Почетна страница > Новости

Додик: Турска подржава само оно што Бошњаци желе

Додик: Турска подржава само оно што Бошњаци желе
04.05.2012. год.
Предсједник Републике Српске Милорад Додик оцијенио је да данашњи разговор министара иностраних послова БиХ и Турске, Златка Лагумџије и Ахмета Давутоглуа, о изборима у Мостару и Сребреници и чланству БиХ у међународним институцијама, представља типично мијешање у унутрашња питања БиХ.

Када је ријеч о чланству БиХ у НАТО-у, Додик је казао да ће Република Србска о том питању одлучивати на референдуму.
Додик је нагласио да је Давутоглу спреман да разговара искључиво о појачању бошњачког или муслиманског интереса и да је то је прича која га делегитимише као озбиљног саговорника на ту тему.
- То је исто као кад бих ја дошао у Турску и причао о проблемима Курда у Турској и тражио да се њихова изборна процедура тамо ојача - рекао је Додик новинарима у Бањалуци.
То што Турска мисли да је за БиХ добро да буде чланица НАТО-а је мишљење те земље, али да она мора да уважи ставове у БиХ, међу којима и РС, казао је Додик.
- БиХ се својевремено, на силу, под притиском странаца и међународне заједнице, изјаснила, наводно, кроз Закон о оружаним снагама да је чланство у НАТО-у пут којим треба да иде, али о томе никада није донесена аутентична одлука у БиХ и ту одлуку треба сачекати. Ако се она донесе, треба је подржати, ако не и то треба прихватити - рекао је предсједник РС.
Он је поновио став и да је Турска својим залагањима показала да је спремна да подржи "само оно што Бошњаци желе, а не аутентичан став БиХ".
Став РС, када је у питању прикључње БиХ НАТО-у је потпуно јасан, казао је Додик додавши да ће, када за то дође вријме, бити организован референдум да би народ имао прилику да о томе одлучи.
Поједине тврдње да тај референдум неће значити ништа за БиХ, Додик не сматра основаним.
- Ако се тај референдум догоди у мом политичком мандату, залагаћу се да буде обавезујући став за све политичке представнике из РС у институцијама БиХ - рекао је Додик, пренела је Фена.
Уколико, како је рекао, РС не би дала сагласност да БиХ иде ка НАТО-у, "онда се то неће ни десити".
Према његовим ријечима, став РС треба да уважавају сви који се баве БиХ, па и сама Турска, уколико хоће да има легитимитет БиХ за свој ангажман да јој помогне у прикључењу НАТО-у.
Додик је нагласио и да код прикључења НАТО-у треба да се прати и позиција Србије о том питању.
- Чланство у НАТО-у доноси одређене бенефиције и то несумњиво, али треба знати и да су Срби у два наврата бомбардовани и то на неким мјестима и осиромашеним уранијумом, чиме су земље чланице НАТО-а одредиле своју позицију према Србима у овом региону - казао је Додик.



  • Извор
  • vijesti.RS
  • ТАЊУГ/ www.vijesti.RS


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Запад се припрема за рат пуног обима до 2030. године, изјавио је заменик министра спољних послова Александар Грушко...


Амерички председник је, како се наводи, позвао израелског премијера да не покреће поново рат пуних размера са Ираном....

Биро Скупштине држава чланица Међународног кривичног суда (МКС) суспендовао је тужиоца Карима Кана, који је оптужен за сексуално узнемиравање, наводи се у саопштењу за јавност организације. Кан је својевремено...


Изјава америчког секретара за рат уследила је у тренутку када се Брисел припрема да спроведе најамбициозније миграционе реформе у последњих неколико година....

На редовном брифингу ванредно одржаном 4. јуна под кровом Санктпетербуршког међународног економског форума, и који је у највећем делу био посвећен терористичком злочину кијевске хунте у Старобељску, Марија Захарова...



Остале новости из рубрике »