За уклањање снега потрошено 2,3 милиона КМ
Ове зиме потрошено 400 тона инудстријске соли мање него прошле
Осим да је податак о количинама утрошене соли фризиран, Бањалучани сматрају дискутабилним и информацију да је од 2,3 милиона марака за рад седам ангажованих предузећа издвојено чак 1,8 милиона КМ. Остатак новца од око 470.000 марака, управа града је утрошила за набавку соли.
Неслагања управе града и грађана настављају се и у погледу учесталости изласка радника Зимске службе на терен. Становници града на Врбасу сматрају да су радници провели једва 15 дана ефективног рада, јер је зима била блага у односу на претходне године, а у управи града тврде да је, ипак, реч о 57 дана.
- Добављач соли за ову сезону био је „Бомипекс“ из Бањалуке и изабран је у поступку јавне набавке. Набавка абразивног материјала је уговарана тако да извођач сам набавља, а то је урачунато у цену којом им платимо услуге. Ове зиме је потрошено око 400 тона соли мање него прошле - кажу у Одељењу за стамбено-комуналне послове и послове саобраћаја.
По подацима управе града, током зиме се одржава 350 километара градских саобраћајница и око 370 километара сеоских путева.
Чисте се сви локални и некатегорисани путеви, куда возе аутобуси градског превоза, а градске саобраћајнице се чисте и посипају према сличним приоритетима.
- Град је подељен на 13 подручја, шест градских и седам сеоских. За свако подручје знамо колико су сати камиони и радници били ангажовани. Имамо обавезу да чистимо и одржавамо путеве, и било би врло незгодно да добијемо тужбу да је неко погинуо због клизаве улице. Због тога не штедимо на соли и шљунку, јер они спречавају настанак поледице. Понекад морамо и да превентивно посипамо улице, када ноћу температура падне ниско - појашњава шеф Одсека за комуналне послове Драженко Кењало.
На примедбе Бањалучана да је за рад Зимске службе издвојено превише новца, Кењало одговара да је то паушална процена.
- Екипе су ангажоване од 15. новембра до 15. марта. Можда је некоме изгледало да немају много посла, али то је индивидуална процена. Ми смо и законски одговорни за безбедност саобраћаја и не желимо да се коцкамо с тим - поручује Кењало.
Ни у предузећима задуженим за чишћење снега са бањалучких улица нису били расположени да нам кажу колико су њихове екипе ефективно радиле на терену. Кажу само да је ове зиме више посла било око разбијања леда него око разгртања снега.
Ипак, нерадо процењују да појединачно нису радили дуже од 20 дана.
Желећи да упоредимо колико је новца за чишћење протекле зиме потрошено у читавој РС, позвали смо и “Путеве РС” који одржавају магистралне и регионалне путеве. Они, међутим, јуче нису могли да нам кажу колико су пара потрошили и колико километара пута одржавају.
У Бањалуци чисти 90 машина
Седам предузећа која чине Зимску службу у Бањалуци има око 90 машина за чишћење снега и више од 350 радника.
Со се, појашњавају у управи града, посипа само по асфалту, док се макадамски путеви посипају искључиво шљунком.
- Извор
- Блиц
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Запад се припрема за рат пуног обима до 2030. године, изјавио је заменик министра спољних послова Александар Грушко...
Амерички председник је, како се наводи, позвао израелског премијера да не покреће поново рат пуних размера са Ираном....
Биро Скупштине држава чланица Међународног кривичног суда (МКС) суспендовао је тужиоца Карима Кана, који је оптужен за сексуално узнемиравање, наводи се у саопштењу за јавност организације. Кан је својевремено...
Изјава америчког секретара за рат уследила је у тренутку када се Брисел припрема да спроведе најамбициозније миграционе реформе у последњих неколико година....
На редовном брифингу ванредно одржаном 4. јуна под кровом Санктпетербуршког међународног економског форума, и који је у највећем делу био посвећен терористичком злочину кијевске хунте у Старобељску, Марија Захарова...
Остале новости из рубрике »















