
ЕВРОПСКА СТВАРАЛАЧКА ЕЛИТА У ВЕЛИКОМ РАТУ ( II)
За време Првог светског рата 27 иностраних информационих агенција снабдевало се новостима из Немачке од Zentrastelle fuer Auslandsdienst, пропагандног подраздела немачког Министарства спољних послова .
1.Макс Вебер, немачки социолог ( 1864-1920)
„Овај рат је велик и прелеп, свеједно како ће се завршити“
Служио је као официр одговаран за дисциплину при болничкој комисије града Халдеберга. Године 1917. добио је професуру на катедри у Бечу.
Из писма жени од 28.јуна 1914.:
„Није важно како ће се завршити. У сваком случају овај рат је велики и прелеп.“
2.Франц Марак, немачки сликар ( 1880-1916 )
„Створли смо и громовника Зевса и крвавог Марса“
Године 1914. одлази на фронт као доборовољац, а две године касније ( 1916.) стављен је на списак „најзначајнијих немачких сликара „, што му је омогућило да се демобилише, али је он ипак остао у војсци.
Из есеја „О чистилишту рата „ из октобра 1914.г.:
„Ми смо у збиљи створили оно о чему је Хомер певао у стиховима о громовнику Зевсу и крвавом Марсу...
Нисмо могли знати с каквом ће снагом наступити у велики рат који ће да растури све старо, све труло,и да створи будућност каква треба човечанству. „
3. Томас Ман, немачки писац , нобеловац ( 1875-1955)
„И војник и писац благодаре Богу за овај велики рат „
У време Првог светског рата живео и радио у Минхену.
Из есеја „Мсли о рату „,август-сепембар 1914.“:
„Како могу војник и писац да не благодаре Бога за крах овог мирног живота којег су они сити, сити до грла !“
4.Готфрид Бени , немачки писац, ( 1886-1956 )
„Журим у рат“
Лекар по професији, Бен је добио војни позив већ у јулу 1914. г. и служио до краја рата у фронтовским и прифронтовским болницама , претежно у Белгији.Одликован је орденом Гвозденог ктста другог степена.
Из писма издавачу Алфреду Мајеру 27.јула 1914.:
„Журим,треба да одем у рат,а нисам сасвим спреман,треба што пре да путујем у Минхен,а затим одмах право у Берлин у регрутациони пункт „.
5. Макс Бекман, немачки сликар, ( 1884-1950)
„Ни у Французе , ни у Русе пуцати нећу „
Служио је као медицински помоћник, отишао на фронт као доброољац,али је већ 1915. доживео тешки нервни слом, после чега је био прекомандован у Стразбург, затим у Франфрукт.
Из писма жени, крајем 1914.г.:
„У Франвцузе ја пуцати нећу, зато што сам од њих врло много научио.У Русе такође нећу метка испалити јер Достојевкси је мој пријатељ.“
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Запад се припрема за рат пуног обима до 2030. године, изјавио је заменик министра спољних послова Александар Грушко...
Амерички председник је, како се наводи, позвао израелског премијера да не покреће поново рат пуних размера са Ираном....
Биро Скупштине држава чланица Међународног кривичног суда (МКС) суспендовао је тужиоца Карима Кана, који је оптужен за сексуално узнемиравање, наводи се у саопштењу за јавност организације. Кан је својевремено...
Изјава америчког секретара за рат уследила је у тренутку када се Брисел припрема да спроведе најамбициозније миграционе реформе у последњих неколико година....
На редовном брифингу ванредно одржаном 4. јуна под кровом Санктпетербуршког међународног економског форума, и који је у највећем делу био посвећен терористичком злочину кијевске хунте у Старобељску, Марија Захарова...
Остале новости из рубрике »















