Studenti digli glas protiv korupcije, nepotizma i propadanja RS
Zaprijetili su da je ovo njihov zadnji apel i da više neće mirno posmatrati takvu situaciju, jer žele promjene i radikalni zaokret u društvu, a oni koji su odgovorni, Vlada RS i Univerzitet moraju da preuzmu radikalne korake i riješe njihove probleme. „Teško socijalno-ekonomsko stanje se direktno održava na naše roditelje koji su nezaposleni, a RS srlja u zaduženja i ne vidimo nikakvu perspektivu i napredak u ovom društvu, rekao je na konferenciji za novinare u Banjaluci Nikola Dronjak, predsjednik Unije studenata RS. Korupcija, nepotizam i javašluk, kako kaže, sve više i više rastu i ubijaju optimizam studenata, koji im je još preostao. „Naš univerzitet prerasta u jednu koruptivnu kategoriju. Imamo učmalu sredinu i akademsku zajednicu koja se ne oglašava ni na jedna društevni problem, a mimo koje prolaze sve nepravilnosti, problemi i niko ne odgovara za bilo šta“, kazao je Dronjak.Njega i njegove kolege, kaže, u medijima prozivaju i „pljuju po ulici“. Dronjak je potvrdio da ga je prije nekoliko dana nazvao sin Bakira Ajanovića, bivšeg ministra nauke i tehnologije u Vladi RS-a te ga „nazvao seljačinom koja proziva njih časnu djecu funkcionera“. Ima takvih primjera i još. „Postali smo gradski višak. Prošle godine nas je ispitivala Obavjeptajno-sigurnosna agencija, a ove godine nas zovu i prijete nam djeca državnih funkcionera, onih istih koji treba da se bore za napredak RS, a koji u svojim mirišljavim kabinetima uživaju sve blagodeti ovog društva i ne znaju u kakvoj bijedi i očaju se nalazi naše društvo, jer imaju visoke plate. I s tim platama od 5.000 maraka teško je objasniti kako jedna funkcioner za godinu dana može da kupi dva stana, vilu na moru i da mu dijete voza automobil od 200.000 maraka“, rekao je Dronjak.On i njegove kolege uputili su apel vlastima i poriku da više neće posmatrati kako se od RS pravi Meksiko, kako imamo društveno raslojavanje na bogate i siromašne, kako pojedinci postaju enormno bogati, kako se prave kastre, a ostalih 90 posto stanovništva tone u očaj, bijedu i kredite i pada u opštu depresiju i besperspektivnost. Mladi su, kazao je, u očajnoj poziciji, jer nemaju posla kada završe fakultet, a gledaju kako neke njihove kolege su „ekspresno“ završili fakultete i dobili posao. Novinarima su se obratili i Igor Macanović, sekretar Unije studenata RS, Radomir Jokić, predsjednik UO Unije studenata RS, te još neki studenti koji tvrde da i pored straha, ovo nije samo njihovo, već i mišljenje više od 10.000 njihovih kolega. Ipak, priznali su da se studenti boje da progovore „zbog ovakvog sistema u RS“.Traže da na odgovorne funkcije dođu oni koji će reći da je Bolonja „propao projekat“, oni koji neće primati prekobrojne studente na fakultete i koji će zaustaviti propadanje društva u RS.
- Izvor
- vijesti.RS
- / www.vijesti.RS
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Da li su rijaliti programi novi "standard" u medijima kod nas i u svetu? Svedoci smo da programi kao što je "Keeping up with Kardashians" imaju stotine miliona gledalaca...
Ostale novosti iz rubrike »



