Почетна страница > Новости

Jедночаовни штрајк радника Фабрике дувана Бања Лука

Jедночаовни штрајк радника Фабрике дувана Бања Лука
02.11.2010. год.
Радници бањалучке "Фабрике дувана" ступили су данас у једночасовни штрајк упозорења ради заштите својих права и испуњења тражених услова, потврдио је новинарима предсједник Синдикалне организације овог предузећа Мирослав Маринковић.

  Радници траже поништавање одлука о отказима уговора о раду, поштивање одлуке о најнижој цијени рада од 205 КМ, поништавање одредаба колективног уговора које се односе на исплату плата најкасније до 15. у мјесецу, исплату регреса, јубиларних награда, те исплату трошкова превоза.

  Обезбјеђење "Фабрике дувана" Бањалука није дозволило Маринковићу да даје изјаве новинарима испред капије предузећа, а Управа је забранила улазак у круг предузећа новинарима и појединим радницима који су на принудном годишњем одмору.

  Стручни сарадник Савеза удружења малих акционара Републике Српске Синиша Божић рекао је новинарима да се у овој фабрици "дешава криминал", јер је на илегалној скупштини акционара изгласана илегална управа предузећа.

  "Та илегална управа је донијела одлуку о изгласавању илегалног директора фабрике Симе Мишкића који није уписан у судски регистар, а незаконито даје отказе о раду запосленима у фабрици", рекао је Божић и додао да су Удружење малих акционара и радници због тога тужили Управу "Фабрике дувана".

  Према његовим ријечима, финансијска ситуација у Фабрици је јако лоша и ради се о предстечајној ситуацији, а добитак је мањи од губитка.

  Он је навео да предузеће "Антонић трејд управља бањалучком "Фабриком дувана" као да је једини власник, иако посједује само 55 одсто акција.

  Божић сматра да треба поништити приватизацију фабрике, јер нису испоштоване уговорне обавезе.

  "Позивамо Савез удружења малих акционара РС и све релевантне државне институције да се укључе у рјешавање овог проблема, јер ће у супротном радници завршити на улици", закључио је Божић.

  Предсједник Удружења малих акционара "Фабрике дувана" Бањалука Златибор Кољанчић, који 26 година ради у овом предузећу, рекао је новинарима да му је обезбјеђење фабрике забранило улазак у круг предузећа како би подржао штрајк радника.

  "Забрањен ми је улазак јер се боримо против стечаја, налазим се на принудном одмору до 18. новембра и пријети ми отказ, као и већем броју радника", додао је Кољанчић.

  Синдикална организација је на састанку 28. октобра усвојила захтјеве радника због тога што пословодство предузећа не поштује и стално крши Колективни уговор. Захјеви су упућени руководству и већинском власнику "Фабрике дувана" Небојши Антонићу.




Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Запад се припрема за рат пуног обима до 2030. године, изјавио је заменик министра спољних послова Александар Грушко...


Амерички председник је, како се наводи, позвао израелског премијера да не покреће поново рат пуних размера са Ираном....

Биро Скупштине држава чланица Међународног кривичног суда (МКС) суспендовао је тужиоца Карима Кана, који је оптужен за сексуално узнемиравање, наводи се у саопштењу за јавност организације. Кан је својевремено...


Изјава америчког секретара за рат уследила је у тренутку када се Брисел припрема да спроведе најамбициозније миграционе реформе у последњих неколико година....

На редовном брифингу ванредно одржаном 4. јуна под кровом Санктпетербуршког међународног економског форума, и који је у највећем делу био посвећен терористичком злочину кијевске хунте у Старобељску, Марија Захарова...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА