Почетна страница > Новости

РЕГИОНАЛНА САРАДЊА - КЉУЧ БОРБЕ ПРОТИВ САЈБЕР-КРИМИНАЛА

РЕГИОНАЛНА САРАДЊА - КЉУЧ БОРБЕ ПРОТИВ САЈБЕР-КРИМИНАЛА
13.09.2012. год.
САРАЈЕВО, 13. СЕПТЕМБРА /СРНА/ - Интензивна сарадња полицијских агенција, образовање стручњака у домену кибернетичких технологија и набавка и употреба савремене високотехнолошке опреме – кључ су ефикасне борбе против сајбер-криминала у региону и свијету, закључили су данас у Сарајеву уводничари међународне конференције о безбједности.

 Покровитељ скупа "Безбједност Балкана, технологија и образовање – изазови у свијету кибернетичке инфраструктуре", предсједавајући Предсједништва БиХ Бакир Изетбеговић оцијенио је да ова конференција представља чврсту опредијељеност држава у региону за одлучну и ефикасну борбу против свих облика организованог криминала, посебно против кибернетичког криминала. 

 
"За то нам је потребна регионална безбједносна стратегија, повјерење, кооперација и комуникација, а неопходна је и тијесна сарадња безбједносног сектора са научно-образовним институцијама, попут Америчког универзитета у Сарајеву, који је суорганизатор ове значајне конференције", поручио је Изетбеговић. 
 
Министар безбједности БиХ Садик Ахметовић нагласио је да стратегија БиХ за борбу против организованог криминала указује да је стопа високотехнолошког криминала и броја повратника у извршењу овог кривичног дјела у порасту. 
 
"Нарочито је то изражено у домену неовлаштеног приступа заштићеном компјутеру, компјутерској мрежи и електронској обради података, као и повреда права интелектуалне својине", прецизирао је Ахметовић. 
 
Према његовим ријечима, евидентно је да кибернетички криминал представља једну од глобалних пријетњи у савременом свијету која директно угрожава безбједност, како на националном тако и на регионалном, па и међународном плану. 
 
"Једини могући начин рјешавања овог питања јесте путем удруживања ресурса високошколских установа, агенција за провођење закона и приватног сектора", сматра Ахметовић. 
 
Предсједник Владе и министар унутрашњих послова Србије Ивица Дачић констатовао је да високи степен развоја технологије и убрзана информатизација друштва неминовно доводе и до вишег степена безбједносних пријетњи и ризика од кибернетичког криминала. 
 
"Криминалци све више користе високу технологију за извршење најтежих кривичних дјела попут дистрибуције дроге, дјечије порнографије, злоупотребе платних картица, трговину људима, прања новца и других, због чега нам је неопходна тијесна регионална сарадња безбједносних структура", нагласио је Дачић. 
 
Предсједник Америчког универзитета у БиХ Денис Прцић сматра да је неопходна шира институционална акција, али и консензус у БиХ за ефикасну борбу против сајбер-криминала. 
 
Он је потврдио да Амерички универзитет у БиХ креира нови научно-наставни програм с циљем образовања нове генерације стручњака на пољу кибернетичке безбједности. 
 
Замјеник шефа Мисије Амбасаде САД у БиХ Николас Хил апострофирао је значај борбе против сајбер-криминала и улогу САД на глобалном плану. 
 
Министри унутрашњих послова Црне Горе Иван Брајовић, Хрватске Ранко Остојић, Македоније Гордана Јанкулоска и Турске Идриз Наим Шахин говорили су о искуствима, мјерама и активностима које њихове земље проводе на плану борбе против организованог криминала, у овом случају против кибернетичког криминала. 
 
Конференција у поподневним часовима завршава рад, када се очекује усвајање заједничке изјаве учесника.


  • Извор
  • vijesti.RS
  • / www.vijesti.RS


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Запад се припрема за рат пуног обима до 2030. године, изјавио је заменик министра спољних послова Александар Грушко...


Амерички председник је, како се наводи, позвао израелског премијера да не покреће поново рат пуних размера са Ираном....

Биро Скупштине држава чланица Међународног кривичног суда (МКС) суспендовао је тужиоца Карима Кана, који је оптужен за сексуално узнемиравање, наводи се у саопштењу за јавност организације. Кан је својевремено...


Изјава америчког секретара за рат уследила је у тренутку када се Брисел припрема да спроведе најамбициозније миграционе реформе у последњих неколико година....

На редовном брифингу ванредно одржаном 4. јуна под кровом Санктпетербуршког међународног економског форума, и који је у највећем делу био посвећен терористичком злочину кијевске хунте у Старобељску, Марија Захарова...



Остале новости из рубрике »