Почетна страница > Новости

Додик: Оружане снаге у БиХ су војска НАТО-а

Додик: Оружане снаге у БиХ су војска НАТО-а
17.08.2007. год.

Премијер Републике Српске (РС) Милорад Додик рекао је да Оружане снаге БиХ данас нису војска БиХ, него НАТО-а.

"Ја сам за то да се укине војска у БиХ и да БиХ буде демилитаризована земља и то је вјероватно будућност. Међутим, данас то није војска БиХ, него НАТО-а", рекао је Додик новинарима у Београду.

Он је навео да Оружаним снагама БиХ више управљају људи из НАТО-а, него домаће структуре и да генерали не могу да буду постављени, док не добију одобрење Алијансе.

Говорећи о предстојећим разговорима о реформи полиције и Устава, Додик је рекао да високи представник Мирослав Лајчак има амбицију да убрза те процесе, али да је "јасно да је то немогуће на штету интереса РС".

"У овом тренутку односи са Лајчаком су куртоазно добри, а како ће се одвијати даља сарадња, видјећемо. Он дјелује веома уљудно и охрабрујућа је његова изјава да циљ реформи није укидање РС", рекао је Додик.

Он је навео да је руководство РС послало јасну поруку да, уколико буде тјерано да бира између европских интеграција и губитка полиције, изабрати останак полиције РС.

"То ће морати да схвате, без обзира на велике политичке притиске у БиХ. Полиција РС ће остати", рекао је Додик.

Он је поновио да РС уставним промјенама жели јасан статус, а то је најмање федерална јединица у оквиру БиХ.

"Ако то не буде, онда ћемо ми своје захтјеве појачавати. Не мислимо да идемо ка унитарној земљи ни по коју цијену, ни на укидање РС. Видјећемо да ли ће БиХ наћи унутрашњи капацитет да функционише. Увјерен сам да је тај капацитет веома мали и незнатан", рекао је Додик.

Он је поновио да је непримјерна изјава њемачког амбасадора у БиХ Михаела Шмунка о стварању једне босанске нације, додајући да је Шмунк овим охрабрио бошњачке концепције централизације.

Додик је истакао да амбасадор Шмунк "већ дуже вријеме показује тенденцију непознавања БиХ и глуми професора који би да држи лекције, а да се при томе није упознао са елементарним чињеницама да у БиХ не може да се створи једна нација".

"БиХ ће и даље бити јако подијељено друштво, сукобљено по разним политичким питањима, по националној основи и то се мора прихватити као реалност. Свака имагинација и идеализам, који просипају поједини амбасадори не помаже, него само додатно усложњава ситуацију", рекао је Додик.

Премијер РС је оцијенио да Шмунк треба да се бави заступањем интереса Њемачке у БиХ.

"Сада говоре о новцу који је уложен у БиХ, али у РС је то веома мало и ми немамо никаве обавезе по том основу. Веома смо јасно рекли Шмунку да се бави својим пословима, а нас да остави на миру", рекао је Додик.

Он је истакао да је РС трајна категорија, док је "БиХ интерес и трајаће док постоји интерес, прије свега међународне заједнице".



  • Извор
  • СРНА
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

 Боравак у великом граду често носи изазове који могу утицати на укупни доживљај путовања или пословног доласка. Темпо живота, саобраћајна оптерећења и распрострањеност урбаних садрж...


 Пословни путеви често носе дозу ужурбаности, распореда који се мења у ...

Припрема детета за летовање на мору може бити узбудљива, али и стресна активност за родитеље, поготово ако је то прво путовање са малишаном. Кључ је у томе да се...


Аеродроми су огромне ваздухопловне луке, углавном бисери метроп...

Најпосећенија бања међу домаћим туристима, и по многима најлепша, већ деценијама уназад носи надима Краљица бања. Врњачка Бања је једнако посећена како међу млађом поп...


Ако први пут посећујете Београд и желите да за кратко време стекнете увид у бурне историјске периоде које су се одразиле на његов данашњи изглед, можда је најкраћи пут...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА