Почетна страница > Новости

Ињекција извозно оријентисаним привредницима

Ињекција извозно оријентисаним привредницима
01.09.2007. год.

У циљу стимулације извоза Министарство привреде, енергетике и развоја у Влади РС додијелило је подстицајна средства за 82 предузећа из различитих области привреде у укупном износу од 1.615.000 марака.

Министар привреде, енергетике и развоја, Рајко Убипарип, рекао је у петак приликом потписивања уговора да је циљ додјеле подстицајних средстава да се повећа извоз домаћих производа и појача њихова конкурентност на тржишту и побољша привредни амбијент у Српској. 

Убипарип је напоменуо да се на јавни позив за суфинансирање извозних активности пријавило укупно 114 предузећа, а средства ће добити само она која су задовољила критеријуме, од којих су се најважнији односили на спољнотрговинске дјелатности и покривеност увоза средствима добијеним из извоза.   

- Ради се о предузећима из области металне индустрије, електропривредне, дрвопрерађивачке, целулозно-папирне, хемијске, текстилне, из области коже и обуће, прехрамбене, као и индустрије производње лијекова - казао је Убипарип.   

Он је додао да су предузећа која су испунила задате услове остварила годишњи приход у износу од око 360 милиона КМ, од чега су на инострано тржиште пласирале 226 милиона марака.

Министар Убипарип је нагласио да су предузећа добила средства у износима која су се кретала од 3.900 КМ до 34.980.

- Највећи износ добила су предузећа "Сконто-пром" из Приједора и бањолучка ливница челика "Ливар" - нагласио је Убипарип.

Помоћник министра Ђуро Грбић појаснио је како се Влада РС побринула да се средства усмјере у праве сврхе.

- Уговорима које су предузећа потписала дефинише се намјенско кориштење средстава и обавеза и извјештавање министарства о тим активностима - упозорио је Грбић.  

Министар је подсјетио да је надлежно министарство и прошле године провело исте активности и нагласио како је овогодишња заинтересованост знатно већа.

Он је нагласио да ће средства за суфинансирање извозних активности добити предузећа из скоро свих дијелова РС, као и да се посебна пажња посветила предузећима из источног дијела Српске. 

"Њефтгазинкор" у Српској

Министар Убипарип рекао је да су одлуком Савјета Вњешеконом банке отклоњене препреке за отварање и наплату акредитива, као и за коначно преузимање овог сектора од стране руске компаније "Њефтегазинкор".

Према његовим ријечима, Влада РС до сада је затворила велики дио потраживања комерцијалних повјерилаца, а имајући у виду тешку социјалну ситуацију, исплаћене су четири плате радницима Рафинерије нафте у Босанском Броду.



  • Извор
  • Фокус
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


 Када купујете нови PC уређај, прва ствар коју треба узети у обзир су ваше потребе. Неопходно је да се посветите испитивању својих потреба и циљева, као што су захтеви...

 Препознатљивост бренда се мери тиме колико лако потрошачи могу да га разликују од конкуренције, одн...


Приметили сте да ваш мобилни телефон лошије ради ил...

Упркос глобалној пандемији, релативно слабој куповној моћи становништва, те све вишим ценама електронике, у Србије су се ове године највише куповали телефони, тј. смартфони....


Ако развијате софтвер онда знате колико је тешко пустити апликацију у продукцију. Треба конфигурисати сервер, треба подесити портове, увјерити се да је све у реду и тако сваки пут...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА