
ГОРКО ЈЕ БОЉЕ ОД СЛАТКОГ
Недељник „Руски репотер „ је у својој редовној рубрици „7 питања „објавио интервју Јулије Вишњевецке са прослављеним србским редитељем Емиром Кустурицом, иначе веома омиљеним у Русији.
„Сценска поставка коју је сам редтељ сврстао у жанр „панк-рок-опере „ је од 2007. играна у париском позоришту „Опера Бастиља „.
„Време Цигана „ на отварању фестивала Kubana у Краснојарском крају
Специјално за тај спектакл ће на морској обали недалеко од Анапе бити изграђена декорација под отвореним небом.
1. Одавно већ не снимате филмове о Циганима, а сад сте се вратили тој теми. Да ли сте за њу још сачували интересовање?
У детињству сам живео недалеко од циганског насеља и све време сам ишао к њима. Слуашао сам музику,живео животом њихове заједнице.
Ја сам Србин
2. Зашто сте увек одбијали да се сврстате у било коју националну припадност?
Моји родитељи су имали мулсиманска имена,али то је отуда што су Срби били принуђено да узимају муслиманска имена у време Осмалинске империје. Дешавало се да у истој породици један део може примити ислам, а д руги не мора. И једни су помагали другим. У Израелу живе Јевреји и Арапи. Ако пођете у Њујорк, тамо сви људи себе називају Американцима, и веома су поносни на то. Чак и у Русији има људи који су поносни зато што су Руси.
3. Како се то слаже с вашим левичарским погледима, који подразумевају интернционализам?
Врло логично. Не може се сваки цвет из Русије пресадити да расте у Шпанији. Ако бисмо сви кренули на Волстрит и хтели да постанемо Американци, изгубили бисмо самобитност, уникалност.
Морате бити неко, не можете бити нико
Не можемо себе идентификовати са небодерима – а с Талмудом можемо и с Библијом, с Кураном, можемо такође са савременом уметношћу, с чим год хоћете,али за то је неопходно да будете неко. Не можете бити нико.
А губећи своје порекло, обележје припадности својој култури,ви почињете да бивате неко. Нажалост, то тако проистиче из глобализације која све чини да човек постане нико. Али ви сте дужни да се против тога буните, да на то не пристајете и то сви,ма ко били.
Не може се бити интернациналиста ако на интернационалну сцену доносите само интернационализам. Јер то је само идеологија.
4. Али, зар баш национално питање није био узрок распада Југославије?
По мом мишљењу међуанродна заједница је створила ситуацију која је отворила врата за национализме. Рат је повољна прилика за то.
Кад умиреш, мораш бити неко, не може умрети као нико.
5. Многи од ваших поклоника у Русији су шокирани што волите Никиту Михалкова?
За мене је он један од најбољих режисера у свету.Одрастао сам с његовим филмовима као што је „Роб љубави „ или његова позната екранизација Чехова.Ништа више нећу рећи.
То што ме ви питате-то је политичко становиште у које ја не желим да улазим.Никита није јеидни руски режиесер који ми се свиђа.
А шта ви мислите о пет милиона људи које су после 1945.г, убили Американци?
6. Пре неколико година сте примиле православље.Не могу а да вас не питам, шта мислите о случају Pussy Riot.
Случај Pussy Riot је пример како Русија настоји да заштити себе уз помоћ конзерватизма. То је добар сиже за драму, то изгледа као испољавање неправедности. Али у човечјем животу се често дешава да је најкорисније за здравље-горко.Већи део јеловника је сладак, али слатка јела шкоде вашем здрављу. Тако је исто и у друштвеном животу: дешава се неретко да ако упражњавате нешто горко, то помаже вашем организму.
Зато ја мислим да и конзервативизам понекад помаже, премда је могуће да изунутра то не примећујете.
Запамтите: горко је болље од слатког.
7. Кога то носите на вашој мајици?
То је Иво Андрић. Србски писац, лауреат Нобелове награде за књижевност, аутор романа „На Дрини ћуприја“по којему сад снимам филм.Ми градимо град од камена –Каменград, недалеко од мог дрвеног Дрвенграда, али на територији Босне. Сад он није велики...
И не заборавите: горко је боље него слатко!
Превод и опрема: Бранко Ракочевић
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Москва мора да изоштри нуклеарно одвраћање, ревидира доктрину и порази Кијев како би спречила шири рат са Западом и силама НАТО-а...
Израелски шпијуни по наруџбини мешали су се у изборе на Кипру и у Словенији...
Чини се да се моћ Украјине мења иза кулиса...
Оно што су САД и Израел видели као брзу кампању, Иран види као борбу за опстанак. Трошкови расту, а крај се не назире....
Анализирајући разлоге растуће глобалне тензије последњих година, не може да се не обрати пажња на доследан низ одлука политичких елита западних држава које су довеле до деградације режима контроле...
После дана „шатл дипломатије“ са Кијевом, Вашингтон иде директно у Москву – заобилазећи ЕУ и проверавајући колико Зелeнски може да се одупре америчком притиску док се линија фронта урушава....
Остале новости из рубрике »
















