Почетна страница > Новости

Услов да СНСД учествује у консултациама је промјена или побољшање Одлуке ОХР-а

Услов да СНСД учествује у консултациама је промјена или побољшање Одлуке ОХР-а
12.11.2007. год.

БАЊАЛУКА, 12. НОВЕМБРА  - Савез независних социјалдемократа (СНСД) учествоваће у консултацијама и дати приједлоге Предсједништву БиХ у вези формирања новог сазива Савјета министара под условом да посљедња одлука високог представника буде промјењена или битно побољшана, изјавио је данас лидер ове странке и предсједник Владе Републике Српске Милорад Додик.

Додик је рекао да ће у случају рјешавања овог проблема СНСД "ући у конструктивне разговоре о будућем сазиву Савјета министара БиХ", али да ће у супротном бити у опозицији.

"Када се елиминише прегласавање ми ћемо бити конструктиван дио договора о власти у БиХ, а док се то не деси СНСД ће бити опозиција. Ако они могу да формирају власт без нас нека то ураде", истакао је Додик.

Лидер СНСД-а је истакао да политичари из Сарајева "не могу да се крију иза високог представника и да само чекају рјешења која њима одговарају".

"Они ће морати да прихвате да ми морамо се договоримо око рјешења о наметнутим одлукама високог представника", рекао је премијер Додик.

Додик је навео да је оставка Николе Шпирића на мјесто предсједавајућег Савјета министара БиХ била дефинитивна и да у том случају Предсједништво не треба да прихвата или не прихвата оставку, већ само да је констатује и крене у нове преговоре са политичким странкама.

"СНСД-у је то било познато, а зашто то до сада није било треба питати оне који воде Предсједништво БиХ", рекао је Додик и додао да је "очигледно да се правила нека друга атмосфера".

Он је рекао да ће у случају нових избора СНСД имати исти капацитет и да ће, ако оде на консултације у Предсједништво БиХ, заузети исти став да нема прегласавања.

Додик је поновио да СНСД жели да дође у ситуацију да се елиминише било каква могућност прегласавања, подсјетивши да је правни тим Владе РС дао приједлог ОХР-у да се утврди да нема већине у институцијама БиХ која долази из једног народа или из једног ентитета.

"Чули смо да су из ОХР-а рекли да је то лоше рјешење. Ми их позивамо на нову фазу разговора и да предложе било коју формулацију која ће онемогућити прегласавање", истакао је премијер Додик.

Он је додао да на крају мора бити видљиво да у било којем процесу или у било којој стуацији не може доћи до прегласавања.

Премијер Додик је поновио да је за РС одлука високог представника неприхватљива и да није у складу са бонским овлаштењима.

"Одлука је антиуставна, антидејтонска и доживљавамо је као превару", рекао је Додик.

Предсједништво БиХ на данашњој сједници примило је к знању оставку предсједавајућег Савјета министара БиХ Николе Шпирића и одлучило да у складу са својим уставним и законским овлаштењима са парламентарним странкама покрене процедуру консултација за нови састав Савјета министара, саопштио је члан Предсједништва БиХ Харис Силајџић.



  • Извор
  • А
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Tirzepatid je relativno nova terapija u oblasti dijabetesa i lečenja gojaznosti koja je privukla veliku pažnju svetske medicinske  kao i šire javnosti zbog rezultata kliničkih ispitivanja.    Reč je o sintetič...


Ишијадикус бол, познат и као бол у доњем делу леђа који се шири дуж ноге због прит...


Iako su ulaganja u zdravstvo širom Balkana među najvećim državnim izdacima, čini se da su pacijenti jednako nezadovoljni, i u članicama EU poput Hrvatske i Slovenije, i na celom...

Зуби су јако битни и када нам нешто није у реду са њима осећамо се нелагодно и једва...


Витамин Б12 се често промовише као суплемент који може побољшати енергију, концентра...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА