Почетна страница > Новости

Ињекција извозно оријентисаним привредницима

Ињекција извозно оријентисаним привредницима
01.09.2007. год.

У циљу стимулације извоза Министарство привреде, енергетике и развоја у Влади РС додијелило је подстицајна средства за 82 предузећа из различитих области привреде у укупном износу од 1.615.000 марака.

Министар привреде, енергетике и развоја, Рајко Убипарип, рекао је у петак приликом потписивања уговора да је циљ додјеле подстицајних средстава да се повећа извоз домаћих производа и појача њихова конкурентност на тржишту и побољша привредни амбијент у Српској. 

Убипарип је напоменуо да се на јавни позив за суфинансирање извозних активности пријавило укупно 114 предузећа, а средства ће добити само она која су задовољила критеријуме, од којих су се најважнији односили на спољнотрговинске дјелатности и покривеност увоза средствима добијеним из извоза.   

- Ради се о предузећима из области металне индустрије, електропривредне, дрвопрерађивачке, целулозно-папирне, хемијске, текстилне, из области коже и обуће, прехрамбене, као и индустрије производње лијекова - казао је Убипарип.   

Он је додао да су предузећа која су испунила задате услове остварила годишњи приход у износу од око 360 милиона КМ, од чега су на инострано тржиште пласирале 226 милиона марака.

Министар Убипарип је нагласио да су предузећа добила средства у износима која су се кретала од 3.900 КМ до 34.980.

- Највећи износ добила су предузећа "Сконто-пром" из Приједора и бањолучка ливница челика "Ливар" - нагласио је Убипарип.

Помоћник министра Ђуро Грбић појаснио је како се Влада РС побринула да се средства усмјере у праве сврхе.

- Уговорима које су предузећа потписала дефинише се намјенско кориштење средстава и обавеза и извјештавање министарства о тим активностима - упозорио је Грбић.  

Министар је подсјетио да је надлежно министарство и прошле године провело исте активности и нагласио како је овогодишња заинтересованост знатно већа.

Он је нагласио да ће средства за суфинансирање извозних активности добити предузећа из скоро свих дијелова РС, као и да се посебна пажња посветила предузећима из источног дијела Српске. 

"Њефтгазинкор" у Српској

Министар Убипарип рекао је да су одлуком Савјета Вњешеконом банке отклоњене препреке за отварање и наплату акредитива, као и за коначно преузимање овог сектора од стране руске компаније "Њефтегазинкор".

Према његовим ријечима, Влада РС до сада је затворила велики дио потраживања комерцијалних повјерилаца, а имајући у виду тешку социјалну ситуацију, исплаћене су четири плате радницима Рафинерије нафте у Босанском Броду.



  • Извор
  • Фокус
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

 Покретање сопственог бизниса увек је корак у непознато – узбуђење се меша са бригом, а амбиција са осећајем одговорности. Без обзира на делатност, сваки предузетник на почетку има исти...


 На први поглед, процес наручивања судског превода...


 У савременом пословном окружењу, где је време један од најдрагоценијих ресурса, квалитетна шољица кафе постала је више од навике – она је део ритуала, средство повезивања, подстицај продуктивности и...

 У свету дигиталног оглашавања, где се конкуренција из дана у дан појачава, Google Ad...


Ширење пословања један је од најузбудљивијих тренутака у предузетничком путу. После периода у којем се посао стабилизовао и почео да доноси резултате, јавља се прилика да се понуда прошири,...


Остале новости из рубрике »
eposao - u1
ePosao.info - у5
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА