Aкционарски односи немају никакве везе са Дејтоном
Позивајући Владу РС, а посебно Народну скупштину РС, да поново размисле о правцу у којем иду на сједници планираној за 30. септембар, амбасадори су констатовали да би "могући кораци уназад у политичким односима и оспоравање Дејтона могли наштети интересима грађана РС и БиХ".
Они су истакли да би "овакво оспоравање Дејтона угрозило кредибилитет БиХ као потенцијалне чланице ЕУ и NATO-а".
Aмбасадори сматрају директним оспоравањем Дејтона то што је Влада РС дала налог "Службеном гласнику РС" да не објављују Одлуку високог представника и тако "одбацила ауторитет високог представника".
Професор Правног факултета у Бањој Луци Никола Мојовић казао је да су ставови PIC-а да је РС одлукама о "Електропреносу" угрозила Дејтонски споразум апсолутно нетачни.
- Ријеч је о акционарским односима који немају никакве везе са Дејтоном. Па прво је OHR угрозио Дејтонски споразум посљедњим одлукама у вези с "Електропреносом БиХ". Они су својим одлукама погазили Европску конвенцију о људским правима према којој је власништво светиња - рекао је Мојовић.
Додао је да су свјесни шта су урадили па сада покушавају да некаквим одлукама угрозе власништво РС у компанији.
- РС има апсолутно право да штити своје интересе у компанији и то јој нико не може забранити - додао је Мојовић.
У студији "Правни аспекти унапређења функционисања компаније "Електропренос БиХ", чији је аутор, Мојовић је навео је да је ова компанија, по свом облику организовања, формирана као акционарско/дионичарско друштво два акционара/дионичара, при чему су РС и ФБиХ акционари и уједно власници основног капитала компаније.
- По основу вриједности унесених средстава, која представља почетни капитал компаније, утврђени су и удјели, то јест процентуална учешћа ова два акционара/власника компаније - прецизирао је Мојовић.
Додао је да, према Уставу БиХ, БиХ нема у својој изворној надлежности обављање дјелатности преноса електричне енергије, као ни производње и дистрибуције.
- Природни монопол у области производње, дистрибуције и преноса електричне енергије припада ентитетима, сваком засебном у уставноправном смислу - навео је Мојовић.
Предсједавајући Савјета министара БиХ Никола Шпирић рекао је да би било добро да високи представник у БиХ Валентин Инцко стави ван снаге своје посљедње одлуке.
- Снага високог представника управо би требало да буде у таквом потезу - да стави ван снаге своје одлуке и да позове партнере за сто да се разговара, јер наметнуте одлуке неће помоћи БиХ - истакао је Шпирић.
Он је истакао да свако има право да одлучује у свом домену, и Народна скупштина и Влада РС, као и високи представник.
На питање да ли је спреман да поднесе оставку ако то буде затражено од представника из РС у заједничким органима, Шпирић је рекао да је спреман на такав потез.
- Aко сам ја једини проблем у БиХ, она нема ниједног проблема и све је завршено - казао је Шпирић.
Предсједник РС Рајко Кузмановић оцијенио је да високи представници немају право да намећу законе.
- Ми смо веома одлучни да кажемо да више не треба и да се не могу доносити такве одлуке - рекао је Кузмановић, који ће се 30. септембра на посебној сједници НСРС о овим одлукама обратити посланицима.
Потпредсједник СДС-а Огњен Тадић рекао је да је очигледно да се наметањем закона о "Електропреносу" жели урадити нешто што у енергетском смислу пресијеца РС и што практично од ње прави два ентитета, што је неприхватљиво.
СДС је предложила да се одмах приђе потписивању уговора о изградњи далековода преко територије дистрикта, са трајним правом коришћења за РС или најмање 99 година, како је то по пословним обичајима ред.
- Одлуке високог представника Валентина Инцка су разумне и одмјерене и Велика Британија стоји иза њих - изјавио је британски амбасадор у БиХ Мајкл Тејтам.
Министар финансија ФБиХ Вјекослав Беванда сматра да "Електропренос БиХ" мора остати на државном нивоу и да томе нема алтернативе, али да је највећи проблем што 150 милиона КМ стоји неискоришћено.
Састанак Додик - Мујезиновић
"Глас Српске" сазнаје да би у суботу требало да се састану премијер РС Милорад Додик и премијер Федерације БиХ Мустафа Мујезиновић и да разговарају о проблемима у раду "Електропреноса БиХ".
Зиројевић
Министар спољне трговине и економских односа БиХ Младен Зиројевић упозорио је на игнорантски став федералног Министарства енергетике на дописе, захтјеве и молбе за мишљења и сарадњу које добија из Министарства спољне трговине и економских односа БиХ у вези с проблемима у "Електропреносу БиХ".
- Таквом опструкцијом федерално Министарство енергетике зауставља процес развоја овог сектора - истакао је Зиројевић.
- Извор
- Глас Српске
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Запад се припрема за рат пуног обима до 2030. године, изјавио је заменик министра спољних послова Александар Грушко...
Амерички председник је, како се наводи, позвао израелског премијера да не покреће поново рат пуних размера са Ираном....
Биро Скупштине држава чланица Међународног кривичног суда (МКС) суспендовао је тужиоца Карима Кана, који је оптужен за сексуално узнемиравање, наводи се у саопштењу за јавност организације. Кан је својевремено...
Изјава америчког секретара за рат уследила је у тренутку када се Брисел припрема да спроведе најамбициозније миграционе реформе у последњих неколико година....
На редовном брифингу ванредно одржаном 4. јуна под кровом Санктпетербуршког међународног економског форума, и који је у највећем делу био посвећен терористичком злочину кијевске хунте у Старобељску, Марија Захарова...
Остале новости из рубрике »















