Почетна страница > Новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Робокуп 2009
03.07.2009. год.
Највећи и најважнији светски фудбалски догађај за интелигентне и аутономне роботе, "Робокуп", се вратио у Европу, у аустријски Грац, и траје до 5. јула. Пријављено је чак 400 тимова.
У Грацу, на југу Аустрије, почео је "Робокуп 2009", светски фудбалски куп робота, и током пет дана такмичиће се око 2.000 робота из 44 земље.
На две или четири ноге, на точковима или виртуелно на екранима, роботи свих величина ће се борити на фудбалском турниру, напопуларнијем догађају, али и у плесу, спасилачким и кућним операцијама.
Такмичари, конструктори робота, подељени су у само две категорије - јуниоре и сениоре.
Како и доликује, на отварању купа који је организовао Технолошки универзитет из Граца, роботи су пресекли врпцу, и тиме означили почетак догађаја који се широм света званично организује од 1997. године.
"Не ради се само о забави, већ и научној иницијативи на високом нивоу", рекла је председница овогодишње манифестације, Мануела Велозо.
Чак 400 пријављених тимова учествује на "фудбалском светском првенству" за роботе. Највише има екипа из Ирана, чак 50, а следе Немачка и Јапан.
Од осталих, не мање занимљивих дисциплина, треба издвојити спасавање у случају пожара или других несрећа, као и спремање куће.
Локалним званичницима је пружена и могућност да се провозају у аутобусу без возача који користи софистицирани електронски систем управљања ласерским зрацима који скенирају окружење и бирају руту, наводе организатори манифестације.
У оквиру "Робокуп" симпозијума, на разним конференцијама ће се састајати и бројни стручњаци и инжењери електронике.
Иначе "Робокуп" је први пут организован пре 12 година у Нагоји, у Јапану, а од тада су домаћини били Париз, Стокхолм, Мелбурн, Сијетл, Фукуока, Падова, Лисабон, Осака, Бремен, Атланта и кинески град Сужоу.
У Грацу, на југу Аустрије, почео је "Робокуп 2009", светски фудбалски куп робота, и током пет дана такмичиће се око 2.000 робота из 44 земље.
На две или четири ноге, на точковима или виртуелно на екранима, роботи свих величина ће се борити на фудбалском турниру, напопуларнијем догађају, али и у плесу, спасилачким и кућним операцијама.
Такмичари, конструктори робота, подељени су у само две категорије - јуниоре и сениоре.
Како и доликује, на отварању купа који је организовао Технолошки универзитет из Граца, роботи су пресекли врпцу, и тиме означили почетак догађаја који се широм света званично организује од 1997. године.
"Не ради се само о забави, већ и научној иницијативи на високом нивоу", рекла је председница овогодишње манифестације, Мануела Велозо.
Чак 400 пријављених тимова учествује на "фудбалском светском првенству" за роботе. Највише има екипа из Ирана, чак 50, а следе Немачка и Јапан.
Од осталих, не мање занимљивих дисциплина, треба издвојити спасавање у случају пожара или других несрећа, као и спремање куће.
Локалним званичницима је пружена и могућност да се провозају у аутобусу без возача који користи софистицирани електронски систем управљања ласерским зрацима који скенирају окружење и бирају руту, наводе организатори манифестације.
У оквиру "Робокуп" симпозијума, на разним конференцијама ће се састајати и бројни стручњаци и инжењери електронике.
Иначе "Робокуп" је први пут организован пре 12 година у Нагоји, у Јапану, а од тада су домаћини били Париз, Стокхолм, Мелбурн, Сијетл, Фукуока, Падова, Лисабон, Осака, Бремен, Атланта и кинески град Сужоу.
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Када купујете нови PC уређај, прва ствар коју треба узети у обзир су ваше потребе. Неопходно је да се посветите испитивању својих потреба и циљева, као што су захтеви...
Препознатљивост бренда се мери тиме колико лако потрошачи могу да га разликују од конкуренције, одн...
Приметили сте да ваш мобилни телефон лошије ради ил...
Упркос глобалној пандемији, релативно слабој куповној моћи становништва, те све вишим ценама електронике, у Србије су се ове године највише куповали телефони, тј. смартфони....
Ако развијате софтвер онда знате колико је тешко пустити апликацију у продукцију. Треба конфигурисати сервер, треба подесити портове, увјерити се да је све у реду и тако сваки пут...
Остале новости из рубрике »
















