Почетна страница > Новости

У Сарајеву више Кинеза него Срба и Хрвата

У Сарајеву више Кинеза него Срба и Хрвата
07.02.2009. год.

У историји постојања Сарајева, тренутна етничка слика тог града најнеповољнија је за небошњаке, с обзиром на то да се ради о, готово, етнички чистом граду, рекао је за "Фокус" Лео Плочкинић, предсједник Невладине организације "Кроација либертас" и процјенио да се ради о системски планираном етничком шишћењу с циљем стварања животног простора ексклузивно за једну нацију.

- Услови који владају у Сарајеву потпуно су неповољни за Хрвате. Бошњачке власти не осигуравају право на посао и образовање. Не ради се само о социјалним разлозима због којих Хрвати напуштају Сарајево. Притисак Бошњака је толико велики да други народи ту не могу живјети - рекао је Плочкинић.

Он каже да су критике које политичари из Сарајева шаљу другим народима у вези с повратком лицемјерне, јер тамо гдје имају прилику, не предузимају ништа.

- То је доказ да се све ради плански и с предумишљејем да се подручја етнички очисте, а што не доприноси слици коју они желе приказати међународној заједници. Питам се по чему је Сарајево мултиетничко. Број Срба, Хрвата и осталих народа сведен је на минимум у историји. Упореде ли се бројке из пописа који је провела Краљевина Југославија или СФРЈ видјећемо да је град етнички очишћен - каже Плочкинић.

Он је процијенио да се ради о доктрини по којој је потребно створити етнички чист простор за несметан живот по религиозно-друштвеним и политичким правилима по којима би остали били потчињени.

Иво Миро Јовић, посланик ХДЗ БиХ у Представничком дому парламента БиХ рекао је да је процес стварања моноетничког града од Сарајева у потпуности окончан.

- Та прича је завршена. Довољно је погледати годишњи извјештај о упису првачића или матураната у појединим дневним новинама. У највећем броју случајева на тим списима нема ни једно хрватско или српско име - рекао је Јовић и сликовито илустровао да у Сарајеву тренутно има више Кинеза него припадника других конститутивних народа.

Јовић је рекао да то на најбољи начин декларише какву БиХ прижељкују политичари који у својим политичким концепцијама претендују на једну нацију и језик у БиХ.

Винко Пуљић, надбискуп врхбосански, упозорио је да је Сарајево у посљедње двије године напустило 500 католичких породица.

Он је током вишедневне посјете САД, на предавању на Универзитету Џорџтаун истакао да су Хрвати у Федерацији БиХ прегласавани у власти, а да је највећи проблем у вези с добијањем дозвола за градњу неких црквених објеката.

Срђан Диздаревић, предсједник Хелсиншког комитета за људска права БиХ, недавно је упозорио да је Сарајево постало једнонационални град у којем је политика етничког чишћења успјешно обављена.

- У јавности се појављује круг људи који припадају свим народима и етничим мањинама, али грађани Сарајева су преко 90 одсто припадници само једне нације, бошњачке. Етничко чишћење у овом граду, нажалост, обављено је успјешно. Када би било добре воље да се БиХ реконструише по мултиетничком принципу, неминовно би било кренути од Сарајева - напоменуо је Диздаревић.
 



  • Извор
  • Фокус
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

 Без обзира да ли планирате дипломске или мастер студије, или сте већ у пословном свету па желите да се усавршавате, неопходна је воља и рад на себи како бисмо...


Марков научни интерес укључује дискретну оптимизацију и операциона истраживања...

Летњи дани испуњени су сунцем, морем, базенима, али се код неких јавља и благи осећај нервозе и стегнутости, а то су углавном они које чека једна велика промена –...


Profesor Alek Kavčič, iz istoimene Fondacije, održao je danas predavanje u Vranju na temu besplatnih udžbenika i obrazovanja  u Srbiji. ...

Ова Басна говори као су се три вола удружила и дошла на планину гдје има “доста траве и воде”. Када се појавио вук и хтио да их поједе, сложни...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА