Početna stranica > Novosti
Branko Rakočević
Sto godina od početka Prvog svetskog rata

EVROPSKA STVARALAČKA ELITA U VELIKOM RATU ( II)

NEMAČKA
EVROPSKA STVARALAČKA ELITA U VELIKOM RATU ( II)
09.04.2014. god.

Za vreme Prvog svetskog rata 27 inostranih  informacionih agencija  snabdevalo  se  novostima iz Nemačke od  Zentrastelle fuer  Auslandsdienst, propagandnog podrazdela   nemačkog Ministarstva spoljnih  poslova .

1.Maks Weber, nemački sociolog ( 1864-1920)
„Ovaj rat je velik i prelep, svejedno kako će se završiti“

Služio je kao oficir odgovaran za disciplinu pri bolničkoj komisije grada Haldeberga. Godine 1917.  dobio je profesuru na katedri u Beču.

Iz pisma ženi od  28.juna 1914.:

„Nije važno kako će se završiti. U svakom slučaju ovaj rat  je  veliki i prelep.“

2.Franc Marak, nemački slikar ( 1880-1916 )

„Stvorli smo i  gromovnika Zevsa i krvavog Marsa“

Godine 1914. odlazi  na front kao doborovoljac, a dve godine kasnije   ( 1916.) stavljen je na spisak „najznačajnijih nemačkih  slikara „, što mu je omogućilo da se demobiliše, ali je on ipak ostao u vojsci.

Iz eseja „O čistilištu rata „ iz oktobra 1914.g.:

„Mi smo u zbilji stvorili ono o čemu je Homer pevao u stihovima o gromovniku  Zevsu i krvavom Marsu...

Nismo mogli znati  s kakvom će snagom  nastupiti u veliki rat koji  će da rasturi sve staro, sve trulo,i da stvori  budućnost kakva treba čovečanstvu. „

3. Tomas Man, nemački pisac , nobelovac ( 1875-1955)

„I vojnik i pisac blagodare Bogu za ovaj veliki rat „

U vreme Prvog svetskog rata živeo i radio u Minhenu.

Iz eseja „Msli o ratu „,avgust-sepembar 1914.“:

„Kako mogu vojnik i pisac da ne blagodare Boga  za krah ovog mirnog života  kojeg su oni siti, siti do grla !“

4.Gotfrid Beni , nemački pisac, ( 1886-1956 )
„Žurim u rat“

Lekar po profesiji, Ben je dobio  vojni poziv već u julu 1914. g. i služio do kraja rata  u frontovskim i  prifrontovskim bolnicama , pretežno u Belgiji.Odlikovan je  ordenom  Gvozdenog ktsta   drugog stepena.

Iz pisma izdavaču Alfredu Majeru 27.jula 1914.:

„Žurim,treba da odem u rat,a nisam sasvim spreman,treba što pre da putujem u Minhen,a zatim odmah pravo u Berlin u regrutacioni punkt „.

5.   Maks Bekman, nemački slikar, ( 1884-1950)

„Ni u Francuze , ni u Ruse pucati neću „

Služio je kao medicinski pomoćnik, otišao na front kao dobrooljac,ali je već 1915. doživeo teški nervni slom, posle čega je bio prekomandovan u Strazburg, zatim u Franfrukt.

Iz pisma ženi, krajem 1914.g.:

„U Franvcuze ja pucati neću, zato što sam  od njih vrlo mnogo naučio.U Ruse takođe neću metka ispaliti  jer Dostojevksi je moj prijatelj.“

 





Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Danas je konačno počelo emitovanje kanala RT Balkan na platformi MTel u svim gradovima Republike Srpske....


Poseta je organizovana uz podršku Centra za međunarodnu saradnju „Rusko-balkanski dijalog“ i «Rusko-balkanskog centra za poslovnu saradnju i kulturu»....

U aprilu u Rafineriji nafte Pančevo prerađeno 336 hiljada tona sirove nafte...


NIS investirao 4,9 milijardi dinara u istraživanje nafte i gasa...

U Srbiji je 9. maja 2026. godine na TV «Belle amie» prikazana premijera filma «Mariupolj: Ruski grad». Ovaj unikalni događaj planski se poklopio sa 81. godišnjicom pobede u Drugom...


Skoro 60 odsto Evropljana više ne smatra Vašington pouzdanim partnerom, pokazuje nova anketa fondacije Bertelsman...


Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA