Neiskorišćeni turistički kapaciteti
Turistički potencijali šire banjalučke regije nijesu dovoljno iskorišćeni, o čemu govori i nedovoljna posjećenost gostiju. Ipak, Turistička organizacija grada Banjeluke navodi da pokušavaju što više uraditi na promociji turističke ponude, a organizuju rad na tri turistička info-centra. Ti centri svakodnevno pružaju informacije turistima, a tu se besplatno može dobiti plan centra grada i turističko-propagandni materijali Banjeluke.
- Do sada je tražeći informacije info-centar posjetio veliki broj ljudi iz različitih zemalja i govornih područja, među kojima su se po broju isticali Italijani, Španci, Nijemci, Slovenci i Francuzi. Takođe, u prošloj godini na info-centru se mogao primijetiti osjetan porast posjetilaca u odnosu na 2007. godinu - kažu u Turističkoj organizaciji grada Banjeluke.
Naime, u deset mjeseci prošle godine ostvareni broj noćenja je 73.656, što je u odnosu na isti period prethodne godine povećanje za 21 odsto. U ostvarenom broju noćenja strani turisti učestvuju sa 58 odsto i domaći sa 42 odsto. Prosječan broj noćenja po turistu je 1,67 dana.
Kao primjer turističke ponude ovih dana se pojavila akcija Planinarskog društva „Kozara" iz Banjeluke. Naime, u okviru projekta pod nazivom „Ujutro idi u brda, u podne u šumu, a uveče na izvore", koji je podržao i Grad Banjaluka, organizuje se drugi u nizu jednodnevni izlet autobusom na Manjaču. Naredni izlet predviđen je za 15. februar. Planiran je dolazak na Manjaču, u selo Lokvari, zatim preko Manjačke Ravnice silazak na Uzolomac, preko Komca u selo Lušići (staza je duga devet kilometara). Nakon pauze nastavak je planiran stazom dugom pet kilometara do rodne kuće pisca Petra Kočića, te pješačenje prema Grčkoj Gradini (uspon 1.000 metara nadmorske visine). Potom slijedi silazak u restoran „Vis", gdje organizator obezbijedio čaj za učesnike! Iz Planinskog društva „Kozara" napominju i da učesnici ponesu duboke gležnjerice, toplu odjeću, kabanicu, vodu ili čaj, sendviče i dobro raspoloženje!
- Izvor
- Dan
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Da li su rijaliti programi novi "standard" u medijima kod nas i u svetu? Svedoci smo da programi kao što je "Keeping up with Kardashians" imaju stotine miliona gledalaca...
Ostale novosti iz rubrike »











