Почетна страница > Новости

Руси заинтересовани за Електропривреду РС

Руси заинтересовани за Електропривреду РС
17.12.2008. год.

Предсједник Владе Републике Српске, Милорад Додик, који се налази у званичној радној посјети Москви, јуче се састао с опуномоћеним представником предсједника Руске Федерације за средишњи федерални округ, Георгијем Сергејевичем Полтавченком, с којим је размијенио мишљења о тренутној политичкој и економској ситуацији у БиХ и региону

Нагласак је, како је саопштено из Владе РС, стављен на могућност економске сарадње између привредних субјеката из Српске и Руске Федерације.

Заједнички је изражена воља за покретањем важније привредне активности, превасходно у области енергетике, те констатовано да успјешна реализација пројекта Рафинерије нафте у Броду представља охрабрење за проширење сарадње и на другим стратешким пројектима.

У том смислу, посебно је истакнуто велико интересовање руске државне компаније за производњу електричне енергије "Интераоес" с Електропривредом Републике Српске.

У посјети Москви, с предсједником Владе РС налази се и министар привреде, енергетике и развоја, Слободан Пухалац, а њих двојица јуче су се састали и с руководством компаније "Зарубежњефт".

Том приликом усаглашени су сви детаљи у вези с наставком успјешне имплементације уговора о приватизацији нафтне индустрије Републике Српске.

- Руски партнери информисали су делегацију Владе РС да ће ускоро бити постигнут пројектовани капацитет старе производне линије у Рафинерији у Броду, а да је већ постигнут пројектовани квалитет производа. Почетком фебруара, Рафинерија ће почети с производњом еуродизела, до априла ће бити достигнути еуро 3 и еуро 4 стандарди за бензине, а у мају се најављује и почетак производње битумена - саопштено је из Владе РС.

Представници "Зарубежњефта" обавијестили су Додика и Пухалца да су у току интензивне припреме за почетак реконструкције нове производне линије у Рафинерији нафте у Броду, у шта ће бити уложено више од 120 милиона евра, а пуштање у рад предвиђено је крајем 2010. године.

Руски партнери, како је саопштено, припремају и инвестиције у инфраструктуру, обезбјеђивање пловности ријеке Саве те изградњу пристаништа, продуктовода и терминала.

Обезбијеђена су и средства за реконструкцију бензинских пумпи, која ће почети у фебруару 2009. године.

У Рафинерији уља у Модричи најављен је завршетак линије за пречишћавање базних уља, у првој половини наредне године, а у припреми је пројекат реконструкције и модернизације Рафинерије уља.

Премијер Додик истакао је да је чињеница да се нафтни деривати из Брода већ налазе у слободној продаји на тржишту најбоља потврда успјеха овог пројекта те да ће наставак реализације уговора донијети још боље резултате.

Предсједник Владе РС данас ће се, између осталих, састати и с министром спољних послова Руске Федерације, Сергејом Лавровим.
 



  • Извор
  • Фокус
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

 Без обзира да ли планирате дипломске или мастер студије, или сте већ у пословном свету па желите да се усавршавате, неопходна је воља и рад на себи како бисмо...


Марков научни интерес укључује дискретну оптимизацију и операциона истраживања...

Летњи дани испуњени су сунцем, морем, базенима, али се код неких јавља и благи осећај нервозе и стегнутости, а то су углавном они које чека једна велика промена –...


Profesor Alek Kavčič, iz istoimene Fondacije, održao je danas predavanje u Vranju na temu besplatnih udžbenika i obrazovanja  u Srbiji. ...

Ова Басна говори као су се три вола удружила и дошла на планину гдје има “доста траве и воде”. Када се појавио вук и хтио да их поједе, сложни...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА