Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић
Сто година од почетка Првог светског рата

ЕВРОПСКА СТВАРАЛАЧКА ЕЛИТА У ВЕЛИКОМ РАТУ ( II)

НЕМАЧКА
ЕВРОПСКА СТВАРАЛАЧКА ЕЛИТА У ВЕЛИКОМ РАТУ ( II)
09.04.2014. год.

За време Првог светског рата 27 иностраних  информационих агенција  снабдевало  се  новостима из Немачке од  Zentrastelle fuer  Auslandsdienst, пропагандног подраздела   немачког Министарства спољних  послова .

1.Макс Вебер, немачки социолог ( 1864-1920)
„Овај рат је велик и прелеп, свеједно како ће се завршити“

Служио је као официр одговаран за дисциплину при болничкој комисије града Халдеберга. Године 1917.  добио је професуру на катедри у Бечу.

Из писма жени од  28.јуна 1914.:

„Није важно како ће се завршити. У сваком случају овај рат  је  велики и прелеп.“

2.Франц Марак, немачки сликар ( 1880-1916 )

„Створли смо и  громовника Зевса и крвавог Марса“

Године 1914. одлази  на фронт као доборовољац, а две године касније   ( 1916.) стављен је на списак „најзначајнијих немачких  сликара „, што му је омогућило да се демобилише, али је он ипак остао у војсци.

Из есеја „О чистилишту рата „ из октобра 1914.г.:

„Ми смо у збиљи створили оно о чему је Хомер певао у стиховима о громовнику  Зевсу и крвавом Марсу...

Нисмо могли знати  с каквом ће снагом  наступити у велики рат који  ће да растури све старо, све труло,и да створи  будућност каква треба човечанству. „

3. Томас Ман, немачки писац , нобеловац ( 1875-1955)

„И војник и писац благодаре Богу за овај велики рат „

У време Првог светског рата живео и радио у Минхену.

Из есеја „Мсли о рату „,август-сепембар 1914.“:

„Како могу војник и писац да не благодаре Бога  за крах овог мирног живота  којег су они сити, сити до грла !“

4.Готфрид Бени , немачки писац, ( 1886-1956 )
„Журим у рат“

Лекар по професији, Бен је добио  војни позив већ у јулу 1914. г. и служио до краја рата  у фронтовским и  прифронтовским болницама , претежно у Белгији.Одликован је  орденом  Гвозденог ктста   другог степена.

Из писма издавачу Алфреду Мајеру 27.јула 1914.:

„Журим,треба да одем у рат,а нисам сасвим спреман,треба што пре да путујем у Минхен,а затим одмах право у Берлин у регрутациони пункт „.

5.   Макс Бекман, немачки сликар, ( 1884-1950)

„Ни у Французе , ни у Русе пуцати нећу „

Служио је као медицински помоћник, отишао на фронт као доброољац,али је већ 1915. доживео тешки нервни слом, после чега је био прекомандован у Стразбург, затим у Франфрукт.

Из писма жени, крајем 1914.г.:

„У Франвцузе ја пуцати нећу, зато што сам  од њих врло много научио.У Русе такође нећу метка испалити  јер Достојевкси је мој пријатељ.“

 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Данас је коначно почело емитовање канала РТ Балкан на платформи МТел у свим градовима Републике Српске....


Посета је организована уз подршку Центра за међународну сарадњу „Руско-балкански дијалог“ и «Руско-балканског центра за пословну сарадњу и културу»....

У априлу у Рафинерији нафте Панчево прерађено 336 хиљада тона сирове нафте...


НИС инвестирао 4,9 милијарди динара у истраживање нафте и гаса...

У Србији је 9. маја 2026. године на ТВ «Belle amie» приказана премијера филма «Мариупољ: Руски град». Овај уникални догађај плански се поклопио са 81. годишњицом победе у Другом...


Скоро 60 одсто Европљана више не сматра Вашингтон поузданим партнером, показује нова анкета фондације Бертелсман...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА