Пуцали на светињу
Парох рељевски Милорад Милинковић рекао је да су га јуче ујутро у 2.45 сати пробудила два пуцња, вриска и звуци аутомобила који се удаљава.
Он је навео да је одмах изашао напоље, али да није видио ко је пуцао и да ли има оштећења на храму.
Медутим, када је ујутро кренуо на посао у касарну Оружаних снага БиХ, гдје ради као бригадни свештеник, примијетио је да је пробијено стакло изнад јужних улазних врата у цркву.
У унутрашњости цркве, на сјеверном зиду, примијетио је оштећење од метка, а на поду храма зрно. Парох Милорад о овоме је обавијестио црквене власти, надлежне војне органе и полицију.
- Припадници МУП-а Кантона Сарајево извршили су увиђај у храму и ради вјештачења изузели пронађено зрно испаљено из ватреног оружја, као и чауру од испаљеног метка, пронађену поред пута - рекао је Ирфан Нефић, портпарол МУП-а Кантона Сарајево.
Нефић је навео да је мјесто догађаја фотографисано, а обављен је и разговор са свештеником Милинковићем, који је, како каже Нефић, обавијестио МУП Кантона Сарајево да је на прозору цркве разбијено стакло, о чему је упознат кантонални тужилац који је наложио да се уради увиђај.
Ово је већ пети инцидент који је у посљедњих годину дана пријављен полицији, а до сада су откривени виновници за два.
Према ријечима свештеника Милинковића, све је почело вербалним нападима, да би било настављено разбијањем боца о црквену ограду и бацањем петарди у порту храма и на парохијски дом, па све до овог посљедњег пуцања из ватреног оружја.
Он је нагласио да је у том периоду било и мањих инцидената, углавном вербалних, који нису ни пријављивани полицији.
Градоначелник Источног Сарајева, Винко Радовановић, осудио је овај вандалски чин и истакао да је то наставак етничког чишћења Срба из Сарајева.
Радовановић је рекао да се нада, иако није сигуран, да ће виновници овог акта бити откривени и приведени пред лице правде.
- Ово је наставак давно планиране и започете акције етничког чишћења Сарајева од сарајевских Срба и мислим да ће се оно мало Срба што је остало у овом граду послије овог акта замислити да ли да и даље ту остане - рекао је Радовановић.
Кошарац: Анимозитет према Србима у ФБиХ
Предсједник Клуба српских делегата у Вијећу народа РС, Сташа Кошарац, рекао је да посљедњи напад на храм Светог Николаја потврђује да у ФБиХ постоје радикалне групе, чији је рад заснован на политичко-хушкачкој реторици неких бошњачких политичких лидера и вјерских вођа.
- Ово није први пут да је нападнута СПЦ, наравно, не само у Сарајеву и не само у Рељеву, јер смо били свједоци да је недавно нападнута и црква у сарајевском насељу Пофалићи, а имамо и ситуацију да се по неколико десетина пута годишње нападају цркве и у Тузли и Петровцу - рекао је Кошарац.
Он је истакао да је очигледно да се антисрпско дјеловање ових група заснива на анимозитету према мало Срба који су остали у федералном дијелу БиХ.
Кошарац сматра да то Србима у БиХ сигурно није добра порука, а посебно оним Србима који живе у Федерацији.
- Извор
- Фокус
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Запад се припрема за рат пуног обима до 2030. године, изјавио је заменик министра спољних послова Александар Грушко...
Амерички председник је, како се наводи, позвао израелског премијера да не покреће поново рат пуних размера са Ираном....
Биро Скупштине држава чланица Међународног кривичног суда (МКС) суспендовао је тужиоца Карима Кана, који је оптужен за сексуално узнемиравање, наводи се у саопштењу за јавност организације. Кан је својевремено...
Изјава америчког секретара за рат уследила је у тренутку када се Брисел припрема да спроведе најамбициозније миграционе реформе у последњих неколико година....
На редовном брифингу ванредно одржаном 4. јуна под кровом Санктпетербуршког међународног економског форума, и који је у највећем делу био посвећен терористичком злочину кијевске хунте у Старобељску, Марија Захарова...
Остале новости из рубрике »















