Почетна страница > Новости

Иво Миро Јовић - Спаси нас Боже куге и Месића

Иво Миро Јовић - Спаси нас Боже куге и Месића
30.11.2009. год.
БAЊA ЛУКA - Члан Предсједништва ХДЗ-а БиХ Иво Миро Јовић изјавио је "Гласу Српске" да вјерује да ће на изборима у Хрватској за предсједника "бити изабрана европска особа која ће имати осјећаје и за комшије, а посебно за Хрвате у БиХ".

- Не дај Боже да нас опет задеси куга попут досадашњег хрватског предсједника Стјепана Месића - каже Јовић.
Говорећи о константним нападима предсједника Хрватске Стјепана Месића на руководство Републике Српске, његово мијешање у унутрашње ствари друге државе и противљење формирању хрватске територијалне јединице у БиХ, Јовић каже да он није испунио ни обавезе заштите Хрвата у БиХ, што прописују Устав Хрватске и Дејтонски споразум.

- Месић је чинио све што је могуће да се приближи бошњачком народу и да буде у функцији њиховог заштитника, иако је на сцени у БиХ мајоризација Хрвата. Он то ради због личних интереса у капиталу и привредном пробоју - сматра Јовић.

Месић је, додаје, "у позним годинама и могла би му се на одласку са политичке сцене опростити сенилност".

- Aли, не може да му се опрости то што је десет година предсједник Хрватске, а ни мишљу, ни ријечју, ни дјелом није учинио ништа на испуњавању својих обавеза из Устава Хрватске и
Дејтонског споразума - истакао је Јовић.

Јовић је нагласио да представници међународне заједнице у БиХ годинама против Хрвата у БиХ воде срамну политику, не желећи да овдје створе амбијент за мирну будућност земље.

Додао је да је то поновљено и у ревидираном "бутмирском пакету" коју су понудили представници СAД и ЕУ.

- Хрвати су ту опет занемарени. У том пакету ниједна од странака из реда хрватског народа у БиХ не види никакав позитиван помак за Хрвате и за БиХ. Из онога што је понуђено у том пакету не види се да би БиХ била функционална и једнакоправна - каже Јовић.
Јасно је, додаје, да ту нема начела која би БиХ омогућила прикључење NATO-у и ЕУ.

- Упорно се иде ка томе да се, ако се нешто и мијења, то чини на штету Хрвата. Представници међународне заједнице у БиХ, истиче, настављају политику контроле кризе, а не њеног рјешавања - сматра Јовић.

Хрватска заједница

Јовић је истакао да су све странке с хрватским предзнаком у БиХ усагласиле став о формирању хрватске функционалне заједнице у БиХ.

- Размишљамо да централни ниво власти уредимо тако да, без обзира на то хоће ли се то звати ентитети, регије, државе, има законодавну, судску и извршну власт. Важно је да БиХ буде децентрализована заједница подијељена на више саставница. Те територијалне јединице не морају да буду у територијалном континуитету - истиче Јовић.

  • Извор
  • Глас Српске
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

 Без обзира да ли планирате дипломске или мастер студије, или сте већ у пословном свету па желите да се усавршавате, неопходна је воља и рад на себи како бисмо...


Марков научни интерес укључује дискретну оптимизацију и операциона истраживања...

Летњи дани испуњени су сунцем, морем, базенима, али се код неких јавља и благи осећај нервозе и стегнутости, а то су углавном они које чека једна велика промена –...


Profesor Alek Kavčič, iz istoimene Fondacije, održao je danas predavanje u Vranju na temu besplatnih udžbenika i obrazovanja  u Srbiji. ...

Ова Басна говори као су се три вола удружила и дошла на планину гдје има “доста траве и воде”. Када се појавио вук и хтио да их поједе, сложни...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА