Плакат задња Силајџићева карта
БAЊA ЛУКA - Министарство безбједности БиХ мора предузети мјере ради заштите безбједности грађана и стабилности земље, јер су поруке удружених бошњачких "Патриотских снага" веома опасне и радикалне.
Изјавио је то предсједник Одбора за одбрану и безбједност Народне скупштине Српске Петар Ђокић.
У уторак у Сарајеву и у згради Парламента БиХ, у којем се разговарало о амандману о Брчком, полијепљене су плакате са порукама: "Патриотске снаге зову", "БиХ умире", "Четнички фашизам опет расте", "Додик завршава оно што је Караџић почео", "Џамије се опет за Бајрам руше", , "Не дозволи да нам издајници и фашисти комадају домовину", "Aгресија, геноцид, силовање...".
Удружене бошњачке "Патриотске снаге", "Патриотска лига БиХ" и радикални бошњачки интернет портали покренули су акцију постављања ових плаката у свим већим градовима ФБиХ, како би указали на погубност Прудског споразума и спријечили "закуцавање задњег ексера у 'сандук' звани БиХ".
Ђокић је оцијенио да сваког нормалног човјека треба да забрину плакати "Патриотске лиге БиХ", која је, како је навео, била носилац активности оружане побуне у БиХ и дјеловала од јуна 1991. године.
- Ови иступи треба да забрину све безбједносне и политичке структуре у земљи, јер је ријеч о ратно-хушкачкој реторици - рекао је Ђокић.
Нагласио је да Савјет министара БиХ мора хитно реаговати и спријечити дјеловање радикалних бошњачких организација.
Додао је да ће овај одбор сљедеће седмице разматрати информације о дјеловању радикалних исламских група у БиХ.
Први замјеник предсједавајућег Представничког дома Парламента БиХ Милорад Живковић рекао је да је ријеч о "фашистичким плакатама који траже да се и правосудни систем ако га има у БиХ укључи у истрагу".
- Треба забранити рад организација које су потписале ове плакате. То би била најбоља санкција за људе који стоје иза њих и јасан став да се тако не може понашати у БиХ и јавна ријеч износити - казао је Живковић.
Посланик СНСД-а у Парламенту БиХ Драго Калабић је рекао да је ријеч о непримјереним плакатима у којима стоје ратни покличи.
- Ови плакати призивају деведесете и очито је да за креаторе ових плаката рат још није завршен - упозорио је Калабић.
Нагласио је да је то "задња карта на коју игра Харис Силајџић". Калабић је истакао да ће реакција Парламента БиХ услиједити и додао "да се овакво понашање не може трпити".
Функционер ХДЗ-а БиХ Нико Лозанчић је рекао да је недопустиво да се у згради Парламентарна БиХ појаве овакви плакати.
- Блатити било кога и иритирати не доприноси ничему - рекао је Лозанчић.
У Служби обезбјеђења Парламента БиХ навели су да немају овлашћења да санкционишу такве ствари и да је вјероватно неко у торби плакате, као скупштински материјал, унио у зграду.
Министар безбједности БиХ Тарик Садовић јуче није одговарао на телефонске позиве.
"Глас Српске" незванично сазнаје да је плакате у зграду Парламента БиХ унио Свен Рустемпашић. Aкцију "Патриотских снага" су подржали и интернет портали армијабих.цом, златнилјилјан.орг, боснапркоснаодсна.мине.ну и Конгрес Бошњака Сјеверне Aмерике.
Паравојна формација
На "патриотском блогу Боснае" пише да је Патриотску лигу основао Савјет за националну одбрану, који је је формиран на Конгресу СДA у Сарајеву 1991. године. У сарадњи с Патриотском лигом, пише, оснивају се јединице "Босна" које се означавају бројевима, а под називом "Зелене беретке".
- На војном савјетовању у Мехурићима код Травника 8. фебруара 1992. године установљено је да Патриотска лига располаже са око 70.000 наоружаних чланова, наведено је.
Слободна енциклопедија Википедија наводи да је ријеч о паравојној формацији босанских муслимана на почетку рата у БиХ и да су је основали генерал Сефер Халиловић и сарадници 2. маја 1991. године као страначку организацију.
Циљеви
На интернет страници "Патриотске лиге БиХ" наведено је да се ова организација активно залаже за "укидање Републике шумске (РС), прогањање и кажњавање злочинаца који су чинили геноцид над Бошњацима, успостављање модерне Aрмије РБиХ, састављене од оних којима је БиХ у срцу, која ће бити оспособљена и спремна у свако доба стати у одбрану БиХ...".
- Извор
- Глас Српске
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Нови канал ће помоћи у решавању инцидената у стратешком пловном путу, усред противречних упутстава за бродовласнике....
Запад се припрема за рат пуног обима до 2030. године, изјавио је заменик министра спољних послова Александар Грушко...
Глобални гигант Глово напушта БиХ, а домаћа апликација Ордера преузима тржиште доставе хране. Ресторани и купци масовно прелазе на поуздано домаће рјешење — које своју мрежу већ шири и...
Savremena astronomija već dugo nije vezana samo za optičko posmatranje neba teleskopima, već je ona postala i nauka o ogromnin bazama podataka. Teleskopi nove generacije svake noći generišu terabajte...
Вашингтонска асоцијација бициклиста (WABA) по први пут је организовала дипломатску бициклистичку вожњу поводом Светског дана бицикла, окупивши представнике више од 40 дипломатских мисија у Вашингтону. Организатори су нај...
Амерички председник је, како се наводи, позвао израелског премијера да не покреће поново рат пуних размера са Ираном....
Остале новости из рубрике »


















