Почетна страница > Новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Балић: Свједочићу против ХОС-оваца због ратног злочина над Србима
27.08.2009. год.
Бивши припадник Хрватских оружаних снага /ХОС/ Сакиб Балић потврдио је данас Срни да се понудио Тужилаштву БиХ да свједочи о злочинима које су хосовци починили над српским цивилима у Сијековцу код Брода, Мостару, Житомислићима, као и на дубровачком ратишту.
Он је признао да је и сам убијао, те да Тужилаштво БиХ не жели да процесуира ратне злочине које су припадници ХОС-а починили над Србима у овим подручјима.
Балић је истакао да је огорчен на власти у Сарајеву које су "заборавиле његове ратне заслуге због чега жели да свједочи о злочинима за које зна" и додао да он пуно зна и да због његовог свједочења многи страхују.
"Свједочио сам о злочинима у логору Дретељ код Чапљине, али истражне тужиоце није занимало свједочење о ратним злочинима почињеним у Сијековцу", рекао је Балић и додао да осумњичени за ове злочине још нису процесуирани.
Балића, који је из коњичког села Ораховица, надлежне инстутције Републике Српске терете да је као припадник ХОС-а учествовао у убиствима и злостављањима српских цивила на подручју Посавине и Херцеговине.
Он тврди да је главнокомандујући ХОС-а Анте Пркачин, који је и бивши посланик Хрватске странке права у хрватском Сабору, одговоран за злочине над српским цивилима у Сијековцу 1992. године и да зна за све злочине почињене над Србима у Броду.
"Пркачин је био главни организатор ликвидације српских цивила. Ту су још биле јединице ХОС-а из Љубушког, Коњица, те припадници `Ханџар дивизије` састављене од муслиманских добровољаца", навео је Балић.
Он је нагласио да су у злочинима учествовале и регуларне оружане снаге из Хрватске.
Истакавши да су хосовци убијали и ромске цивиле, Балић је потврдио да су хосовци пресрели и ликвидирали неколико десетина Рома на подручју Брода, а који су на почетку рата бјежали са подручја Сребренице.
"Анте Пркачин је наредио да аутобуси, којима су били превожени Роми из Сребренице и Скелана, не смију прећи на територију Хрватске. Људи из четири аутобуса, међу којима је било највише дјеце и жена, ликвидирани су и закопани у масовне гробнице", испричао је Балић.
Он је додао да Пркачин зна гдје су закопана тијела побијених Рома.
Једна масовна гробница са тијелима убијених Рома пронађена је прије четири године у Сијековцу и из ње је ексхумирано 59 жртава, међу којима је било 23 дјеце.
Четрдесетогодишњи Сакиб Балић прича да се у љето 1991. године пријавио као добровољац у ХОС и да је обуку прошао у камповима ХОС-а у Сплиту и Врбовцу.
"Један од војних инструктора у јуну и јулу 1991. године био ми је Миро Барешић, усташки емигрант познат по томе што је извршио атентат на југословенског амбасадора у Шведској Владимира Роловића 1971. године", присјетио се Балић.
Према његовим ријечима, у камповима су учени да мрзе и да треба да се боре за Хрватску до Дрине.
"У војним јединицама било је католичких свештеника, чији је задатак био да дижу морал код војника причајући о мржњи према Србима. Говорили су убијте и кољите све што није твоје", навео је Балић.
Он је рекао да су га саборци ухапсили и одвели у логор који се налазио на хелиодрому у Мостару, јер није хтио да учествује у сукобима који су 1993. године избили између Хрвата и Муслимана.
Балић каже да је захваљујући Међународном Црвеном крсту пребачен у САД, гдје је био у затвору, јер је, како је испричио, због учешћа у нелегалним пословима осуђен на пет година.
Он је признао да је и сам убијао, те да Тужилаштво БиХ не жели да процесуира ратне злочине које су припадници ХОС-а починили над Србима у овим подручјима.
Балић је истакао да је огорчен на власти у Сарајеву које су "заборавиле његове ратне заслуге због чега жели да свједочи о злочинима за које зна" и додао да он пуно зна и да због његовог свједочења многи страхују.
"Свједочио сам о злочинима у логору Дретељ код Чапљине, али истражне тужиоце није занимало свједочење о ратним злочинима почињеним у Сијековцу", рекао је Балић и додао да осумњичени за ове злочине још нису процесуирани.
Балића, који је из коњичког села Ораховица, надлежне инстутције Републике Српске терете да је као припадник ХОС-а учествовао у убиствима и злостављањима српских цивила на подручју Посавине и Херцеговине.
Он тврди да је главнокомандујући ХОС-а Анте Пркачин, који је и бивши посланик Хрватске странке права у хрватском Сабору, одговоран за злочине над српским цивилима у Сијековцу 1992. године и да зна за све злочине почињене над Србима у Броду.
"Пркачин је био главни организатор ликвидације српских цивила. Ту су још биле јединице ХОС-а из Љубушког, Коњица, те припадници `Ханџар дивизије` састављене од муслиманских добровољаца", навео је Балић.
Он је нагласио да су у злочинима учествовале и регуларне оружане снаге из Хрватске.
Истакавши да су хосовци убијали и ромске цивиле, Балић је потврдио да су хосовци пресрели и ликвидирали неколико десетина Рома на подручју Брода, а који су на почетку рата бјежали са подручја Сребренице.
"Анте Пркачин је наредио да аутобуси, којима су били превожени Роми из Сребренице и Скелана, не смију прећи на територију Хрватске. Људи из четири аутобуса, међу којима је било највише дјеце и жена, ликвидирани су и закопани у масовне гробнице", испричао је Балић.
Он је додао да Пркачин зна гдје су закопана тијела побијених Рома.
Једна масовна гробница са тијелима убијених Рома пронађена је прије четири године у Сијековцу и из ње је ексхумирано 59 жртава, међу којима је било 23 дјеце.
Четрдесетогодишњи Сакиб Балић прича да се у љето 1991. године пријавио као добровољац у ХОС и да је обуку прошао у камповима ХОС-а у Сплиту и Врбовцу.
"Један од војних инструктора у јуну и јулу 1991. године био ми је Миро Барешић, усташки емигрант познат по томе што је извршио атентат на југословенског амбасадора у Шведској Владимира Роловића 1971. године", присјетио се Балић.
Према његовим ријечима, у камповима су учени да мрзе и да треба да се боре за Хрватску до Дрине.
"У војним јединицама било је католичких свештеника, чији је задатак био да дижу морал код војника причајући о мржњи према Србима. Говорили су убијте и кољите све што није твоје", навео је Балић.
Он је рекао да су га саборци ухапсили и одвели у логор који се налазио на хелиодрому у Мостару, јер није хтио да учествује у сукобима који су 1993. године избили између Хрвата и Муслимана.
Балић каже да је захваљујући Међународном Црвеном крсту пребачен у САД, гдје је био у затвору, јер је, како је испричио, због учешћа у нелегалним пословима осуђен на пет година.
- Извор
- РТРС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Када купујете нови PC уређај, прва ствар коју треба узети у обзир су ваше потребе. Неопходно је да се посветите испитивању својих потреба и циљева, као што су захтеви...
Препознатљивост бренда се мери тиме колико лако потрошачи могу да га разликују од конкуренције, одн...
Приметили сте да ваш мобилни телефон лошије ради ил...
Упркос глобалној пандемији, релативно слабој куповној моћи становништва, те све вишим ценама електронике, у Србије су се ове године највише куповали телефони, тј. смартфони....
Ако развијате софтвер онда знате колико је тешко пустити апликацију у продукцију. Треба конфигурисати сервер, треба подесити портове, увјерити се да је све у реду и тако сваки пут...
Остале новости из рубрике »
















