Евроазијски савез: интеграција са знаком узвика
Русија, Белорусија и Казахстан направили су нови велики корак на путу формирања Евразиjског економског савеза, које ће одређивати будућност три земље. Ово је изјавио председник Русије Дмитриј Медведев после потписивања Декларације о евроазијској економској интеграцији у Кремљу и Споразума о евроазијској економској комисији.
Састанак у Москви лидери три земље су назвали историјским. У суштини, он је јасно одредио перспективе интеграције Русије, Белорусије и Казахстана и стварања новог економског и геополитичког центра на постсовјетском простору. Од 1. јануара 2012. године ступа на снагу пакет међународних споразума о формирању Јединственог економског простора. То је већ трећа етапа широке интеграције. Пре тога били су успешно покренути пројекти формирања зоне слободне трговине и Царинског савеза. Последњи је већ прорадио пуном снагом и омогућо да се увећа робна размена три земље скоро за 50%.
Јединствени економски простор као једна од кључних етапа интеграције отвориће пред државама које улазе у њега принципијално нове могућности за слободно кретање робе, капитала и радне снаге. У перспективи стране планирају да воде усаглашену валутну и макроекономску политику. Фактички, може се говорити о формирању јединственог унутрашњег тржишта Русије, Белорусије и Казахстана, које ће бити сигурно заштићено од глобалних економских потреса.
Коначни циљ свих интеграционих процеса је да боље раде привреде, истакао је Дмитриј Медведев.
Од 1. јануара наредне године почеће да ради Евроазијска економска комисија и биће покренут пакет међународних споразума Јединственог економског простора. Наше земље преузеле су на себе обавезе да се до краја ове године потруде да заврше унутардржавне процедуре ради ступања на снагу потписаног Споразума о Евроазијској економској комисији. Почетак рада Царинског савеза већ је повећао инвестициону атрактивност наших економија, стимулише њихову модернизацију, а то је важан циљ у савременом свету. Наредна етапа је формирање Евроазијског економског савеза до 2015. године. Ако сазру претпоставке, кретаћемо се брже.
Дмитриј Медведев у присуству председника Белорусије и Казахстана потписао је писмо председнику Државне думе са предлогом да се ратификује Споразум о Евроазијској економској комисији до краја године. Овај орган први пут на постсовјетском простору ће постати наднационалан, али про томе неутрални иснструмент управе и координације. Временом ће му бити дато око 180 овлашћења националних министарстава и ресора.
Преседник Русије је подвукао да интеграциони процеси три земље изазивају велико интересовање других држава Европе и Азије, истовремено приметивши да нема речи о доминацији Русије.
Сам живот показује да је наша вишестрана сарадња огроман ресурс, зато интересовање за нову интеграциону структуру испољавају и други партнери из ЕврАзеса, из ЗНД. Нас то радује и показује да јача тенденција проширења вишестране сарадње на равноправној и узајамно корисној основи. Отворени смо за све који схватају предност удруживања наших потенцијала.
Председник Белорусије Александар Лукашенко, са своје стране, изјавио је да су многи подухвати после распада Совјетског Савеза тако и остали на речима. Ипак актуелна интеграција је конкретно и сасвим реално кретање једних у сусрет другима.
Када руководство Русије не би начинило практични корак, ова идеја би могла још дуго да постоји као идеја. Данас је она у многоме заживела. Ми постојимо у оквиру Царинског савеза. Сасвим другачији су постали наши односи. Ми уплаћујемо милијарде долара такси које узимамо на спољној граници. То је велика ствар, зато што је овде повезана економија наших држава, а то су већ трилиони долара. Декларација коју смо данас потписали јесте дугорочни документ који јасно прописује у ком правцу ћемо се кретати и чему ћемо тежити.
Јединствени економски простор ће радити на принципима СТО, што ће му дати додатну стабилност, засновану на коришћењу опробаних економских инструмената. А разговори о реинкарнацији СССР, који се често чују на Западу поводом интеграционих процеса, немају никакве основе, изјавио је председник Казахстана Нурсултан Назарбајев.
Окупили смо се да фиксирамо важан историјски моменат интеграције три државе и народа. Увек је овај пут сложен. Ми, као оснивачи, желимо да то буде право интеграционо удружење, највише и привлачно за друге народе на постсојветском простору.
Председник Казахстана истакао је да ће тројка у скорије време усагласити своје макроекономске показатеље.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Запад се припрема за рат пуног обима до 2030. године, изјавио је заменик министра спољних послова Александар Грушко...
Амерички председник је, како се наводи, позвао израелског премијера да не покреће поново рат пуних размера са Ираном....
Биро Скупштине држава чланица Међународног кривичног суда (МКС) суспендовао је тужиоца Карима Кана, који је оптужен за сексуално узнемиравање, наводи се у саопштењу за јавност организације. Кан је својевремено...
Изјава америчког секретара за рат уследила је у тренутку када се Брисел припрема да спроведе најамбициозније миграционе реформе у последњих неколико година....
На редовном брифингу ванредно одржаном 4. јуна под кровом Санктпетербуршког међународног економског форума, и који је у највећем делу био посвећен терористичком злочину кијевске хунте у Старобељску, Марија Захарова...
Остале новости из рубрике »















