Почетна страница > Новости

Република Србска: За спас ораница 5,5 милиона КМ

Република Србска: За спас ораница 5,5 милиона КМ
24.05.2014. год.

Пољопривредници у Србској почели су са пресијавањем појединих површина, а Влада РС требало би ускоро да им исплати око 5,5 милиона КМ помоћи.
 

Предсједник Удружења мљекара и пољопривредника РС Владимир Усорац рекао је да ратари не памте тежу годину.
- Поплаве су уништиле све што је посијано у прољећној сјетви. У појединим парцелама вода ће се задржати мјесец-два тако да је питање хоће ли се уопште те њиве ове године моћи обрађивати – рекао је Усорац и додао да су ратари у оним подручјима која су већ била засијана, а вода се повукла, почели са поновном сјетвом.
Усорац је нагласио да ратари због поплава које су уништиле велики дио ораница треба да сију хибриде са краћом вегетацијом.
- Дистрибутери сјемена затражили су и од својих партнера да им испоруче више сјемена са краћом вегетацијом – казао је Усорац и додао да ће се ова сјемена моћи набавити у свим пољопривредним продавницама.
Према његовим ријечима, обећане су додатне количине сјемена од дистрибутера, а пољопривредницима ће бити омогућена и замјена касних хибрида раним сјеменима са краћом вегетацијом. Усорац је казао да су поплаве нанијеле несагледиву штету и донијеле додатни тежак посао ратарима.
- Штета на уништеним усјевима, пољопривредним објектима те изгубљеној производњи и сточном фонду износи сигурно око милијарду марака. Поред тога, оно што су ратари сада већ посијали поново морају да пресијавају – рекао је Усорац.
Додао је да ће у сарадњи са надлежним институцијама апеловати на поједине земље које имају велики сточни фонд да донирају више од хиљаду јуница.
- Настојаћемо да сточарима који су изгубили краве помоћу донација буде надокнађен сточни фонд – казао је Усорац.
У Министарству пољопривреде казали су да ће помоћи ратарима те додали да ће ускоро бити исплаћено 3,3 милиона марака за капитална улагања те 2,1 милион за премију за млијеко за март и остатак премије за јануар и фебруар за произвођаче који нису раније регулисали у АПИФ-у да приликом обнове регистрације буде исти носилац газдинства. Поред тога, планирано је да за ергелу „Вучијак“ у Прњавору буде исплаћено 100.000 марака.
Њиве пусте, штале празне
Предсједник Савеза удружења пољопривредних произвођача РС Стојан Маринковић каже да су њиве опустошене, штале и амбари празни, а производња пропала.
- Поједини ратари већ други пут почели су да сију површине јер је све из прве сјетве уништено – казао је Маринковић и додао да су на појединим подручјима пшеница и јечам у потпуности уништени.


 



  • Извор
  • Глас Српске/ capital.ba


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Запад се припрема за рат пуног обима до 2030. године, изјавио је заменик министра спољних послова Александар Грушко...


Амерички председник је, како се наводи, позвао израелског премијера да не покреће поново рат пуних размера са Ираном....

Биро Скупштине држава чланица Међународног кривичног суда (МКС) суспендовао је тужиоца Карима Кана, који је оптужен за сексуално узнемиравање, наводи се у саопштењу за јавност организације. Кан је својевремено...


Изјава америчког секретара за рат уследила је у тренутку када се Брисел припрема да спроведе најамбициозније миграционе реформе у последњих неколико година....

На редовном брифингу ванредно одржаном 4. јуна под кровом Санктпетербуршког међународног економског форума, и који је у највећем делу био посвећен терористичком злочину кијевске хунте у Старобељску, Марија Захарова...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА