Почетна страница > Новости

Aкционарски односи немају никакве везе са Дејтоном

Aкционарски односи немају никакве везе са Дејтоном
26.09.2009. год.
СAРAЈЕВО, БAЊA ЛУКA - Aмбасадори Управног одбора Савјета за примјену мира у петак су саопштили да закључци Владе РС везани за "Електропренос" озбиљно оспоравају неке аспекте Дејтонског мировног споразума, док правни стручњаци у РС истичу да је овдје ријеч о акционарским односима који немају везе са Дејтоном.

Позивајући Владу РС, а посебно Народну скупштину РС, да поново размисле о правцу у којем иду на сједници планираној за 30. септембар, амбасадори су констатовали да би "могући кораци уназад у политичким односима и оспоравање Дејтона могли наштети интересима грађана РС и БиХ".

Они су истакли да би "овакво оспоравање Дејтона угрозило кредибилитет БиХ као потенцијалне чланице ЕУ и NATO-а".

Aмбасадори сматрају директним оспоравањем Дејтона то што је Влада РС дала налог "Службеном гласнику РС" да не објављују Одлуку високог представника и тако "одбацила ауторитет високог представника".

Професор Правног факултета у Бањој Луци Никола Мојовић казао је да су ставови PIC-а да је РС одлукама о "Електропреносу" угрозила Дејтонски споразум апсолутно нетачни.

- Ријеч је о акционарским односима који немају никакве везе са Дејтоном. Па прво је OHR угрозио Дејтонски споразум посљедњим одлукама у вези с "Електропреносом БиХ". Они су својим одлукама погазили Европску конвенцију о људским правима према којој је власништво светиња - рекао је Мојовић.

Додао је да су свјесни шта су урадили па сада покушавају да некаквим одлукама угрозе власништво РС у компанији.

- РС има апсолутно право да штити своје интересе у компанији и то јој нико не може забранити - додао је Мојовић.

У студији "Правни аспекти унапређења функционисања компаније "Електропренос БиХ", чији је аутор, Мојовић је навео је да је ова компанија, по свом облику организовања, формирана као акционарско/дионичарско друштво два акционара/дионичара, при чему су РС и ФБиХ акционари и уједно власници основног капитала компаније.

- По основу вриједности унесених средстава, која представља почетни капитал компаније, утврђени су и удјели, то јест процентуална учешћа ова два акционара/власника компаније - прецизирао је Мојовић.

Додао је да, према Уставу БиХ, БиХ нема у својој изворној надлежности обављање дјелатности преноса електричне енергије, као ни производње и дистрибуције.

- Природни монопол у области производње, дистрибуције и преноса електричне енергије припада ентитетима, сваком засебном у уставноправном смислу - навео је Мојовић.

Предсједавајући Савјета министара БиХ Никола Шпирић рекао је да би било добро да високи представник у БиХ Валентин Инцко стави ван снаге своје посљедње одлуке.

- Снага високог представника управо би требало да буде у таквом потезу - да стави ван снаге своје одлуке и да позове партнере за сто да се разговара, јер наметнуте одлуке неће помоћи БиХ - истакао је Шпирић.

Он је истакао да свако има право да одлучује у свом домену, и Народна скупштина и Влада РС, као и високи представник.

На питање да ли је спреман да поднесе оставку ако то буде затражено од представника из РС у заједничким органима, Шпирић је рекао да је спреман на такав потез.

- Aко сам ја једини проблем у БиХ, она нема ниједног проблема и све је завршено - казао је Шпирић.

Предсједник РС Рајко Кузмановић оцијенио је да високи представници немају право да намећу законе.

- Ми смо веома одлучни да кажемо да више не треба и да се не могу доносити такве одлуке - рекао је Кузмановић, који ће се 30. септембра на посебној сједници НСРС о овим одлукама обратити посланицима.

Потпредсједник СДС-а Огњен Тадић рекао је да је очигледно да се наметањем закона о "Електропреносу" жели урадити нешто што у енергетском смислу пресијеца РС и што практично од ње прави два ентитета, што је неприхватљиво.

СДС је предложила да се одмах приђе потписивању уговора о изградњи далековода преко територије дистрикта, са трајним правом коришћења за РС или најмање 99 година, како је то по пословним обичајима ред.

- Одлуке високог представника Валентина Инцка су разумне и одмјерене и Велика Британија стоји иза њих - изјавио је британски амбасадор у БиХ Мајкл Тејтам.

Министар финансија ФБиХ Вјекослав Беванда сматра да "Електропренос БиХ" мора остати на државном нивоу и да томе нема алтернативе, али да је највећи проблем што 150 милиона КМ стоји неискоришћено.
Састанак Додик - Мујезиновић

"Глас Српске" сазнаје да би у суботу требало да се састану премијер РС Милорад Додик и премијер Федерације БиХ Мустафа Мујезиновић и да разговарају о проблемима у раду "Електропреноса БиХ".
Зиројевић

Министар спољне трговине и економских односа БиХ Младен Зиројевић упозорио је на игнорантски став федералног Министарства енергетике на дописе, захтјеве и молбе за мишљења и сарадњу које добија из Министарства спољне трговине и економских односа БиХ у вези с проблемима у "Електропреносу БиХ".

- Таквом опструкцијом федерално Министарство енергетике зауставља процес развоја овог сектора - истакао је Зиројевић.

  • Извор
  • Глас Српске
  • Повезане теме


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Живимо у времену када аутомобил одавно више није само средство за превоз, већ и саставни део свакодневног животног стила. Због тога је одржавање аутомобила једнако важно као и одржавање...


 Када се говори о осигурању аутомобила, већина возача одмах помисли на обавезно осигурање од аутоодговорности. Међутим, оно покрива само штету причињену трећим лицима, док штета на сопственом возилу остаје...

Искористите последњи талас лепих и топлих дана како бисте средили гаражу за зиму која нам полако куца на врата. Унапређивање и поспремање гараже може помоћи да заштитите ваше алате,...


Вероватно на свом паметном телефону читате ово. По први пут у 2016.години претрага паметних телефона је надмашила претрагу на десктопу. И возила на бензин и електрична возила ćе доживети...

Градови у Србији, Београд, Нови Сад, Ниш, Крагујевац, Ваљево као и многи други, већ годинама имају проблем са паркирањем. Наћи слободно место за парк...


Путовања по летњим вруц́инама могу да буду веома напорна и непријатна. Већина људи обожава топло време и воли да путује лети, али све има своје границе. Ако температуре постану...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА