БОЖИЋ- НАЈРАДОСНИЈИ ХРИШЋАНСКИ ПРАЗНИК
У часу Рођења Исуса Христа, који је у овај свијет дошао ради спасења читавог људског рода од гријеха и вјечене погибељи, звијезда је обасјала Витлејемску пећину, а на небу су анђели запјевали "Слава Богу на висини и на земљи мир, међу људима добра воља".
Богомладенцу су се прво поклонили пастири, који су му даровали јагње, а потом три мудраца која су му на дар донијели смирну, тамјан и злато.
Код Срба Божић је празник са доста обичаја и његова прослава почиње одласком на јутарњу литургију, на којој вјерници који су постили Божићни пост приступају Светој тајни причешћа.
Након литургије, укућани се окупе око божићне трпезе, помоле се Господу, а затим пјевајући тропар "Рождество твоје Христе Боже наш", окрећу и ломе чесницу - погачу у коју је стављен новчић.
Вјерује се да ће ономе у чијем дијелу чеснице буде новчић наредна година бити посебно срећна.
Божић је породични празник, тај дан се не иде у посјете, са изузетком полазника или положајника - мушке особе, обично је то кум, комшија или породични пријатељ, који долази у кућу слављеника и први честита Божић.
Божић се слави три дана, а вјерници се поздрављају са "Мир Божији - Христос се роди", уз отпоздрав "Ваистину се роди".
На дан Божића сви људи су срећни, а топлина и мир владају у домовима јер овај дан представља породични празник препун праве љубави, доброте, истине, правде и праштања.
Уочи Божића,на Бадње вече православне хришћанске породице се окупљају око посне трпезе.
У поноћ, у обновљеном храму Христа Спаситеља у Бањалуци, биће служена прва Божићна литургија која повезује два празника - Бадње вече и рођење Исуса Христа - најрадоснији догађај хришћанског свијета.
На Бадње вече емитована традиционална Божићна посланица архијерја СПЦ коју је у Српској патријаршији, уочи празника прочитао митрополит црногорско-приморски Амфилохије, чувар патријарашког трона до избора новог поглавара СПЦ.
Бадњак је по правилу младо церово или храстово дрво и представља симбол дрвета које су, како каже предање, пастири донијели Јосифу и Марији да заложе ватру и загрију пећину у којој је рођен Исус.
Прије изласка сунца бадњак са три ударца према истоку одсијече најстарији мушки члан породице.
Према изворном обичају, бадњак се пали уочи празника и гори до Божића када се објављује радост Христовог рођења.
Догоријевање бадњака је симбол растанка са старим вјеровањима и прихватање нове свјетлости која долази са вјером у новорођеног Христа.
Сви обичаји имају смисао хришћанског заједништва, па се сматра да се окупљени око бадњака људи загријевају љубављу и слогом а његову свјетлост уносе у мрак незнања и празноверја.
Уочи Божића сламом се посипа под и домови се претварају у витлајемску пећину у којој је рођен Исус Христ, који је повијен у сламу и коме су се најприје поклонили пастири.
У сеоским кућама слама лежи и по три дана док се у градовима у домове уноси свјежањ сламе која се поставља уз бадњак.
Постоји обичај да се куће посипају житом и низ других ритуала којима се даје хришћански смисао јер је Христ дошао да људе зближи и нахрани и напоји својом науком и љубављу.
"Ко је гладан нека дође мени ја ћу га нахранити, и ко је жедан нека дође к мени да пије воде живе", записано је у Јеванђељима.
Бадњи дан и Бадње вече 6. јануара славе све православне цркве и вјерници који поштују Јулијански календар - Руска православна црква, Јерусалимска патријаршија, Света Гора, старокалендарци у Грчкој и египатски Копти.
Све остале хришћанске цркве, међу којима и неке православне, Божић су прославиле прије 13 дана, поштујући ново рачунање времена и грегоријански календар.
- Извор
- РТРС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Москва мора да изоштри нуклеарно одвраћање, ревидира доктрину и порази Кијев како би спречила шири рат са Западом и силама НАТО-а...
Израелски шпијуни по наруџбини мешали су се у изборе на Кипру и у Словенији...
Чини се да се моћ Украјине мења иза кулиса...
Оно што су САД и Израел видели као брзу кампању, Иран види као борбу за опстанак. Трошкови расту, а крај се не назире....
Анализирајући разлоге растуће глобалне тензије последњих година, не може да се не обрати пажња на доследан низ одлука политичких елита западних држава које су довеле до деградације режима контроле...
После дана „шатл дипломатије“ са Кијевом, Вашингтон иде директно у Москву – заобилазећи ЕУ и проверавајући колико Зелeнски може да се одупре америчком притиску док се линија фронта урушава....
Остале новости из рубрике »
















