Почетна страница > Новости

Оружје из БиХ завршава на свјетским ратиштима

Оружје из БиХ завршава на свјетским ратиштима
18.03.2010. год.

Вишак наоружања из БиХ, који је требало да буде уништен, завршавао у Грузији, Aвганистану, Пакистану и на неким другим дестинацијама, тврди посланик СНСД-а у Парламенту БиХ Славко Јовичић.


 


- То показује да БиХ нема системске контроле над овом области. Под плаштом вишка наоружања наводно неупотребљиво оружје се префарба и у комерцијалним предузећима препакује и као нови, готови производ извози. Нико никада није поднио извјештај коме је тако препаковано оружје продато, колико новца је прибављено и стога се све то ради у комерцијалним предузећима која могу да се сакрију иза пословне тајне - каже он.


Јовичић истиче да је углавном ријеч о нелегалним пословима и тајним каналима извоза који ће нанијети штету не само БиХ, која је на овакав начин постала прљави снабдјевач оружјем и муницијом, него и онима на које ће то оружје бити искоришћено.


- Уништавање вишка наоружања и муниције прати безброј контроверзи, а постоје основане сумње да се ради о великим злоупотребама у које су упетљане и неке међународне организације које се мотају око цијелог тог процеса - каже он.


- Већ годинама постоји много проблема када је ријеч о уништавању вишка наоружања у БиХ, јер се ради о великим злоупотребама у тој области у које су упетљани одређени званичници Министарства одбране и Оружаних снага БиХ, као и поједини представници међународних институција који се око цијелог тог процеса врте.


Рекао је то члан заједничке Комисије за одбрану и безбједност Парламента БиХ Мирко Околић.


- Они који наводно уништавају вишак наоружања из цијелог процеса извлаче дуплу корист. С једне стране наплаћују посао уништавања вишка наоружања, а са друге стране дијелове наоружања и опреме користе у сврхе препродаје тајним каналима. Продају га или као отпадни материјал или као резервне дијелове, а према неким нашим сазнањима, одређени дијелови наоружања и муниције у комерцијалним предузећима у Федерацији БиХ само се префарбају и извозе као нови производи - казао је Околић.


Истиче да од наводног уништавања вишка наоружања у БиХ највише користи имају комерцијална предузећа у Федерацији, јер се тај процес углавном врши на територији овог ентитета.


- Уништавање вишка наоружања није транспарентно - каже Околић.


Како је јуче објавио "Глас Српске" SIPA истражује наводе о неправилностима у вези са процесом уништавања вишка оружја у приватним фирмама "Претис" и "Бинас" у ФБиХ.


Scout д.о.о. и извоз оружја из БиХ


На проблем шверца оружја из БиХ упозорио је још прије четири године "Aмнести интернешенел", који је у свом извјештају навео да се оружје, које треба да буде уништено, извози из БиХ у Ирак преко фирме Scout д.о.о.


Хрватски медији објавили су тада да је власник ове фирме, чије је сједиште у приватном стану у улици Владимира Варићака 6 у загребачком насељу Слобоштина, хрватски држављанин Иван Перанец. За њега су медији навели да је у блиским везама са Сенадом Палићем, бившим главним логистичаром за набавку оружја за потребе Петог корпуса Aрмије РБиХ, те да је Перанец у ствари параван за Мију Aнића и Перу Џепину. Џепина је тада био предсједник, а Aнић члан Надзорног одбора фирме "Aрма-Вит", са сједиштем у Загребу у улици Ивана Шибла б.б. коју су основали бивши директори "Витезита" из Витеза у којем се и данас уништавају вишкови оружја.



  • Извор
  • Глас Српске
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Запад се припрема за рат пуног обима до 2030. године, изјавио је заменик министра спољних послова Александар Грушко...


Амерички председник је, како се наводи, позвао израелског премијера да не покреће поново рат пуних размера са Ираном....

Биро Скупштине држава чланица Међународног кривичног суда (МКС) суспендовао је тужиоца Карима Кана, који је оптужен за сексуално узнемиравање, наводи се у саопштењу за јавност организације. Кан је својевремено...


Изјава америчког секретара за рат уследила је у тренутку када се Брисел припрема да спроведе најамбициозније миграционе реформе у последњих неколико година....

На редовном брифингу ванредно одржаном 4. јуна под кровом Санктпетербуршког међународног економског форума, и који је у највећем делу био посвећен терористичком злочину кијевске хунте у Старобељску, Марија Захарова...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА