СДС и СНСД избацију ДНС из игре?
Пише: Марија Милић
Договор СДС и СНСД за октобарско освајање Приједора, после чега би следило изгуравање ДНС са политичке сцене РС, о чему је «ЕуроБлиц» раније писао, добија и званичну потврду.
Председници општинских одбора ове две партије, Борислав Бојић из СДС и Драго Тадић из СНСД пре три дана су започели разговоре о могућој предизборној, али и постизборној коалицији.
Иако тврде да се још ради о пријатељским, неформалним разговорима, извор «ЕуроБлица» у врху СДС тврди да је то први корак ка идеји промене састава Владе РС. Тиме би, наводно, била задовољена жеља председника СДС Младена Босића да коначно уђе у власт, а председник СНСД Милорад Додик би удовољио јавности козметичким променама Владе.
Ко ће добити РАК?
Да је сарадња две странке озбиљна, потврђује и информација из врха СДС да су се Додик и Босић договорили и о месту директора РАК БиХ. Иако је расподелама шесторке на нивоу БиХ то место припало СДС, извор из ове странке тврди да је Додик убедио Босића да му препусти регулаторно тело за медије, а да заузврат СДС добије «Електропренос БиХ».
Разлог због којег је Босић на то пристао лежи у чињеници да у СДС већ дуго не могу да се договоре ко би из ове партије могао да буде на челу РАК, али и у томе што Босић пристаје на све само да би се докопао републичке власти.
Рајко Васић није обавијештен, Бојић умјесто Павића
Извршни секретар СНСД Рајко Васић каже за «ЕуроБлиц» да странка „није обавештена“ о било каквом договору о РАК БиХ, али не искључује могућност да су лидери о томе разговарали.
-Ја у томе нисам учествовао, па не могу ни да потврдим, то знају само Додик и Босић – каже Васић.
Председник приједорског одбора СНСД Драго Тадић тврди да инструкције о сарадњи са СДС није добио из врха своје партије, али каже да су све комбинације на локалном нивоу могуће.
-Бојић и ја смо причали само другарски. Међутим, чињеница је да коалиција са СДС уопште није немогућа – каже Тадић.
Председник приједорског СДС Борислав Бојић није желео јасно да потврди да ли би он у случају коалиције са СНСД био противкандидат начелнику Приједора Марку Павићу (ДНС), али такође оставља могућност свим врстама договора.
-Нећемо још излазити у јавност са именом нашег кандидата. Разговарамо и са свим осталим партијама, али би коалиција са СНСД била врло логичан след догађаја – каже Бојић.
СНСД одустаје од Бијељине и Добоја?
Резултат договора две партије је и подршка СНСД у Добоју, кандидату СДС Обрену Петровићу, а свесни су и тешкоћа које их очекују у Бијељини у проналаску противкандидата Мићи Мићићу, због чега не желе да се замерају Босићевој партији.
Међутим, СДС је јуче у Градишци потписао коалициони споразум са ПДП и СНС на локалним изборима, а заједнички кандидат је Зоран Латиновић.
У Вишеграду ће кандидат СДС на изборима за начелника бити председник ОО ове странке Славиша Мишковић.
- Извор
- Фронтал.РС
- ЕуроБлиц/Фронтал.СРБ/ www.frontal.RS
- Повезане теме
- Марија Милић
- СДС
- СНСД
- ДНС
- Борислав Бојић
- Рајко Васић
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Запад се припрема за рат пуног обима до 2030. године, изјавио је заменик министра спољних послова Александар Грушко...
Амерички председник је, како се наводи, позвао израелског премијера да не покреће поново рат пуних размера са Ираном....
Биро Скупштине држава чланица Међународног кривичног суда (МКС) суспендовао је тужиоца Карима Кана, који је оптужен за сексуално узнемиравање, наводи се у саопштењу за јавност организације. Кан је својевремено...
Изјава америчког секретара за рат уследила је у тренутку када се Брисел припрема да спроведе најамбициозније миграционе реформе у последњих неколико година....
На редовном брифингу ванредно одржаном 4. јуна под кровом Санктпетербуршког међународног економског форума, и који је у највећем делу био посвећен терористичком злочину кијевске хунте у Старобељску, Марија Захарова...
Остале новости из рубрике »







