Почетна страница > Новости

Краљ Никола: Русија је наша заштитница, а српство будућност

Краљ Никола: Русија је наша заштитница, а српство будућност
07.08.2017. год.


Иако се данашња званична Подгорица из петних жила труди да докаже како Црна Гора нема ништа заједничко са Србијом и Русијом, историјске чињенице су непобитне и показују супротно.

Преписка коју су краљ Никола Петровић и престолонаследник Александар Карађорђевић водили само дан пред почетак Првог свјетског рата открива тадашњу блискост Црне Горе и Србије.

Осим озбиљности тренутка, оба државника су свјесна тешких времена која предстоје, али и чињенице да је учињено све да се рат избјегне.

Принц Александар се краљу Николи обраћа са „драги деда”, а овај се тако и потписује у телеграму одговора.

Ово је њихова преписка само дан уочи избијања Првог светског рата:



Регент Србије Александар

Његовом величанству краљу Црне Горе – Цетиње
14/27. 1914. (телеграм)

Покушали смо све могуће не би ли могли уштедити србском народу нове жртве и терете, али нисмо успели, јер је Аустро-Угарска тражила да принесемо на жртву драгу независност.

Бог је ваљда тако хтео да србски народ још једном стави свој живот у одбрану целога Српства.

Уверен сам да, мој драги деда, још јаче може да цени колико је био неоправдан захтев Аустро-Угарске, који је смишљен био да зада смртан удар сјајној будућности србског народа.

Испуњен сам великом радошћу кад сам сазнао, и ако у то нисам ни сумњао, да се Црна Гора солидарисала са Србијом у одбрани србскога народа.

Наредбу за мобилизацију деле српске војске издао сам.

Свемогући Бог и помоћ царске и моћне Русије биће на страни српске правде, а тако исто и јавно мнење цивилизоване Европе.

Шаљем поздрав мојем мудром и драгом деди и храброј црногорској војсци.

Александар




Краљ Никола Петровић – Цетиње

Његовом краљ. височанству насљеднику Александру – Београд

14/27. 1914.

(телеграм)

Понос србског племена није допустио да се иде даље у попуштању. Слатке су жртве које се подносе за правду и независност народну.

У име Божје, а уз помоћ наше вјековне заштитнице моћне Русије и симпатије цивилизованих народа, наш ће Србски народ и из овога великог наметнутог му искушења побједнички изаћи и обезбиједити своју сјајну будућност.

Моји Црногорци већ су спремни на граници, да гину у одбрани наше независности.

Живио, мој мили унуче, на радост твојега драгога оца и моју!

Живјела храбра србска војска! Живјело наше мило Српство!

Твој дјед Никола.

IN4S



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Запад се припрема за рат пуног обима до 2030. године, изјавио је заменик министра спољних послова Александар Грушко...


Амерички председник је, како се наводи, позвао израелског премијера да не покреће поново рат пуних размера са Ираном....

Биро Скупштине држава чланица Међународног кривичног суда (МКС) суспендовао је тужиоца Карима Кана, који је оптужен за сексуално узнемиравање, наводи се у саопштењу за јавност организације. Кан је својевремено...


Изјава америчког секретара за рат уследила је у тренутку када се Брисел припрема да спроведе најамбициозније миграционе реформе у последњих неколико година....

На редовном брифингу ванредно одржаном 4. јуна под кровом Санктпетербуршког међународног економског форума, и који је у највећем делу био посвећен терористичком злочину кијевске хунте у Старобељску, Марија Захарова...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА