Дома народа без договора о попису
Сједница Дома народа Парламентарне скупштине БиХ није данас одржана, јер Колегијум овог дома није успио да се договори о дневном реду. Дом народа је требало да разматра Приједлог закона о попису становништва, домаћинстава и станова у БиХ 2011. године.
Предсједавајућа Дома народа Душанка Мајкић обавијестила је присутне да српски делегати из реда СНСД-а не могу присуствовати сједници јер би се тиме створила могућност да буде усвојен закон о попису становништва, са чијим се дијелом, који предвиђа примјену резултата пописа становништва из 1991. године за формирање власти до имплементације Анекса седам Дејтонског споразума, они не слажу.
"Сматрамо да је члан 48 противан интересима Републике Српске и да би се њиме промијенила суштина Дејтонског споразума", рекла је Мајкићева.
Подсјећајући да српске делегате у Дом народа бира Народна скупштина РС, Мајкићева је рекла да ће наредни период бити искориштен како би се добио став Скупштине.
Замјеник предсједавајућег Дома народа Илија Филиповић рекао је да је предлагао компромис у Колегијуму, односно да се на дневном реду нађу питања потврђивања одлуке о слању војника из БиХ у Авганистан и продужења мандата вршиоцу директора антикорупционе агенције до окончања конкурсне процедуре.
"Компромис није прихватио трећи члан Колегијума Сулејман Тихић", објаснио је Филиповић и оцијенио да је преседан да Колегијум обавјештава Дом да сједнице неће ни бити.
За неодржавање данашње сједнице Тихић је са скупштинске говорнице окривио СНСД, тврдећи да се ради о злоупотреби Устава БиХ и директном кршењу Дејтонског споразума.
"Ако постоји могућност да СНСД буде прегласан, није прегласан један народ и његов клуб", рекао је Тихић упитавши колико пута су Хрвати и Бошњаци прегласани у Дому народа.
Тихић је додао да је био сагласан да се закон о попису становништва, те измјене и допуне Закона о Оружаним снагама оставе за крај сједнице, али да није могао пристати на захтјев Хрвата да се за крај дневног реда остави и именовање хрватског члана Јавног РТВ сервиса БиХ, што би, сматра, могло довести до тога да хрватски делегати напусте парламент и онемогуће гласање.
"Зато нисам пристао на измјену дневног реда", додао је Тихић.
У сали Дома народа били су присутни делегати из сва три клуба народа.
Делегат Клуба Срба у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ Слободан Шараба каже да је био спреман да на данашњој сједници Дома уложи амандман на члан 48 Приједлога закона о попису становништва и да би, уколико тај амандман не би био усвојен, био уздржан приликом гласања о приједлогу закона.
"Генерално гледано предложени закон није штетан по интересе Републике Српске , али члан 48, овакав какав је написан, суштински не припада и није му мјесто у закону о попису становништва", рекао је Шараба.
Представнички дом Парламентарне скупштине БиХ усвојио је 30. јуна Приједлог закона о попису становништва, домаћинстава и станова у БиХ 2011. године.
Наредна сједница Дома народа биће одржана почетком септембра, након августовске паузе за одморе у Парламентарној скупштини БиХ.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Запад се припрема за рат пуног обима до 2030. године, изјавио је заменик министра спољних послова Александар Грушко...
Амерички председник је, како се наводи, позвао израелског премијера да не покреће поново рат пуних размера са Ираном....
Биро Скупштине држава чланица Међународног кривичног суда (МКС) суспендовао је тужиоца Карима Кана, који је оптужен за сексуално узнемиравање, наводи се у саопштењу за јавност организације. Кан је својевремено...
Изјава америчког секретара за рат уследила је у тренутку када се Брисел припрема да спроведе најамбициозније миграционе реформе у последњих неколико година....
На редовном брифингу ванредно одржаном 4. јуна под кровом Санктпетербуршког међународног економског форума, и који је у највећем делу био посвећен терористичком злочину кијевске хунте у Старобељску, Марија Захарова...
Остале новости из рубрике »















