Почетна страница > Новости

Живот у енклавама јужно од Ибра

18.11.2011. год.
Малобројни Срби, да би опстали на својим огњиштима јужно од Ибра, принуђени су да трпе много тога. Они помно прате догађаје на северу Космета и упозоравају да се албанска власт, под изговором заокруживања суверенитета, спрема за коначни обрачун са српским становништвом.

 

Малобројни Срби, да би опстали на својим огњиштима јужно од Ибра, принуђени су да трпе много тога. Они помно прате догађаје на северу Космета и упозоравају да се албанска власт, под изговором заокруживања суверенитета, спрема за коначни обрачун са српским становништвом.

Иако је на Косову и Метохији остало свега 130.000 Срба, највише њих живи на северу Покрајине, а најтеже, ипак, пролазе они јужно од Ибра, који помно прате догађаје у северном делу.

У селу Чаглавица до јуна 1999. године нису живели Албанци било је то највеће српско село близу Приштини. Међутим, етничка слика се променила. Сада су Албанци већина.

Малобројни Срби јужно од Ибра упозоравају да све што се дешава на северу Покрајине, показује да се албанска власт, под изговором заокруживања суверенитета, спрема за коначни обрачун са српским становништвом.

Новинар и публициста Живојин Ракочевић каже да међународна заједница неће да уђе у проблем са криминалним структурама које владају на тим просторима.

"Они су прихватили тоталитарни систем. Што је још горе они подржавају такво стање и кажу ми смо уз вас", навео је Ракочевић.

Срби из енклава кажу да они најбоље разумеју зашто Срби на северу Косова и Метохије не желе да се интегришу у косовско друштво.

Предраг Радоњић из Чаглавице рекао је да је 17. март симболички најбоље показао живот Срба на Космету. Према његовим речима, све своје фрустрације, због свега онога што нису могли да ураде на северу Космета, искалили су на енклавама.

Живојин Ракочевић запитао је чиме је албанска власт за протеклих 12 година заслужила да интегрише било ког Србина!?

"Сила коју Приштина примењује је нешто што се подразумева, а отпор оних који хоће своју слободу и на то имају право, не постоји. Они сматрају да треба те људе присилити да живе на начин на који не желе", навео је Ракочевић.  

Општина Штрпце, већински насељена Србима, има два председника општине. Обојица Срби. Један представља српску, а други албанску власт.

"Ово је последица недостатка стратегије Владе Србије, која нема јасне ставове о томе. Ја бих упутио апел Србима са севера Косова и Метохије да узму наш пример у обзир и да не дозволе ситуацију коју ми имамо", рекао је председник Општине Штрпце Звонко Михајловић.

Косовска власт, није тајна, својевремено је издвојила огромна финансијска средства како би спровела план за интеграцију севера. Пошто није било очекиваних резултата, албанска власт одлучила је да се врати старој стратегији, упозоравају Срби са Косова и Метохије.

Убиства и константно протеривање Срба са Косова и Метохије не престају од 1999. године. Више од 230.000 људи је протерано, а у јужној Покрајини остало je њих око 130.000.





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Запад се припрема за рат пуног обима до 2030. године, изјавио је заменик министра спољних послова Александар Грушко...


Амерички председник је, како се наводи, позвао израелског премијера да не покреће поново рат пуних размера са Ираном....

Биро Скупштине држава чланица Међународног кривичног суда (МКС) суспендовао је тужиоца Карима Кана, који је оптужен за сексуално узнемиравање, наводи се у саопштењу за јавност организације. Кан је својевремено...


Изјава америчког секретара за рат уследила је у тренутку када се Брисел припрема да спроведе најамбициозније миграционе реформе у последњих неколико година....

На редовном брифингу ванредно одржаном 4. јуна под кровом Санктпетербуршког међународног економског форума, и који је у највећем делу био посвећен терористичком злочину кијевске хунте у Старобељску, Марија Захарова...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА