Додик: Укинути Војску БиХ!
БЕРЛИН, 22. ЈАНУАРА - Премијер Републике Српске Милорад Додик предложио је да буде укинута војска БиХ, а држава у цјелини демилитаризована.
"Постојеће оружане снаге само служе да шаљемо војнике негдје у иностранство, а војни издаци оптерећују буџет БиХ са више од 300 милиона евра годишње које бисмо могли да употријебимо за социјалне и развојне сврхе" - рекао је Додик, гостујући синоћ у дебати фондације "Фридрих Еберт" у Берлину.
Према Додиковим ријечима, гаранцију стабилности БиХ може дугорочно да пружи Сјеверноатлантски пакт.
"Садашња војска БиХ је карикатура, а и кошта знатно више него што су обећавали међународни савјетници када је припремано обједињавање оружаних формација Федерације БиХ /ФБиХ/ и РС" - рекао је Додик.
Наглашавајући да је БиХ стабилна држава, без етничког насиља и да се припрема да потпише Споразум о стабилизацији и придруживању са ЕУ, Додик је рекао да послије окончања тог акта више нема потребе да постоји високи представник који управља државом.
"Не можемо да прихватимо да неко одлучује у наше име. Нисмо политичка недоношчад" - истакао је Додик и оцијенио да је садашњи високи представник Мирослав Лајчак интервенцијама током прошле године довео БиХ на ивицу хаоса.
Предсједник Владе РС изјаснио се за то да демократски изабрани представници преузму сву одговорност за управљање БиХ.
"Нећу да будем икебана. Нећу да будем поданик Мирослава Лајчака. Свјестан сам своје политичке снаге и институционалне моћи" - навео је Додик.
Он је нагласио да РС има стабилан буџет и милијарду долара за развој, тако да јој није потребна никаква дестабилизација.
"РС је незаобилазан и трајан дио БиХ. Не желимо ништа друго него да будемо верфиковани као дио БиХ.Она може да разговара о уставним промјенама у БиХ само на бази Дејтонског споразума, а било каква друга основа може да отвори Пандорину кутију" - рекао је Додик.
Додик је након јучерашњег сусрета са Куртом Беком, предсједником Социјалдемократске партије Њемачке и предсједником Владе покрајине Рајнланд Пфалц у Берлину, изразио наду да Бек разумије догађаје у БиХ и њену позицију, што је, како је рекао, од велике важност.
"Надам се да ће господин Бек, у оквиру ЕУ, подржати убрзану процедуру у вези са потписивањем Споразума о стабилизацији и придруживању, које ми рачунамо да ће бити у марту", нагласио је Додик, а преноси РТРС.
Додик је позвао Бека да посјети Републику Српску.
Премијер РС отпутовао је јуче у радну посјету Берлину, гдје се састао и са Кристофом Хојгеном, савјетником њемачког канцелара Ангеле Меркел за спољну политику.
Додик је синоћ учествовао у дебати Фондације "Фридрих Еберт", гдје је говорио о актуелној ситуацији у РС и БиХ.
- Извор
- РТРС
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Dok svetske tehnološke kompanije širom sveta ulažu milijarde dolara u razvoj veštačke inteligencije, sve veća potrošnja električne energije i problemi sa hlađenjem navode industriju da razmatr...
Veštačka inteligencija postaje jedan od najvećih novih potrošača električne energije u svetu, dok rastuća potreba za obradom ogromnih količina podataka tera tehnološke kompanije da grade sve veće i energetski...
Рок за почетак пружања комерцијалне широкопојасне сателитске услуге преноса података засноване на констелацији у ниској орбити је 2027. година...
Razvoj veštačke inteligencije korenito je promenio pristup farmakologije i razvoju novih lekova, skraćujući tako istraživanja koja su trajala godinama na samo nekoliko meseci. To se naročtio odnosi na različite...
Председник Трамп наложио је објављивање војних материјала повезаних са НЛО-има....
Остале новости из рубрике »
















