Почетна страница > Новости

РТ: САД виде саботажу гасовода „Северни ток“ као „огромну прилику“

РТ: САД виде саботажу гасовода „Северни ток“ као „огромну прилику“
02.10.2022. год.

САД виде саботажу гасовода 
Северни ток као „огромну прилику“ да се континент одвоји од руске енергије, рекао је новинарима државни секретар Ентони Блинкен. Како се зима приближава, Блинкен је рекао да САД желе да Европа смањи употребу руске енергије.

Обраћајући се новинарима у Вашингтону, Блинкен се похвалио да су САД сада „водећи добављач [течног природног гаса] у Европу“. Поред испоруке сопственог горива у Европу, Блинкен је рекао да САД раде са европским лидерима на проналажењу начина да „смање потражњу“ и „убрза прелазак на обновљиве изворе енергије“.

„Ово је огромна прилика да се једном заувек уклони зависност од руске енергије и да се тако од Владимира Путина одузме оружје за производњу енергије као средство за унапређење његових империјалних планова“, рекао је Блинкен.

САД ће вероватно највише имати користи од саботаже гасовода "Северни ток 1" и "Северни ток 2", који су раније ове недеље оштећени у низу експлозија код данског острва Борнхолм. Вашингтон годинама покушава да убеди европске лидере да замене руски гас за својим гасом, а озбиљност оштећења подводних гасовода сада значи да је Европа „неограничено лишена“ руског гаса преко ове руте, саопштио је руски енергетски оператер "Гаспром".

У говору у петак, председник Владимир Путин окривио је за експлозије „Англосаксонце“, што је руски колоквијализам за трансатлантску алијансу САД и Велике Британије.

„То је очигледно свима који имају користи од тога“, објаснио је Путин. "Они који имају користи су они који су то учинили."

Иако је сада отворен пут за САД да продају свој скупљи гас Европи, мањак се не може покрити преко ноћи. Амерички извозници су током лета упозоравали да неће моћи да испоруче довољно гаса да задовоље потражњу на континенту, а многи европски увозни терминали су још увек у изградњи или планирању.

У међувремену, рачуни за енергију вртоглаво расту широм Европе. У Немачкој, која се суочава са перспективом брзе „деиндустријализације“, демонстранти су изашли на улице захтевајући пуштање у рад "Северног тока 2", само неколико дана пре експлозија. Предвиђена је несташица хране у Немачкој, а дрва за огрев су тражена широм континента док се грађани боре да загреју своје домове.

„Постоји много напорног посла да се осигура да земље и партнери преживе зиму“, рекао је Блинкен, сугеришући, као што су то учинили и лидери ЕУ, да Европа ради на „смањењу потражње“ за гасом.

Извор: РТ

Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.


Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti

 



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © AP / Jacquelyn Martin / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Запад се припрема за рат пуног обима до 2030. године, изјавио је заменик министра спољних послова Александар Грушко...


Амерички председник је, како се наводи, позвао израелског премијера да не покреће поново рат пуних размера са Ираном....

Биро Скупштине држава чланица Међународног кривичног суда (МКС) суспендовао је тужиоца Карима Кана, који је оптужен за сексуално узнемиравање, наводи се у саопштењу за јавност организације. Кан је својевремено...


Изјава америчког секретара за рат уследила је у тренутку када се Брисел припрема да спроведе најамбициозније миграционе реформе у последњих неколико година....

На редовном брифингу ванредно одржаном 4. јуна под кровом Санктпетербуршког међународног економског форума, и који је у највећем делу био посвећен терористичком злочину кијевске хунте у Старобељску, Марија Захарова...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА