Република Српска излази из Електропреноса БиХ
Влада РС јуче је саопштила да не прихвата да се мијења начин одлучивања и уводи принцип просте већине у "Електропреносу БиХ".
- Влада РС посебно задужује чланове Управног одбора компаније из РС да не учествују у његовом раду док чланови Скупштине акционара или њихови заступници не усагласе начине и приступе рјешавању проблема у овој компанији - додаје се у саопштењу Владе РС.
Пошто је наступила блокада у "Електропреносу БиХ", додаје се у саопштењу, а због неодложне потребе континуираног обављања електропреносне дјелатности, ова дјелатност се мора обављати по посебним условима које ће утврдити Влада РС.
- Због настале блокаде задужују се сви субјекти из електроенергетског сектора, а посебно представници електропреноса из РС да обезбиједе квалитетно обављање преносне дјелатности - наведено је у саопштењу.
Влада је задужила ресорно министарство да у року од седам дана предложи начин на који ће корисници услуга преносне мреже на простору РС плаћати накнаду за ову дјелатност.
Влада РС ће тражити заказивање посебне сједнице Народне скупштине РС за 30. септембар 2009. године на којој ће бити разматрана информација о законима које је покушао да наметне високи представник у БиХ.
Да би Република Српска обезбиједила услове за континуирано обављање преносне дјелатности електричне енергије на свом простору, показала је стручна анализа, мора што прије да оснује сопствену компанију у овој области, изјавио је министар индустрије, енергетике и рударства РС Слободан Пухалац.
- При оваквој организацији компаније, Српска већ сада не може, а временом ће све мање моћи да заштити своје интересе - казао је Пухалац.
Нагласио је да се управљање и руковођење у компанији исказало као потпуно неефикасно и да је у будућности угрожен рад и развој "Електропреноса БиХ", а тиме и обављање преноса електричне енергије у БиХ.
- Исказани проблеми у функционисању компаније у протеклом периоду и покушаји њиховог рјешавања само су потврдили да је јединствена компанија, чији представници акционара износе тако велике разлике, не може да доноси ефикасно одлуке, а самим тим ни функционисати - сматра Пухалац.
Коментаришући одлуку супервизора за Брчко Рафија Грегоријана у вези са имовином "Електропреноса БиХ" у Брчком, Пухалац је рекао да је "немогуће узимати туђи капитал и туђу имовину у оквиру акционарског друштва" и да би РС тиме изгубила значајна средства.
Додаје да је, уважавајући свеукупно стање у БиХ, једини ваљан приједлог подјела компаније.
Високи представник у БиХ Валентин Инцко очекује да се Влада РС, као један од власника "Електропреноса БиХ", активно укључи у рјешавање накупљених проблема у овој компанији.
- Свако једнострано повлачење из ове компаније је незаконито - рекао је директор комуникација ОХР-а Фране Мароевић.
Он је образложио да је приближавање истека мандата генералног директора "Електропреноса БиХ" Душана Мијатовића било пријетња за даље погоршање ситуације у компанији и да је то потенцијално угрожавало континуитет снабдијевања електричном енергијом грађана БиХ.
Навео је да је због тога Инцко 18. септембра, прије истека мандата генералном директору, донио одлуку да му продужи мандат и осигура континуирани рад "Електропреноса БиХ".
- Aко у року од пет дана Мијатовић не буде радио свој посао, менаџмент "Електропреноса" ће именовати новог директора - казао је Мароевић.
Мароевић тврди да је непозната судбина око 150 милиона КМ средстава која би требало да се налазе на рачуну Компаније.
- То посебно забрињава ОХР - рекао је Мароевић и додао да није извршена ни независна финансијска ревизија "Електропреноса БиХ" за 2008. годину.
Међутим, "Глас Српске" сазнаје да је независна ревизорска кућа "Дилојт" обавила ревизију финансијског пословања "Електропреноса БиХ" за 2006, 2007. и 2008. годину и да су извјештаји били позитивни.
Сума новца на рачуну компаније, закључно са 31. децембром 2008. године, износила је 73,6 милиона марака, а на дан 31. август 2009. године 118,6 милиона марака.
- Aко актуелни генерални директор "Електропреноса БиХ" Душан Мијатовић у року од пет дана не прихвати нови мандат који му је продужио високи представник за БиХ Валентин Инцко, ту дужност ће по закону обављати директор за планирање система и инжењеринг Aзра Хајро - изјавио је директор за финансије и администрацију "Електропреноса БиХ" Марко Лончар.
Шпирић
Предсједавајући Савјета министара БиХ Никола Шпирић сматра да је невиђено у свијету да било ко посеже за регулацијом односа унутар дионичких друштава, као што је то учинио високи представник својом одлуком у вези са "Електропреносом БиХ".
- Није спорно продужење мандата. Aли, ако неко донесе одлуку о одлучивању унутар дионичког друштва, односно да један дионичар може сам да доноси одлуке без другог - то није добро - рекао је Шпирић.
"Службени гласник"
Влада РС наложила је "Службеном гласнику" да не објављује законе и одлуке које је донио високи представник, а који се односе на законе Републике Српске.
Влада ће покренути код надлежних судова судске спорове и поднијети пријаве против свих високих представника у БиХ у земљама из којих долазе због кршења Дејтонског споразума.
Пухалац је рекао да се Министарству правде налаже да у вези са тим обезбиједи потребну документацију за припрему тужби.
- Извор
- Глас Српске
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Живимо у времену када аутомобил одавно више није само средство за превоз, већ и саставни део свакодневног животног стила. Због тога је одржавање аутомобила једнако важно као и одржавање...
Када се говори о осигурању аутомобила, већина возача одмах помисли на обавезно осигурање од аутоодговорности. Међутим, оно покрива само штету причињену трећим лицима, док штета на сопственом возилу остаје...
Искористите последњи талас лепих и топлих дана како бисте средили гаражу за зиму која нам полако куца на врата. Унапређивање и поспремање гараже може помоћи да заштитите ваше алате,...
Вероватно на свом паметном телефону читате ово. По први пут у 2016.години претрага паметних телефона је надмашила претрагу на десктопу. И возила на бензин и електрична возила ćе доживети...
Градови у Србији, Београд, Нови Сад, Ниш, Крагујевац, Ваљево као и многи други, већ годинама имају проблем са паркирањем. Наћи слободно место за парк...
Путовања по летњим вруц́инама могу да буду веома напорна и непријатна. Већина људи обожава топло време и воли да путује лети, али све има своје границе. Ако температуре постану...
Остале новости из рубрике »
















