Почетна страница > Новости

Контролори Бус Плус као ’’јаничари’’

Контролори Бус Плус као ’’јаничари’’
18.02.2012. год.

 Ево после десет година и ја најзад схватих, зашто су некадашњи ДОС, прозвали ’’досманлијама’’.

 
Па, зар у сред Београда да плаћамо градски превоз Турској фирми и њиховим домаћим чаушима, а све под плаштом бриге за боље услове живота нас самих.
 
С обзиром, да је из градског саобраћајног предузећа, издвојен његов најпрофитабилнији део, и предат турској компанији у руке, то испада као да нам Турци поново узимају харач.
 
Харач је у србском народу познат као, ’’Наплата путарине на путевима Србије. Некада су Турци убирали харач, али се код њих знало правило и ред. Приликом бежања из Србије рекли су да ће се ’ови друмови зажелети Турака’. Убирање харача или популарно – харачлијање спроводе домаћи јаничари и стално су под контролом харач-ефендија. Имају своје уредно обележене чадоре и није их могуће ни забоћи ни умилостивити’’.
 
Значи, контролори турског Бус Плус система, дођу као ’’јаничари’’, првих месец дана возимо се за џабе, а онда ко не плати карту биће набијан на колац.
 
У овом случају градоначелник Београда Драган Ђилас, је као Вук Бранковић, предаде ГСП у турске руке.
 
Издаде раднике градског саобраћајног, као у оној србској народној, ’’Ал’ не виђех Вука Бранковића, не виђех га, не вид’ло га сунце! Он издаде честитога кнеза, господара и мога и твога’’.
 
Елем, поранио градоначелник 1.фебруара, да се провоза трамвајем, не би ли сиротињи раји објаснио, како ће им нови систем уствари, помоћи и олакшати им вожњу градским превозом.
 
И рече прво, како увођење Бус Плус система представља ризик за њега у овим предизборним временима, као то може да га кошта гласова, међутим, он је човек који гледа у будућност и ништа га не може спречити да донесе добробит својим грађанима.
 
Није него, пре ће бити да пере руке, од овог нечасног посла и да унапред себи даје одступницу за лош изборни резултат.
 
Па, из авиона се види да је ту било – ја теби, ти мени.
 
Да не понавља, Вељко Влаховић је главни менаџер Бус Плуса (харач ефендија), чији је стриц Александар Влаховић (дахија), високи функционер Демократске странке, и један од људи који је Србију завио у црно у процесу приватизације, истовремено и члан управног одбора Ерсте банке АД Нови Сад, која даје више од пола милиона евра кредита фирми Ланус, за развој бизниса.
 
И додаде градоначелник тог јутра, како се овај систем користи у Лондону и Паризу.
 
Да нисам био прошле године у Паризу и возио се метром, можда бих му и поверовао, али не, у питању је класичан систем наплате, купиш карту за лову, чекираш је и возиш се.
 
Оно што је компаративно са системом Бус Пулс је гласовна порука која обавештава путнике у коју станицу пристижу, и ништа више.
 
Лично, немам ништа против контролора, па и они морају да зараде за живот, њихово помињање у тексту је само зарад метафоре.
 
А за крај овог текста, одабрао сам одломак из једне песме, непознатог аутора:
 
Боже мили, разбојништва великога,
кад се харачлије окупише у земљи Србији,
у Србији земљи да харач прикупљају
и да другоме постану судије!
 
Ту министри нису ради кавзи,
нит’ су ради политичари изјелице,
ал’ је рада сиротиња раја,
која глоба давати не може
 
Лични став: Небојша Татомир


  • Извор
  • БК инфо


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Свих пет подморница класе „Астјут“ ван је употребе због проблема са одржавањем, које додатно погоршава неадекватна инфраструктура, наводи Defence Journal....


Запад се припрема за рат пуног обима до 2030. године, изјавио је заменик министра спољних послова Александар Грушко...

Амерички председник је, како се наводи, позвао израелског премијера да не покреће поново рат пуних размера са Ираном....


Биро Скупштине држава чланица Међународног кривичног суда (МКС) суспендовао је тужиоца Карима Кана, који је оптужен за сексуално узнемиравање, наводи се у саопштењу за јавност организације. Кан је својевремено...

Изјава америчког секретара за рат уследила је у тренутку када се Брисел припрема да спроведе најамбициозније миграционе реформе у последњих неколико година....


На редовном брифингу ванредно одржаном 4. јуна под кровом Санктпетербуршког међународног економског форума, и који је у највећем делу био посвећен терористичком злочину кијевске хунте у Старобељску, Марија Захарова...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА