Подигните оптужницу, мајстори!
Милорад Додик позива Тужилаштво да га и званично оптужи ако има доказа да је починио наводне финансијске малверзације. Зашто се држите само спекулација, зашто нема истраге, зашто ми не можемо да се бранимо, већ само морамо да одговарамо на ситуацију, пита премијер Републике Српске.
Премијер Републике Српске Милорад Додик тврди да су медијски написи о томе да ће против њега ускоро бити подигнута оптужница, због наводних финансијских малверзација, "спекулације" усмерене против РС и њега лично.
"Прочитали сте да је то неидентификована и непотврђена информација. Мени већ одавно није важно шта пишу федерални медији јер ми је јасно да они праве климу против РС и свега што је у РС", рекао је Додик.
Премијер је оценио да се ради и о "некој врсти притиска на Тужилаштво БиХ", позивајући Тужилаштво да подигне оптужницу против њега ако за то има елемената.
"Хајде дигните оптужницу мајстори, да видимо да ли је то тако. Зашто се држите само спекулација, зашто нема истраге, зашто ми не можемо да се бранимо, већ само морамо да одговарамо на ситуацију", упитао је Додик.
Сарајевски "Дневни аваз" објавио је јуче да би Тужилаштво БиХ могло крајем маја или почетком јуна да подигне оптужницу против Додика и још 15 особа из Републике Српске.
Лист наводи да би оптужнице требало да буду подигнуте на основу извештаја Агенције за истраге и заштиту БиХ о почињеном кривичном делу, о наводним финансијским малверзацијама у износу од 145 милиона конвертибилних марака.
Додик је целу ситуацију назвао "ујдурмом и ударом на његову личност", оптужујући тужиоце у државном тужилаштву да су "најобичнији полтрони, који немају везе са правом, инструисани људи, мотивисани неким другим мотивима, а не правдом и правичношћу".
Тужилаштво БиХ је исполитизовано
Додик је навео да таква ситуација траје око пет месеци, а да су у току само предистражне радње, оптужујући Тужилаштво БиХ да је исполитизовано под утицајем одређених странаца.
"Нисам од оних крелаца који су спремни да се повинују, или да попустим на неким политичким питањима. Бићу још ортодокснији због свега тога, јер сматрам да оваква држава, са оваквим институцијама не треба никоме и да Тужилаштво БиХ са таквим компетенцијама не може да опстане у будућности", нагласио је Додик.
Премијер РС сматра да је исти сценарио примењен и у случају бившег српског члана Председништва БиХ Мирка Шаровића, као и лидера Хрватске демократске заједнице БиХ Драгана Човића, који је, како је рекао, шест месеци провео у затвору, да би му после три године процеса рекли да нису надлежни у његовом случају.
"Човић је спреман да се повинује томе, а ја нисам. Нисам спреман да прихватим никакву злоупотребу институција, јер ни ја не злоупотребљавам Владу РС", рекао је Додик.
Премијер РС је оптужио стране тужиоце у Тужилаштву БиХ да су "мешетари, који желе да остану у БиХ и тако задрже своје плате од 15 или 20 хиљада евра", али и федералне медије, који су, по њему, главни креатори напада на њега и РС.
"Може се приметити да је то креирано у Федерацији БиХ и да је то само доказ да Федеарција БиХ, заједно са понашањем својих медија и политичких фактора, не може се другачије ни прихватити него непријатељска. Ми ћемо на то одговарати на адекватан начин", рекао је Додик.
Рекао је такође да ће власти РС преиспитати пренос надлежности са ентитета на државни ниво када је реч о раду Тужилаштва и Суда БиХ, оцењујући да је Високи судски и тужилачки савет БиХ "хибрид који је наметнут".
Тужилаштво и Суд БиХ спремни су да подигну оптужницу "само ако их неко из ОХР-а назове и каже да то треба да ураде".
Премијер РС је изнео критике и на рачун Уставног суда БиХ, оптужујући судије тог суда да одлучују политички, а не правно.
- Извор
- РТРС
Коментара (5) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Tirzepatid je relativno nova terapija u oblasti dijabetesa i lečenja gojaznosti koja je privukla veliku pažnju svetske medicinske kao i šire javnosti zbog rezultata kliničkih ispitivanja. Reč je o sintetič...
Ишијадикус бол, познат и као бол у доњем делу леђа који се шири дуж ноге због прит...
Iako su ulaganja u zdravstvo širom Balkana među najvećim državnim izdacima, čini se da su pacijenti jednako nezadovoljni, i u članicama EU poput Hrvatske i Slovenije, i na celom...
Зуби су јако битни и када нам нешто није у реду са њима осећамо се нелагодно и једва...
Витамин Б12 се често промовише као суплемент који може побољшати енергију, концентра...
Остале новости из рубрике »















