Почетна страница > Новости

Блер писао Бушу пред напад на Ирак: Уз тебе сам шта год било

Блер писао Бушу пред напад на Ирак: Уз тебе сам шта год било
07.07.2016. год.


Некадашњи британски премијер Тони Блер је, осам месеци уочи избијања рата у Ираку 2003. године, написао у поруци тадашњем председнику САД Џорџу Бушу Млађем да ће га подржати „шта год било“.

Ројтерс преноси да је Блер у тој поруци ипак изнео значајне резерве у вези са могућом војном операцијом.

Садржај поруке од 28. јула 2002. године, која је првобитно била заведена под ознаком „тајно-приватно“, откривен је данас у налазима британске истраге о рату у Ираку која је трајала седам година.

„Бићу уз тебе шта год било“, гласи прва реченица поруке коју ју Блер упутио Бушу.

Истражитељи су у извештају навели да је неименовани Блеров високо позиционирани саветник изјавио да је заједно са другим саветником покушао да убеди тадашњег премијера да избаци ту реченицу из поруке, али да је Блер игнорисао њихове препоруке.

Блер је након што је комисија на челу са Џоном Чилкотом објавила веома критичан извештај о одлуци Британије да уђе у рат у Ираку изјавио да је он у том случају „деловао у најбољем интересу Британије“.

„Извештај би требало да оконча све досадашње оптужбе о лошим намерама, лажима и преварама“, наводи се у саопштењу које је објавила Блерова канцеларија, пренела је агенција АФП.

„Било да се људи слажу или не слажу са мојом одлуком да покренем војну акцију против Садама Хусеина, ја сам је донео са добрим намерама и, како сам веровао, у најбољем интересу земље“, истакао је бивши премијер.

​Он је додао да Чилкотов извештај садржи реалну и материјалну критику припреме и планирања интервенције у Ираку.

Нешто касније Блер је новинарима изјавио да му је жао и да се каје због рата у Ираку, али је истовремено бранио своју одлуку да Велику Британију укључи у инвазију наводећи да данашњи тероризам није покренут због тога.

Ројтерс наводи да је Блер тако одговорио на жестоке критике на његов рачун које су се појавиле након извештаја о том рату који је припреман седам година, а који је објављен данас.

„Обавештајне процене обављене у то време о томе да треба ићи у рат испоставиле су се као погрешне. Оно што је уследило испоставило се као нешто што је још више непријатељски настројено, што се временски много продужило и што је испало крвавије него што смо ми икада могли да замислимо“, казао је Блер новинарима.

Он је навео да због свега тога „изражавам више туге, кајања и извињења него што ћете икада знати“.

Блер је рекао да прихвата пуну одговорност за одлуку о одласку у рат, али је одбацио аргумент да је данашњи тероризам покренут инвазијом на Ирак.

Он је такође навео да је „свет боље место без ирачког диктатора Садама Хусеина, који је скинут са власти у инвазији“.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Запад се припрема за рат пуног обима до 2030. године, изјавио је заменик министра спољних послова Александар Грушко...


Амерички председник је, како се наводи, позвао израелског премијера да не покреће поново рат пуних размера са Ираном....

Биро Скупштине држава чланица Међународног кривичног суда (МКС) суспендовао је тужиоца Карима Кана, који је оптужен за сексуално узнемиравање, наводи се у саопштењу за јавност организације. Кан је својевремено...


Изјава америчког секретара за рат уследила је у тренутку када се Брисел припрема да спроведе најамбициозније миграционе реформе у последњих неколико година....

На редовном брифингу ванредно одржаном 4. јуна под кровом Санктпетербуршког међународног економског форума, и који је у највећем делу био посвећен терористичком злочину кијевске хунте у Старобељску, Марија Захарова...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА