План да се сјеверни дио Косова припоји Србији
Потпредсједник Демократске партије Косова (ДПК) и бивши предсједник косовске владе Бајрам Реџепи рекао је да је Београд добио једну дипломатску битку уз помоћ Русије, али није добио рат.
- Косово ће бити независно - казао је Реџепи за "Дан" и нагласио да му није познато да је било ко на Косову најављивао немире.
Он је нагласио да такве информације долазе из кухиња Београда, који је, како каже, специјалиста за дезинформације и пропаганде.
Реџепи је истакао да косовски политичари нијесу за подјелу и да се придржавају принципа Контакт групе да нема замјена територија.
- Међутим, прича се да међународна заједница планира да се дијели сјеверни дио Косова и припоји Србији. У том случају ми бисмо прихватили солуцију замјене за Прешевску долину, југ Србије - нагласио је Реџепи и додао да би подјела Косова стварила проблеме у цијелом региону.
Према његовим ријечима, с обзиром на то да Савјет безбједности (СБ) Уједињених нација (УН) није успио, због става Русије, да донесе рјешење о статусу и да ће Руси користити вето, а мандат је пренесен у Контакт групу, Албанци сматрају да су преговори губљење времена.
- У тој ситуацији ми смо принуђени да прогласимо независност и да почне појединачно признање, прво од САД а онда земаља Европске Уније (ЕУ) које су спремне за тај корак. У каснијој фази независност би признале и остале државе - нагласио је Реџепи и подсјетио да Контакт група 10. децембра треба да припреми рапорт генералном секретару УН Бан ки Муну.
- Незвисност би могло да буде проглашена у децембру ове године или у прва три мјесеца 2008. - наговијестио је Реџепи.
Од преговора не очекујемо ништа
- Од посредничке тројке не очекујемо апсолутно ништа. Преговори су само губљење времена и понављање ставова Београда и Приштине - казао је Реџепи.
Према његовим ријечима, разговори ће се водити по принципу шатл-дипломатије.
- Могуће је да се организује један заједнички састанак, који неће имати сврхе - објаснио је Реџепи и закључио да су преговори уз посредство посредничке тројке куповина времена.
Државне почасти
Црквени, државни и војни функционери присуствовали су јуче обиљежавању 86 година од смрти српског краља Петра И Карађорђевића у цркви Светог Ђорђа на Опленцу код Тополе.
Уз највише државне и војне почасти на саркофаг Петра И у опленичкој цркви положени су вијенци престолонасљедника Александра, српских министарстава одбране и рада, запошљавања и социјалне политике и Војске Србије.
Историчари су његову владавину оцијенили као демократску и парламентарну, уз пуно поштовање Устава Србије.
- Извор
- dan.cg.yu
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Покретање сопственог бизниса увек је корак у непознато – узбуђење се меша са бригом, а амбиција са осећајем одговорности. Без обзира на делатност, сваки предузетник на почетку има исти...
Судско превођење ...
На први поглед, процес наручивања судског превода...
У савременом пословном окружењу, где је време један од најдрагоценијих ресурса, квалитетна шољица кафе постала је више од навике – она је део ритуала, средство повезивања, подстицај продуктивности и...
У свету дигиталног оглашавања, где се конкуренција из дана у дан појачава, Google Ad...
Ширење пословања један је од најузбудљивијих тренутака у предузетничком путу. После периода у којем се посао стабилизовао и почео да доноси резултате, јавља се прилика да се понуда прошири,...
Остале новости из рубрике »

















