Оса као Гестапо!
Политичари из РС и БиХ страхују од ОСА, која може да прислушкује и пресреће све разговоре, тврдећи да таква овлашћења и могућности није имао ни Гестапо
Најава Министарства безбедности БиХ да ће полицијске и обавештајне службе ускоро моћи да прислушкују све телефонске разговоре у фиксној и мобилној телефонији, читају СМС и имејл поруке, узнемирила је јавност у РС и БиХ!
Политичари у оба ентитета, наиме, страхују од великих злоупотреба, а посебно од могућности да их, без било каквих ограничења, "невидљиви Велики Брат из ОСА посматра 24 сата, бележећи сваки њихов покрет или звук"!
Неименовани високи функционер једне опозиционе странке у РС тврди за Пресс РС да таква овлашћења и такве могућности прислушкивања није имао ни Гестапо!
- Наравно да ме је страх, јер сваком нормалном човеку се леди крв у жилама кад зна да могу да га прислушкују на сваком кораку и у свакој прилици. Па, ко ће то да исконтролише и ко може да гарантује да неће бити злоупотреба. Босна је, иначе, својеврсна Казабланка, препуна је обавештајних и параобавештајних служби, које на овом простору воде специјални рат. Само нам је још ово фалило, сада ни у тоалету нећемо моћи да водимо телефонске разговоре. Страшно! - тврди саговорник Пресса РС, који је инсистирао на анонимности.
Међутим, у МУП-у РС тврде да најава Министарства безбедности не представља никакву новост, јер у "Закону о кривичном поступку у РС већ постоји могућност да се упути захтев судији да одобри прислушкивање одређених лица или криминалних група".
Извор Пресса РС из МУП-а истиче и да постоје "механизми самозаштите" од прислушкивања. Он тврди да лице чији се телефон прислушкује, то "веома лако може да открије".
- Сви мобилни телефони имају ИМЕИ-код, који се састоји од петнаестоцифреног броја. Ако се на дисплеју не појаве задња два броја, то је знак да се телефон прислушкује - тврди наш извор.
На другој страни, политичари из Српске не верују да поменута "самозаштита" може да одагна њихове страхове. Да је реч о сасвим реалној опасности од свеопштег прислушкивања и обавештајног рата "свих против свих" потврђују и народни посланици, саговорници Пресса РС.
Посланици СНСД-а у Парламентарној скупштини БиХ, Драго Калабић и Славко Јовичић, тврде за Пресс РС да су и до сада били прислушкивани.
Калабић каже да је добијао информације из извора блиских безбедносним структурама да су у протеклом периоду "одређене обавештајне службе прислушкивале његов телефон".
- Пошто се не бавим приватним бизнисом, а немам никаквих веза са криминалним миљеом, очигледно је да су појединци били заинтересовани да чују нешто о мом политичком ангажману. Користити прислушкивање као метод којим се долази до важних сазнања о наводним криминалним активностима, а затварати очи пред сазнањима до којих свако може доћи на редован полицијски начин, изазива оправдану сумњу у исправне мотиве иницијатора оваквих идеја - каже Калабић.
Јовичић пак сматра да није ништа чудно да обавештајне службе у БиХ користе опрему за прислушкивање. Као члан комисије која се бави надгледањем рада обавештајних служби у Парламенту БиХ, Јовичић тврди да ће то тело "повести рачуна о томе како се користе садашња огромна овлашћења ОСА".
- Пресретање телефонских разговора и прислушкивање може да се обавља искључиво по одобрењу Суда БиХ, али опасност да дође до злоупотребе овлашћења ипак је сасвим реална - каже Јовичић.
Он истиче да је и сам имао негативна искуства са прислушкивањем телефона.
- Људи који су највише прислушкивани у времену када су били опозиционари јесу Милорад Додик, Петар Ђокић и моја маленкост - тврди Јовичић.
Бјелогрлић: И мене прислушкују!
Председник Социјалистичке партије Петар Ђокић потврђује за Пресс РС да је "интензивно прислушкиван", а у то је убеђен и Радован Бјелогрлић, независни посланик у НСРС-а, доскорашњи члан Додиковог СНСД-а.
- На ту тему само то могу рећи. Ко ме и зашто прислушкује, то већ не знам - тврди Бјелогрлић.
- Извор
- pressonline.co.yu
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Dok svetske tehnološke kompanije širom sveta ulažu milijarde dolara u razvoj veštačke inteligencije, sve veća potrošnja električne energije i problemi sa hlađenjem navode industriju da razmatr...
Veštačka inteligencija postaje jedan od najvećih novih potrošača električne energije u svetu, dok rastuća potreba za obradom ogromnih količina podataka tera tehnološke kompanije da grade sve veće i energetski...
Рок за почетак пружања комерцијалне широкопојасне сателитске услуге преноса података засноване на констелацији у ниској орбити је 2027. година...
Razvoj veštačke inteligencije korenito je promenio pristup farmakologije i razvoju novih lekova, skraćujući tako istraživanja koja su trajala godinama na samo nekoliko meseci. To se naročtio odnosi na različite...
Председник Трамп наложио је објављивање војних материјала повезаних са НЛО-има....
Остале новости из рубрике »
















