Почетна страница > Новости
Тим поводом и уз присуство великог броја вјерника из Шумадије и цијеле Србије свету архијерејску литургију са парастосом служио је владика шумадијски Јован, који је рекао да је краљ Петар владао служењем народу.
Након литургије, у цркви Светог Ђорђа на Опленцу, на саркофаг краља Петра ловорове вијенце положиле су делегације министарстава рада и социјалне политике и одбране Србије и принца Александра Првог Карађорђевића.
Вијенац је лично положио и праунук краља Петра - принц Владимир, који на Опленцу борави са супругом Бригитом.
Вијенце су положили и представници општина Топола и Аранђеловац, Задужбине краља Петра Првог, Друштва за неговање традиција ослободилачких ратова Србије до 1918. године и Средње школе "Краљ Петар Први" у Тополи.
Краљ Петар је умро на данашњи дан 1921. године у Београду, а 22. августа је његово тијело положено у крипту маузолеја на Опленцу. Тек по завршетку градње гробне цркве Карађорђевића 1930. године, његове земне остатке је краљ Александар пренио у горњи ниво задужбине, гдје почивају наспрам саркофага његовог деде Вожда Карађорђа.
На српски престо Петар Карађорђевић је дошао 1903. године, послије 45 година проведених у изгнанству.
По оцјени историчара, његову владавину у Србији одликовао је највиши степен парламентаризма, уставности и демократије. Водећи ослободилачке ратове - два балканска и Први свјетски рат, Петар је назван краљем ослободиоцем, а због његове непосредности и срдачности, народ га је једноставно звао чика Пера.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Обиљежена годишњица смрти краља ослободиоца
16.08.2009. год.
На Опленцу у Тополи данас је уз највише државне и војне почасти обиљежена 88 годишњица смрти краља Петра Првог Карађорђевића, српског вође у ослободилачким балканским и Првом свјетском рату.
Тим поводом и уз присуство великог броја вјерника из Шумадије и цијеле Србије свету архијерејску литургију са парастосом служио је владика шумадијски Јован, који је рекао да је краљ Петар владао служењем народу.
Након литургије, у цркви Светог Ђорђа на Опленцу, на саркофаг краља Петра ловорове вијенце положиле су делегације министарстава рада и социјалне политике и одбране Србије и принца Александра Првог Карађорђевића.
Вијенац је лично положио и праунук краља Петра - принц Владимир, који на Опленцу борави са супругом Бригитом.
Вијенце су положили и представници општина Топола и Аранђеловац, Задужбине краља Петра Првог, Друштва за неговање традиција ослободилачких ратова Србије до 1918. године и Средње школе "Краљ Петар Први" у Тополи.
Краљ Петар је умро на данашњи дан 1921. године у Београду, а 22. августа је његово тијело положено у крипту маузолеја на Опленцу. Тек по завршетку градње гробне цркве Карађорђевића 1930. године, његове земне остатке је краљ Александар пренио у горњи ниво задужбине, гдје почивају наспрам саркофага његовог деде Вожда Карађорђа.
На српски престо Петар Карађорђевић је дошао 1903. године, послије 45 година проведених у изгнанству.
По оцјени историчара, његову владавину у Србији одликовао је највиши степен парламентаризма, уставности и демократије. Водећи ослободилачке ратове - два балканска и Први свјетски рат, Петар је назван краљем ослободиоцем, а због његове непосредности и срдачности, народ га је једноставно звао чика Пера.
- Извор
- РТРС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Tirzepatid je relativno nova terapija u oblasti dijabetesa i lečenja gojaznosti koja je privukla veliku pažnju svetske medicinske kao i šire javnosti zbog rezultata kliničkih ispitivanja. Reč je o sintetič...
Ишијадикус бол, познат и као бол у доњем делу леђа који се шири дуж ноге због прит...
Iako su ulaganja u zdravstvo širom Balkana među najvećim državnim izdacima, čini se da su pacijenti jednako nezadovoljni, i u članicama EU poput Hrvatske i Slovenije, i na celom...
Зуби су јако битни и када нам нешто није у реду са њима осећамо се нелагодно и једва...
Витамин Б12 се често промовише као суплемент који може побољшати енергију, концентра...
Остале новости из рубрике »















