Студенти дигли глас против корупције, непотизма и пропадања РС
Запријетили су да је ово њихов задњи апел и да више неће мирно посматрати такву ситуацију, јер желе промјене и радикални заокрет у друштву, а они који су одговорни, Влада РС и Универзитет морају да преузму радикалне кораке и ријеше њихове проблеме. „Тешко социјално-економско стање се директно одржава на наше родитеље који су незапослени, а РС срља у задужења и не видимо никакву перспективу и напредак у овом друштву, рекао је на конференцији за новинаре у Бањалуци Никола Дроњак, предсједник Уније студената РС. Корупција, непотизам и јавашлук, како каже, све више и више расту и убијају оптимизам студената, који им је још преостао. „Наш универзитет прераста у једну коруптивну категорију. Имамо учмалу средину и академску заједницу која се не оглашава ни на једна друштевни проблем, а мимо које пролазе све неправилности, проблеми и нико не одговара за било шта“, казао је Дроњак.Њега и његове колеге, каже, у медијима прозивају и „пљују по улици“. Дроњак је потврдио да га је прије неколико дана назвао син Бакира Ајановића, бившег министра науке и технологије у Влади РС-а те га „назвао сељачином која прозива њих часну дјецу функционера“. Има таквих примјера и још. „Постали смо градски вишак. Прошле године нас је испитивала Обавјептајно-сигурносна агенција, а ове године нас зову и пријете нам дјеца државних функционера, оних истих који треба да се боре за напредак РС, а који у својим миришљавим кабинетима уживају све благодети овог друштва и не знају у каквој биједи и очају се налази наше друштво, јер имају високе плате. И с тим платама од 5.000 марака тешко је објаснити како једна функционер за годину дана може да купи два стана, вилу на мору и да му дијете воза аутомобил од 200.000 марака“, рекао је Дроњак.Он и његове колеге упутили су апел властима и порику да више неће посматрати како се од РС прави Мексико, како имамо друштвено раслојавање на богате и сиромашне, како појединци постају енормно богати, како се праве кастре, а осталих 90 посто становништва тоне у очај, биједу и кредите и пада у општу депресију и бесперспективност. Млади су, казао је, у очајној позицији, јер немају посла када заврше факултет, а гледају како неке њихове колеге су „експресно“ завршили факултете и добили посао. Новинарима су се обратили и Игор Мацановић, секретар Уније студената РС, Радомир Јокић, предсједник УО Уније студената РС, те још неки студенти који тврде да и поред страха, ово није само њихово, већ и мишљење више од 10.000 њихових колега. Ипак, признали су да се студенти боје да проговоре „због оваквог система у РС“.Траже да на одговорне функције дођу они који ће рећи да је Болоња „пропао пројекат“, они који неће примати прекобројне студенте на факултете и који ће зауставити пропадање друштва у РС.
- Извор
- vijesti.RS
- / www.vijesti.RS
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Da li su rijaliti programi novi "standard" u medijima kod nas i u svetu? Svedoci smo da programi kao što je "Keeping up with Kardashians" imaju stotine miliona gledalaca...
Остале новости из рубрике »



