Милорад Додик: Америка разумије позицију и постојање Српске
Премијер РС Милорад Додик у интервјуу за "Глас Српске" оцијенио је успјешним разговоре у четири ока са потпредсједником СAД Џозефом Бајденом.
- Потпредсједник Бајден је јасно изразио своју приврженост дејтонском балансу који је успостављен Дејтонским мировним споразумом. То значи пуну подршку Републици Српској у оквиру дејтонских позиција које има - истакао је Додик.
* ГЛAС: Како оцјењујете разговор предсједника странака са потпредсједником СAД ?
ДОДИК: Био је то успјешан и добар састанак који је био посвећен актуелној ситуацији у БиХ. Радује ме његова подршка Дејтонском мировном споразуму, а то значи и Републици Српској. Радује ме и Бајденова подршка европском путу БиХ и интеграцији БиХ у NATO. Разговарали смо о томе како унаприједити функционисање процеса везаног за придруживање Европској унији. Што се тиче NATO-а сасвим је јасно јединство и опредјељење свих да се створе услови за то. Чим NATO структуре буду спремне да приме БиХ у овај савез, ми немамо ниједан разлог да будемо против тога.
* ГЛAС: Остали сте послије разговора са осморицом лидера насамо са Бајденом. О чему сте причали?
ДОДИК: Имао сам част да дуго разговарамо насамо иза затворених врата и то је био угодан разговор. На том састанку ми је јасно речено да СAД и нова америчка администрација подржавају Дејтонски мировни споразум. Њихова приврженост Дејтону остаје трајна. У свему томе они разумију позицију и постојање РС и залажу се за то да се дејтонска структура очува у БиХ, али и да се убрзају процеси европских интеграција. Ниједан став који је изречен, није казан тако да се с њим не слажем.
* ГЛAС: Током обраћања јавности Џозеф Бајден је потенцирао јачање институција БиХ?
ДОДИК: Све то смо и раније чули. Централне институције могу да јачају на различите начине. Оне су у значајној мјери ојачане у прошлости. Важно је и јасно свима да треба обезбиједити то да се значајно ојача функционалност БиХ, а то је и наш и интерес СAД. Ниједном ријечју није речено нити у Бајденовом обраћању, нити у нашим разговорима иза затворених врата да се у БиХ требају обезбиједити побједници и поражени. Напротив, јасно је речено да треба направити функционалну БиХ која ће да обезбиједи и гарантује безбједност за све. Нико у БиХ не треба и не може да се осјећа несигурним, ни појединац ни колектив. У свему томе немам шта да додам или одузмем, јер дијелим исте вриједности.
* ГЛAС: Да ли је било ријечи о уставним промјенама, OHR-у и о Прудском споразуму?
ДОДИК: Осим са Бајденом, разговарао сам и са Хавијером Соланом. Са Соланом се састала прудска тројка, односно Сулејман Тихић, Драган Човић и ја. Оно што сам раније чуо у Бриселу сада је потврђено, а то је да није пристојно тражити кандидатски статус у ЕУ за БиХ док постоји канцеларија OHR-а јер је то у супротности са праксом ЕУ. Земља мора да буде суверена у сваком погледу да би то могла да уради. И такав став кореспондира са оним што ми мислимо и са оним за шта се залажемо. Сматрамо да у БиХ треба да обезбиједимо услове да она што прије аплицира за кандидатски статус у ЕУ. Да бисмо то урадили морамо да се заложимо за то да завршимо посао који је на нама, а то су пет циљева и два услова. То је рекао и Бајден.
* ГЛAС: A уставне промјене?
ДОДИК: Што се тиче уставних промјена, треба рећи да су многе реформе које су спроведене, спроведене у постојећој уставној структури. Постојећи устав није препрека за договоре и разговоре о промјенама. Постоје различита очекивања. Неки од уставних промјена очекују и траже максималистичке захтјеве. И сам Бајден је у свом говору јасно рекао да треба одустати од максималистичких захтјева и циљева.
* ГЛAС: Да ли ће се након разговора са Бајденом промијенити курс СAД према српском народу?
ДОДИК: То ће се јасно видјети након Бајденових разговора у Србији. Што се тиче разговора са нама у Сарајеву, потпуно сам задовољан ставом СAД и њеног потпредсједника који јасно изражавају своју приврженост дејтонском балансу који је успостављен Дејтонским мировним споразумом. То значи пуну подршку РС у оквиру дејтонских позиција које има. Ствари на глобалном нивоу, однос СAД према Србима у значајној мјери биће дефинисани у разговорима са предсједником Србије Борисом Тадићем и званичницима Србије.
* ГЛAС: Каква је сада позиција РС?
ДОДИК: Џозеф Бајден је казао да СAД нема ништа против постојања ентитета у БиХ. Овдје је све јасно. Ми у БиХ треба да усагласимо ствари које су нам од заједничког интереса и позивам све ако хоће да то и урадимо. Наш интерес ћемо заступати онако као и до сада.
Реторика
* ГЛAС: Током разговора иза затворених врата да ли је било упозорења због Ваших изјава или понашања, како су медији калкулисали?
ДОДИК: Стојим иза свих ријечи које сам изговорио у прошлости. Мислим да су ти ставови помогли да се боље разумијемо у БиХ. Не сматрам да су те изјаве биле дестабилизујуће, него упозоравајуће и упућивале су на реално могуће договоре у БиХ.
* ГЛAС: Значи није било "завртања руку"?
ДОДИК: Сви могу да виде да ми ништа не фали.
- Извор
- Глас Српске
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Москва мора да изоштри нуклеарно одвраћање, ревидира доктрину и порази Кијев како би спречила шири рат са Западом и силама НАТО-а...
Израелски шпијуни по наруџбини мешали су се у изборе на Кипру и у Словенији...
Чини се да се моћ Украјине мења иза кулиса...
Оно што су САД и Израел видели као брзу кампању, Иран види као борбу за опстанак. Трошкови расту, а крај се не назире....
Анализирајући разлоге растуће глобалне тензије последњих година, не може да се не обрати пажња на доследан низ одлука политичких елита западних држава које су довеле до деградације режима контроле...
После дана „шатл дипломатије“ са Кијевом, Вашингтон иде директно у Москву – заобилазећи ЕУ и проверавајући колико Зелeнски може да се одупре америчком притиску док се линија фронта урушава....
Остале новости из рубрике »
















