Почетна страница > Новости

Тадић је први државник из Београда који дјели Србе западно од Дрине

Тадић је први државник из Београда који  дјели Србе западно од Дрине
02.11.2010. год.
Председник Србије, Борис Тадић је први државник из Београда који је поделио Србе западно од Дрине, и то својим учешћем на предизборним митинзима Милорада Додика, изјавио је Младен Иванић, лидер ПДП, бивши премијер Републике Српске и министар иностраних послова БиХ, говорећи на трибини Фонда Слободан Јовановић у Београду.

Иванић се присутнима обратио говорећи на тему: “Куда иде Босна после избора: Република Српска између Запада, Турске и Србије”.

Он је најпре говорио о томе како поједине националне заједнице доживљавају Босну и Херцеговину. Хрватску заједницу, по том питању, одликује подељеност две групе. Једна је физички ослоњена на Хрватску и види своју будућност тамо не марећи много за БиХ, док друга, она концентрисана у централној Босни, не жели да одустане од некакве хрватске “мисије” у БиХ којој верује.

Бошњачку страну одликује унитаризам, док се Срби држе садашњег стања и свог ентитета. “Када имате тако подељене националне концепте, поставља се питање: како она уопште може да функционише? Другог решења осим решења Дејтонског споразума за Босну ја не видим”, рекао је Иванић.

“Што се тиче Републике Српске, она је сада постала организована државна заједница коју чувају њене институције, а не поједине личности”. Али, специфичност развоја политичких прилика у БиХ је у томе што “после Педија Ешдауна ниједан потоњи међународни представник у њу није дошао као власт. Данас се Босном баве међународне бирократе”. САД су се из унутрашње политике БиХ повукле и “препустиле уређење Босне Европској унији”.

“Нама у Босни је свима јасно да после Хрватске бар 15 година неће бити уласка у ЕУ, а лично, не верујем да ће Србија икада ући у ЕУ”, рекао је Иванић.

Он је више пута напоменуо како “није добро да српски политичари преговарају о трећем ентитету у БиХ”, јер “ако се отварају велике теме о статусу, око којих нема и не може бити сагласности, то раде политичари који би да неко трећи пресуди”. Осим тога, “нова прекомпозиција БиХ није могућа без великих сукоба”.

По Иванићу, “Срби у БиХ треба да се понашају као Словенија у СФРЈ и чекају своје време”.

Што се тиче измена у БиХ којима се одступило од Дејтонског споразума, Иванић је поменуо да су уједињене: војска, порези и обавештајне службе, и напоменуо како је он лично учествовао у друга два подухвата. Подсетио је на некадашње бојкотовање Републике Српске због постојања њених посебних царина, услед чега је “Српска губила 250 милиона марака годишње”. Што се тиче јединствене обавештајне службе БиХ, “она се бави само и једино питањем тероризма”.

Недавни избори у БиХ “први пут нису базирани на сукобу трију народа”.

“У Босни се неће десити ништа драстично у наредне четири године. Што се тиче спољног фактора, и Загреб и Београд подржавају Дејтон”.

Иванић се осврнуо и на “политику извињавања” у Босни. “Томе нико у БиХ ништа не верује”, рекао је Иванић. Било је и хрватских извињења, па је гост поменуо посету хрватских политичара Ахмићима и Сијековцу.

Међутим, прави проблем у Републици Српској је то што је “Тадић први српски председник који је поделио Србе западно од Дрине, подржавајући Додика”.

Учествовао је на предизборном скупу СНСД и “поручио је окупљенима: “Ја вас волим”.”

“Шта то значи? Да председник Србије не воли нас друге?”, упитао је Иванић, истичући да стварање таквих подела може да има изузетно негативне последице.




Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Москва мора да изоштри нуклеарно одвраћање, ревидира доктрину и порази Кијев како би спречила шири рат са Западом и силама НАТО-а...


Израелски шпијуни по наруџбини мешали су се у изборе на Кипру и у Словенији...

Чини се да се моћ Украјине мења иза кулиса...


Оно што су САД и Израел видели као брзу кампању, Иран види као борбу за опстанак. Трошкови расту, а крај се не назире....

Анализирајући разлоге растуће глобалне тензије последњих година, не може да се не обрати пажња на доследан низ одлука политичких елита западних држава које су довеле до деградације режима контроле...


После дана „шатл дипломатије“ са Кијевом, Вашингтон иде директно у Москву – заобилазећи ЕУ и проверавајући колико Зелeнски може да се одупре америчком притиску док се линија фронта урушава....


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА