ОДАТА ПОЧАСТ ЖРТВАМА У ДОБРОВОЉАЧКОЈ
На мјесту трагедије положили су цвијеће и запалили свијеће породице погинулих, представници борачких и удружења породица погинулих, те представници власти Републике Србске предвођени министром рада и борачко-инвалидске заштите Републике Србске Петром Ђокићем.
Док су мајке, сестре и остали присутни оплакивали своје невино страдале, група од неколико десетина грађана Сарајева их је пратила и упућивала им псовке, уз узвике "четници, убице".
Догађај су обезбјеђивале јаке снаге редовне и специјалне полиције Министарства унутрашњих послова Кантона Сарајево.
Колона је из Источног Сарајева до Добровољачке улице дошла и вратила се мирно, уз велике мјере обезбјеђења федералне полиције.
СТОЈАДИНОВИЋ: СУОЧАВАЊЕ СА ЗЛОЧИНОМ ЈЕ ПРЕДУСЛОВ ЗА ПОМИРЕЊЕ
Амбасадор Србије у БиХ Нинослав Стојадиновић одао је данас почаст страдалим припадницима ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву истичући да истинског помирења у региону неће бити док се све стране у сукобу не суоче са ратним злочинима, прије свега својим.
Своје учешће у обиљежавању страдања припадника ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву Стојадиновић сматра изразом дубоког поштовања и жаљења србским и другим жртвама у том догађају од прије 20 година.
Подсјећајући да је непосредно по ступању на дужност амбасадора Србије у БиХ у Поточарима исказао почаст бошњачким жртвама Стојадиновић је рекао да је то примљено нормално, али да је изненађење кад исказује почаст страдалим Србима.
Он је најавио могућност да релативно брзо буде потписан Протокол о сарадњи Тужилаштва БиХ и Специјалног тужилаштва за ратне злочине Србије о сарадњи у предметима ратних злочина, које је раније пропало због примједби хрватског члана Предсједнштва БиХ Жељка Комшића.
„Аргументи да ће тиме Србија и даље имати право да за ратне злочине суди у Београду и слично не стоје“, рекао је Стојадиновић истичући да је суштина Протокола да се не дуплирају процеси.
„Оно што је најважније, тим протоколом је било омогућено уступање доказа што би водило убрзању процеса и стављању тачке на прошлост“, нагласио је Стојадиновић.
ЂОКИЋ: ЗА ЗЛОЧИН ОДГОВОРНИ ГАНИЋ И ДИВЈАК
Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Србске Петар Ђокић рекао је данас да је над припадницима ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву 2. и 3. маја 1992. године извршен стравичан злочин за који треба да буду процесуирани одговорни, међу којима су Ејуп Ганић и Јован Дивјак.
"Мора бити покренут и завршен процес против оних који су у политичком и војном смислу најодговопрнији. Ми у томе посебно видимо два човјека - Ејупа Ганића у политичком смислу, који је тада био члан Предсједништва БиХ, а у војном Јована Дивјака који је био командант Територијалне одбране", рекао је Ђокић новинарима у Сарајеву након што је положио цвијеће и прислужио свијећу на мјесту страдања невиних војника.
"Сви смо ми свједоци истине да се у БиХ догодио тежак рат, али не смијемо да престанемо да захтијевамо правду за све који су били жртве злочина тако што ћемо тражити да злочинци за своја недјела одговарају пред судовима у БиХ и пред међународним судовима", рекао је Ђокић.
"Покушава се рећи да се злочин није ни догодио. Али о томе постоје бројни докази у виду видео записа, тонских записа, бројни свједоци", рекао је Ђокић и поручио да правосуђе не смије остати нијемо на овај злочин и да мора реаговати.
"У два дана, 2. и 3. маја 1992. године, у Сарајеву су убијена 42 припадника ЈНА, 71 је рањен, а 215 је заробљено од којих су многи били изложени тортури. Од 42 убијена, 32 су била Срби, шест Хрвати и по два Муслимана и Албанца", прецизирао је Ђокић који је и предсједник Одбора Владе Републике Србске за његовање традиције ослободилачких ратова.
Он је најавио да ће сваке године бити обиљежавана годишњица страдања невиних жртава у Добровољачкој улици зато што сви невино страдали у рату у БиХ не смију да буду заборављени.
КОШАРАЦ: БиХ ТОНЕ У ПРОПАСТ И КРАХ
Срамне псовке, узнемирујуће поруке и бестидна вријеђања који су данас у Доборовољачкој улици у Сарајеву упућени учесницима обиљежавања 20 година од страдања војника ЈНА, и посебно члановима породица погинулих бораца, дефинитивно трасирају пут БиХ у пропаст и њен коначан крах, изјавио је данас у Сарајеву Сташа Кошарац, шеф Тима Владе Републике Србске за координацију активности истраживања ратних злочина и тражења несталих лица.
''Нажалост, ево ово је БиХ, ово је Сарајево. И кад год ми упорно говоримо да је политика која долази из Сарајева поражавајућа за БиХ, онда Срби буду оспоравани'', каже Кошарац.
Он сматра да ће данашња вријеђања и псовке које су се могле чути у Сарајеву на рачун србског народа, као и одсуство идентификације бошњачког политичког врха са проблемом правичног процесуирања ратних злочина, БиХ сигурно одвести у пропаст.
ПАНДУРЕВИЋ: БиХ НЕМА БУДУЋНОСТ
Псовке и вријеђања која су данас у Сарајеву упућена учесницима обиљежавања 20 година од страдања војника ЈНА у Доборовољачкој улици, доказ су да БиХ нема будућност, изјавила је посланик СДС-а у Парламентарној скупштини БиХ Александра Пандуревић.
"Видјели смо да БиХ нема будућност, јер - 20 година након стравичног злочина породицама свирепо убијених у Добровољачкој улици - скандирати да су убице заиста је нешто што сахрањује БиХ", оцијенила је Пандуревићева.
Она је нагласила да је неко исполитизовао случај "Доброваљачка", али да за то није одговорна србска страна.
"Треба се само упитати каква би реаговања била да се било гдје у Републици Србској догоди нешто слично и да се на такав начин спроводе породице бошњачких жртава да обиљеже годишњице страдања", рекла је Пандуревићева новинарима.
ЋУРГУЗ: СРАМОТА ШТО ЈЕ ЗЛОЧИН ЈОШ НЕКАЖЊЕН
Предсједник Борачке организације Републике Србске Пантелија Ћургуз сматра тугом и срамотом, прије свега људи из правосудног система, што још није кажњен злочин над војницима ЈНА 1992. године у Добровољачкој лици у Сарајеву.
Према његовим ријечима, добро је да се србски народ донекле дозвао памети, па је овом датуму почео посвећивати више пажње него раније.
Присуство амбасадора Србије Нинослава Стојадиновића и још неких људи из јавног живота Републике Србске на обиљежавању 20. годишњице страдања војника ЈНА у Добровољачкој улици за Ћургуза говори да је дошло до промјене у србском народу у односу на те догађаје.
"Сама чињеница да се ради о догађајима као што су Тузланска колона, Купрес, Сијековац и други који су увели народе у бившој БиХ у крвопролиће, а да нико за то није процесуиран, говори сама за себе", рекао је Ћургуз новинарима.
Предсједник Организације породица заробљених, погинулих војника и несталих цивила Републике Србске Недељко Митровић убијеђен је да ће врло скоро бити процесуиран злочин над војницима ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву прије 20 година.
Према његовим ријечима, у таквом амбијенту није било тешко да се деси убиство србског свата на сарајевској Башчаршији, злочини у Сијековцу, Великом парку, Тузли...
- Извор
- РТРС
- Повезане теме
- Добровољачка
- страдање срба
- ЈНА
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Нови канал ће помоћи у решавању инцидената у стратешком пловном путу, усред противречних упутстава за бродовласнике....
Запад се припрема за рат пуног обима до 2030. године, изјавио је заменик министра спољних послова Александар Грушко...
Глобални гигант Глово напушта БиХ, а домаћа апликација Ордера преузима тржиште доставе хране. Ресторани и купци масовно прелазе на поуздано домаће рјешење — које своју мрежу већ шири и...
Savremena astronomija već dugo nije vezana samo za optičko posmatranje neba teleskopima, već je ona postala i nauka o ogromnin bazama podataka. Teleskopi nove generacije svake noći generišu terabajte...
Вашингтонска асоцијација бициклиста (WABA) по први пут је организовала дипломатску бициклистичку вожњу поводом Светског дана бицикла, окупивши представнике више од 40 дипломатских мисија у Вашингтону. Организатори су нај...
Амерички председник је, како се наводи, позвао израелског премијера да не покреће поново рат пуних размера са Ираном....
Остале новости из рубрике »


















