Почетна страница > Новости

Павић тражи 3, Џобић даје 2 министарска мјеста ДНС-у

Павић тражи 3, Џобић даје 2 министарска мјеста ДНС-у
25.11.2010. год.
Мандатар за састав нове владе Републике Српске (РС) Александар Џомбић понудио је ДНС-у два министарска мјеста у новој влади, док ова странка тражи три министарства.

     Џомбић је током данас одржаних консултација са функционерима ДНС-а, које је предводио предсједник странке Марко Павић, рекао да је за сада сигурно да ће ова странка имати мјесто првог човјека Министарства саобраћаја и веза РС.

     "Понудио сам два министарства, од мене је захтијевано три, тако да остаје да у наредном периоду покушамо договорити који је то број министарстава, поштујући и конститутивност која се мора поштовати у Влади РС", рекао је Џомбић новинарима након консултација.

     Он је рекао да је потпуно сагласан са свим принципима које је изнио ДНС, јер је ријеч о принципима и визијама будуће владе, али и СНСД-а.

     "То значи потпуно поштовање Дејтона, да нема преноса овлашћења и ми смо то доказали у претходном четворогодишњем периоду, када нисмо преносили овлашћења. Тада смо зауставили експанзију преноса овлашћења и тако ће бити и убудуће", рекао је Џомбић и додао да ће настојати вратити овлашћења РС тамо гдје се то буде могло.

     Џомбић је истакао да ће привреда бити у првом плану, посебно енергетика, додајући да су приједлози за инвестиције у пољопривреду и инфраструктуру потпуно прихватљиви и састави дио плана рада будуће владе.

     Џомбић је рекао да су, такође, потпуно прихватљиви принципи ДНС-а да не треба приватизовати државно богатство, истакавши да неће бити приватизације шума, пошта, електроенергетског система и осталог богатства које је власништво РС.

     Он је нагласио да је влада добила подршку за реформу пензионог ситема, те најавио да ће се у тај процес кренути крајем ове или почетком идуће тодине.
    
     Предсједник ДНС-а Марко Павић рекао је да ова странка од три министарства тражи да два буду српска, а једно бошњачко или хрватско.

     "Данас смо усагласили питање једног министарства - саобраћаја и веза, а о друга два још ћемо разговарати док мандатар заврши разговоре и са другим коалиционим партнерима", рекао је Павић, додајући да није било разговора о именима.

     На питање да ли ће на челу Министарства саобраћаја и веза остати актуелни министар Недељко Чубриловић, Павић је казао да је Чубриловић потпредсједник странке и да је као такав на врху списка кандидата за министра.

     Павић је рекао да ће ДНС од владе тражити да строго поштује принципе Дејтонског мировног споразума и непреношење овлашћења са РС на БиХ.     "Сматрамо да је довољан оквир Дејтонски споразум, Устав БиХ, у којем се можемо кретати и реализовати све позитивне евроатланске иницијативе", рекао је Павић.

     Према његовим ријечима, ДНС ће инсистирати да се привреди да првенство, јер се из кризе не може изаћи рјешавајући социјалне случајеве, већ само рјешавањем привредних проблема и већим запошљавањем.

     ДНС је, нагласио је Павић, против приватизације "Електропривреде РС", српских вода и шума, земље и рудног богатства, јер је ријеч о националном богатству, на бази којег влада РС може створити ресурске на основу којег ће остварити за извоз битне производње.

     "Осим тога, реформа пензија мора бити прво питање којем ће се расправљати. Такође, најприје морамо водити рачуна о онима који су зарадили пуне пензије", додао је Павић напоменувши да касније треба радити на реформама образовања и правосуђа.

     Павић је дао Џомбићу подршку у томе да сваког министра може смијенити уколико не испуњава надлежности, јер нема времена за губљење и праштање.     "Има довољно кадрова који могу обављати те послове. Ако не иде са једним, ићи ће са другим", сматра Павић.

     Павић је рекао да његова странка подржава став прдсједника РС Милорада Додика у вези избора мандатара.




Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Москва мора да изоштри нуклеарно одвраћање, ревидира доктрину и порази Кијев како би спречила шири рат са Западом и силама НАТО-а...


Израелски шпијуни по наруџбини мешали су се у изборе на Кипру и у Словенији...

Чини се да се моћ Украјине мења иза кулиса...


Оно што су САД и Израел видели као брзу кампању, Иран види као борбу за опстанак. Трошкови расту, а крај се не назире....

Анализирајући разлоге растуће глобалне тензије последњих година, не може да се не обрати пажња на доследан низ одлука политичких елита западних држава које су довеле до деградације режима контроле...


После дана „шатл дипломатије“ са Кијевом, Вашингтон иде директно у Москву – заобилазећи ЕУ и проверавајући колико Зелeнски може да се одупре америчком притиску док се линија фронта урушава....


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА