Почетна страница > Новости
САРАЈЕВО-Представници Митрополије дабробосанске позвали су данас надлежне институције и службе у главном граду БиХ да зауставе нелегалну изградњу стамбеног објекта коју врши извесна Јасна Мусиц у комплексу Старе православне цркве на Башчаршији која је историјски споменик културе под заштитом државе.
Овај проблем, како су упозорили, траје већ годину дана иако су све надлежне институције дале подршку СПЦ-у и констатовале да на овом простору нема нико право градити без сагласности и дозволе СПЦ-а и надлежних служби.
- Ово је историјски комплекс и овде не може градити нико без дозволе - изјавио је правни заступник СПЦ-а Митрополије дабробосанске Душко Томић, додајући да лица која гради у комплексу Старе православне цркве "нема никакве дозволе и ништа на своје име".
Он објашњава да спорна градња у простору цркве престаје оног тренутка када на терен изађе инспекција, која потом констатује да се на том простору не гради. Чим инспекција оде, градња се наставља, додаје.
У Митрополији дабробосанској истичу како СПЦ у овом случају има сву законску документацију и правду на својој страни.
Земљиште на којој се врше спорни радови било је власништво СПЦ-а, али је координација 1973. године од бивше СФРЈ. Раније је на том простору била Стара српска школа, о чему постоје и писани докази, а сада право располагања има општина Стари Град.
Томић истиче да је овде реч о чисто правном питању, али које дубоко задире у политику. Пита ко стоји иза свега тога и да ли је то политика - ми ћемо забрањивати, а ти гради.
Изразио је бојазан да је ово још једна порука Србима да немају шта тражити у Сарајеву.
Спремност да помогну у решавању овог проблема, како је саопштио, исказали су предсједник СДА Сулејман Тихић и начелник Општине Стари Град, али још нема конкретних потеза.
Душко Томић најављује да ће се, ако нелегална градња не буде заустављена, обратити Суду у Стразбоургу ради заштите права СПЦ-а, али се ипак нада да ће их моћи заштитити правни систем у БиХ.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Апел Мирополије дабробосанске: Зауставите дивље градитељку Јасну
14.08.2009. год.
САРАЈЕВО-Представници Митрополије дабробосанске позвали су данас надлежне институције и службе у главном граду БиХ да зауставе нелегалну изградњу стамбеног објекта коју врши извесна Јасна Мусиц у комплексу Старе православне цркве на Башчаршији која је историјски споменик културе под заштитом државе.
Овај проблем, како су упозорили, траје већ годину дана иако су све надлежне институције дале подршку СПЦ-у и констатовале да на овом простору нема нико право градити без сагласности и дозволе СПЦ-а и надлежних служби.
- Ово је историјски комплекс и овде не може градити нико без дозволе - изјавио је правни заступник СПЦ-а Митрополије дабробосанске Душко Томић, додајући да лица која гради у комплексу Старе православне цркве "нема никакве дозволе и ништа на своје име".
Он објашњава да спорна градња у простору цркве престаје оног тренутка када на терен изађе инспекција, која потом констатује да се на том простору не гради. Чим инспекција оде, градња се наставља, додаје.
У Митрополији дабробосанској истичу како СПЦ у овом случају има сву законску документацију и правду на својој страни.
Земљиште на којој се врше спорни радови било је власништво СПЦ-а, али је координација 1973. године од бивше СФРЈ. Раније је на том простору била Стара српска школа, о чему постоје и писани докази, а сада право располагања има општина Стари Град.
Томић истиче да је овде реч о чисто правном питању, али које дубоко задире у политику. Пита ко стоји иза свега тога и да ли је то политика - ми ћемо забрањивати, а ти гради.
Изразио је бојазан да је ово још једна порука Србима да немају шта тражити у Сарајеву.
Спремност да помогну у решавању овог проблема, како је саопштио, исказали су предсједник СДА Сулејман Тихић и начелник Општине Стари Град, али још нема конкретних потеза.
Душко Томић најављује да ће се, ако нелегална градња не буде заустављена, обратити Суду у Стразбоургу ради заштите права СПЦ-а, али се ипак нада да ће их моћи заштитити правни систем у БиХ.
- Извор
- Пинком
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Tirzepatid je relativno nova terapija u oblasti dijabetesa i lečenja gojaznosti koja je privukla veliku pažnju svetske medicinske kao i šire javnosti zbog rezultata kliničkih ispitivanja. Reč je o sintetič...
Ишијадикус бол, познат и као бол у доњем делу леђа који се шири дуж ноге због прит...
Iako su ulaganja u zdravstvo širom Balkana među najvećim državnim izdacima, čini se da su pacijenti jednako nezadovoljni, i u članicama EU poput Hrvatske i Slovenije, i na celom...
Зуби су јако битни и када нам нешто није у реду са њима осећамо се нелагодно и једва...
Витамин Б12 се често промовише као суплемент који може побољшати енергију, концентра...
Остале новости из рубрике »















