Почетна страница > Новости

Бојан Пајтић председник Демократске странке

Бојан Пајтић председник Демократске странке
01.06.2014. год.

БЕОГРАД - Нови председник Демократске странке је Бојан Пајтић, који је на Изборној скупштини ДС победио досадашњег председника и јединог противкандидата Драгана Ђиласа.

Пајтић је на јучерашњој страначкој изборној скупштини освојио 1.461 глас, док је за Ђиласа гласало 1.277 делегата.

ДС је у суботу изабрао и пет потпредседника од 10 кандидата: Борка Стефановића, Наташу Вучковић, Горана Јешића, Мају Виденовић и Гордану Чомић, саопштио је на Твитеру Владимир Тодорић, који је био и члан изборне комисије.

Пајтић је у обраћању делегатима рекао да су ово последњи избори у ДС који се спроводе по делегатском систему и да ће сваки наредни избори бити непосредни. Он је поручио и да ће сву своју енергију, знање и снагу уложити у консолидацију странке.

Резултати избора за потпредседнике странке и остале страначке функције нису саопштени.

Председник Изборне комисије Душан Елезовић рекао је да је на Изборној скупштини гласало 2.768 делегата, од којих је 2.738 важећих гласова, а 30 неважећих. Према његовим речима одштампано је 3.290 гласачких листића, а подељено 2.774, док је 516 листића остало неподељено.

Преосталих пет потпредседничких кандидата били су Милош Ђајић,Бранимир Кузмановић, Слободан Милосављевић, Дејан Николић и Драган Шутановац.

Како је "твитовао" посланик и сада већ бивши потпредседник ДС Дејан НИколић, Стефановић је добио 1.602 гласа, Вучковићева 1.557 гласова, Јешић 1.526. Виденовићева 1.494 гласа и Чомићева 1.456 гласова.

Новоизабрани председник Демократске странке је, по саопштавању резултата гласања на изборној скупштини демократа, поручио да се та странка више неће делити и цепати, и да већ од наредног дана сложно креће у борбу за "ослобађање Србије од демагошке власти Српске напредне странке". Пајтић је, у кратком обраћању делегатима, поручио да је ово последња изборна скупштина ДС на којој учествује, јер ће се следећи пут председник странке бирати на непосредним изборима.

Свог противкандидата Драгана Ђиласа и оне који су га подржали назвао је страначким пријатељима и истакао да је пред свима озбиљан задатак, јер данас су, како је објаснио, пристојни, поштени, паметни и образовани људи у Србији забринути за своју судбину и загледани су у ДС, од које очекују решења.
"ДС је показала да је најлибералнија и најцивилизованија странка у овој земљи. Први пут је председник једне велике парламентарне странке из Војводине. Показали смо да смо лишени предрасуда и да демократе људе цене по томе каква решења нуде", рекао је Пајтић.

Изборна скупштина је, како је оценио, показала да без ДС нема демократске Србије, и да ће зато дати све од себе да консолидује странку и формира што бољу владу у сенци.
"Нисам достојан да се налазим на месту на којем се налазио Зоран Ђинђић, али и тако недостојан гарантујем да ћу сваки атом снаге и сво своје знање и искуство уложити да ДС буде јача, јер када је ДС јака Србија је срећнија и слободнија", поручио је Пајтић.

Делегати су на јучерашној скупштини усвојили и Декларацију ДС о политичкој одговорности којом се указује на кључне друштвене проблеме и упозорава да је Србија суочена са дубоком кризом привреде, друштва и државе која се може ублажити само осмишљеним, компетентним и праведним економским реформама, подизањем нивоа образовања и здравствених услуга, те јачањем ауторитета науке и знања.

Србија, како се додаје, мора да добије одговорну и стручну администрацију, функционалне институције са јасном и неприкосновеном поделом власти.
"Плурализам и конкуренција политичких, економских и медијских субјеката морају бити одбрањене од владавине једне партије и једног човека, од монопола финансијских олигарха, од једноумља диригованих медија", наводи се у декларацији.

Држава се такође, како истиче ДС, мора одбранити од антисекуларних утицаја, а друштво од од свих облика насиља, нетолеранције и дискриминације.

Посебно место се у декларацији посвећује економској ситуацији и, како се наводи, обавезујућем вапају за социјалном правдом стотине хиљада сиромашних, незапослених и очајних људи.

То обавезује ДС, као социјалдемократску политичку организацију, да се удружује са идеолошки блиским странкама и организацијама и бори за праведнију расподелу друштвеног богатства.
"ДС позива све који верују да наша земља има могућности и енергије да постане место у коме је могуће изградити праведнији, сигурнији, слободнији, културнији и лепши живот да нам се придрузе, да заједнички покушамо да га изградимо", наводи се у декларацији.

 



  • Извор
  • Тањуг


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Запад се припрема за рат пуног обима до 2030. године, изјавио је заменик министра спољних послова Александар Грушко...


Амерички председник је, како се наводи, позвао израелског премијера да не покреће поново рат пуних размера са Ираном....

Биро Скупштине држава чланица Међународног кривичног суда (МКС) суспендовао је тужиоца Карима Кана, који је оптужен за сексуално узнемиравање, наводи се у саопштењу за јавност организације. Кан је својевремено...


Изјава америчког секретара за рат уследила је у тренутку када се Брисел припрема да спроведе најамбициозније миграционе реформе у последњих неколико година....

На редовном брифингу ванредно одржаном 4. јуна под кровом Санктпетербуршког међународног економског форума, и који је у највећем делу био посвећен терористичком злочину кијевске хунте у Старобељску, Марија Захарова...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА