Почетна страница > Новости

Додик: Имовина припада ентитетима

Додик: Имовина припада ентитетима
31.10.2008. год.

Предсједник Владе Републике Српске (РС) Милорад Додик изјавио је данас да Српска државну имовину која се нашла на њеној територији неће преписати у власништво БиХ, јер то не би било у складу са Уставом БиХ.

"У Уставу БиХ јасно је написано да имовима која се нашла на простору ентитета њему и припада, а да БиХ није ни предвиђена као титулар имовине", напоменуо је Додик и истако да РС нема право да се понаша мимо Устава БиХ.

Коментаришући став Савјета за провођење мира о начину рјешавања расподјеле државне имовине, Додик је новинарима у Бањалуци рекао да РС нема ништа против да Федерација БиХ сву своју имовину препише у власништво БиХ, али да да то Српска неће урадити.

"РС нема право, нити политичку вољу да то уради. Нећемо то учинити и нека то свима буде јасно", поручио је Додик.

Додик каже да ће Српска тражити могућност да договором буде ријешен проблем расподјеле имовине, а уколико до тога не дође, Влада РС ће предложити законе који ће ставити у функцију имовину, а све остало биће пребачено на правни терен.

"Овдје се ради о поштивању Дејтонског споразума, ми смо били заморче политике која је промовисала дух Дејтона. А када се на овим просторима игра духовима онда је то веома опасна прича", сматра Додик, поручујући да треба пустити да се развије и заживи дејтонска структура БиХ "да бисмо имали стабилну земљу у којој се зна ко шта ради".

Премијер РС рекао је данас да Савјет за провођење мира нема ништа са пописом имовине на нивоу БиХ и ентитета и да је то злоупотреба позиције коју је наметнуо бивши високи представник у БиХ Педи Ешдаун.

"Четири године ОХР продужава забрану располагања имовине и тиме битно утиче на економски и сваки други развој, јер замрзнута имовина не може да се употријеби за нови привредни и инфраструктурни развој", каже Додик.

Додик је рекао да РС ништа не тражи осим приступа који подразумјева поштивање оног што је написано у Уставу и Дејтонском споразуму.

Према његовим ријечима, имовина добијена сукцесијом бивше Југославије, а која се налази изван БиХ и служи за потребе политичких и државних органа, као што су амбасаде и конзулати, треба да буду у власништву БиХ.

"Али имовина која не служи потребама органа за њихово функционисање, као што су три виле у Дубровнику, треба да буду подијељене ентитетима", сматра Додик.

Он је подсјетио да је питање војне имовине ријешено споразумом који је потписан прије годину дана и да је за покретну војну имовну договорено да ће се интегрисати у оквиру органа БиХ, а да непокретна војна имовина припада ентитетима.

"Мислимо да је и војска превише узела, те да и то треба редуковати. Наш став је да војску треба смањивати све до њеног укидања и демилитаризације", рекао је Додик.

Управни одбор Савјета за провођење мира у БиХ дао је високом представнику Мирославу Лајчаку пуну подршку за рјешавање расподјеле државне имовине са страначким лидерима у складу са "функционалним и територијалним" компромисом у погледу критеријума подјеле.



  • Извор
  • СРНА
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

 Без обзира да ли планирате дипломске или мастер студије, или сте већ у пословном свету па желите да се усавршавате, неопходна је воља и рад на себи како бисмо...


Марков научни интерес укључује дискретну оптимизацију и операциона истраживања...

Летњи дани испуњени су сунцем, морем, базенима, али се код неких јавља и благи осећај нервозе и стегнутости, а то су углавном они које чека једна велика промена –...


Profesor Alek Kavčič, iz istoimene Fondacije, održao je danas predavanje u Vranju na temu besplatnih udžbenika i obrazovanja  u Srbiji. ...

Ова Басна говори као су се три вола удружила и дошла на планину гдје има “доста траве и воде”. Када се појавио вук и хтио да их поједе, сложни...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА