ЕВЕНТУАЛНИ РАСТ ЦИЈЕНА ОДРАЗИО БИ СЕ НА ПОТРОШАЧЕ
Крајишник је рекао да ће се то евентуално повећање цијене гаса искључиво односити на повећање његове набавне цијене и да неће укључивати и повећање цијене услуга "Сарајево-гаса".
"Ми ћемо покушати, колико је то у нашим могућностима, да ублажимо то повећање цијене гаса" - нагласио је Крајишник.
Истичући да је питање колико ће то повећање да буде, Крајишник очекује да, уколико је разлог слаба наплативост, прије свега од сарајевских топлана као највећих дужника, можда Влада Федерације БиХ ријеши тај проблем.
„Мислим да главни разлог за захтјев за повећање цијене гаса није његова набавна цијена него нередовно плаћање гаса“ – подсјетио је Крајишник.
Он је као примјер навео да је у Њемачкохј набавна цијена гаса за трећину мања него у БиХ зато што Нијемци унапријед плате гас и не касне као БиХ.
"Руси траже редовно плаћање гаса, а ако неко уплати аванс може да добије гас много јефтиније" – рекао је Крајишник.
Према његовим ријечима, "Сарајево-гас" из Источног Сарајева редовно измирује своје обавезе, али је проблем што нема алтернативне праваце снабдијевања гасом.
"`Јужни ток` би добро дошао јер бисмо имали и алтернативна снабдијевања зато што би се појавили још неки снабдјевачи, што би утицало да падну цијене гаса" – тврди Крајишник.
Према његовим ријечима, теоретски постоји могућност да дође до проблема у снабдијевању гасом, али је она мала, јер је Сарајево оријентисано искључиво на снабдијевање природним гасом.
"Кориштење алтернативних енергената мало је вјероватно, јер би кориштење угља довело до велике стопе загађења ваздуха и еколошке катастрофе, а електричне енергије могло би да угрози енергетски систем" – појаснио је Крајишник.
Он је истакао да ће у Источном Сарајеву све бити спремно пред почетак сезоне гријања.
"Ниједне године није било проблема и нема разлога да тако не буде и ове године" – рекао је Крајишник.
Према његовим ријечима, у току је гасификација неких дијелова општина Источна Илиџа и Источно Ново Сарајево, која је исплатива.
"У Источној Илиџи завршен је гасовод до индустријске зоне, а намјера нам је да то продужимо до Крупца и покријемо комплетну индустријску зону. Израђено је и идејно рјешење гасификације Пала и Јахорине и ми бисмо веома брзо могли да кренемо са тим, али то тренутна економска криза одгађа за нека боља времена“ – нагласио је Крајишник.
- Извор
- vijesti.RS
- / www.vijesti.RS
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Запад се припрема за рат пуног обима до 2030. године, изјавио је заменик министра спољних послова Александар Грушко...
Амерички председник је, како се наводи, позвао израелског премијера да не покреће поново рат пуних размера са Ираном....
Биро Скупштине држава чланица Међународног кривичног суда (МКС) суспендовао је тужиоца Карима Кана, који је оптужен за сексуално узнемиравање, наводи се у саопштењу за јавност организације. Кан је својевремено...
Изјава америчког секретара за рат уследила је у тренутку када се Брисел припрема да спроведе најамбициозније миграционе реформе у последњих неколико година....
На редовном брифингу ванредно одржаном 4. јуна под кровом Санктпетербуршког међународног економског форума, и који је у највећем делу био посвећен терористичком злочину кијевске хунте у Старобељску, Марија Захарова...
Остале новости из рубрике »







