Сукоби у Нагорно Карабаху - из минута у минут - 08.04

Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Нагорно Карабаху - Клинути овде или на мапу испод
.jpg)
.jpg)
Преглед дешавања на ратишту у Нагорно Карабаху за 08.04.
Извештај из Нагорно Карабаха
Оборена још једна азербејџанска беспилотна летелица - Војска непризнате Нагорнокарабашке Републике оборила је још једну азербејџанску беспилотну летелицу, изјавио је начелник оперативне службе те војске Виктор Арустамјан.
„Тензије су се на линији разграничења драстично смириле, међутим противник и даље с времена на време нарушава договор о прекиду ватре. Данас смо били принуђени да оборимо још једну беспилотну летелицу војске Азербејџана“, рекао је он.
Према његовим речима, за протеклих недељу дана, колико траје обнова конфликта, убијено је укупно 36 људи, док је њих 122 рањено.
Међу рањенима и погинулима има девет официра, 27 наредника, док су остали војници и најамници.
Нагорно-Карабах: Азарбејџан крши примирје - Азербејџан крши примирје постигнуто 5. априла, саопштило је Министарство одбране Нагорно-Карабаха. "Синоћ је било више кршења примирја дуж линије контакта", саопштава Министарство, наводећи да су поред употребе лаког оружја и минобацача била и два покушаја саботаже и обавештајних операција. Оружане снаге Нагорно Карабаха су зауставиле оба покушаја и вратиле снаге Азарбејџана на почетне положаје.
Преглед политичко-економских и других вести за 08.04.
Медведев рачуна на трајни мир у Карабаху - Русија ће уложити напоре да се нормализује ситуација у зони карабашког конфликта, изјавио је премијер Русије Дмитриј Медведев.
Москва ће учинити све како би сукоб у Нагорно–Карабаху био решен, изјавио је руски премијер Дмитриј Медведев. Он је на састанку са председником Азербејџана Илхамом Алијевим изразио уверење да ће успостављено примирје постати трајно.
О тим питањима стране треба да расправљају за преговарачким столом, рекао је Медведев, додајући да би желео да досадашњи велики труд уложен у решавање конфликта није био узалудан. Он је рекао да тренутна ситуација у Нагорно–Карабаху „веома брине“ руско руководство јер су за Русију односи две земље (Азербејџана и Јерменије) изузетно важни, истичући да ће Русија учинити све што може да проблем буде решен.
„Посвећени смо, као чланови Минске групе, као одговорна држава и као стална чланица Савета безбедности, приступу који је формулисан на нивоу Уједињених нација“, рекао је шеф руске владе.
Медведев је, такође, рекао да Русија и Азербејџан имају доста заједничких пројеката у разним областима, од економије до политике, и да ће консултације између лидера две земље бити настављене.
„Односи између наших земаља су заиста веома разноврсни и увек има о чему да се разговара“, поручио је Медведев.
Алијев се захвалио руском руководству на напорима које Русија улаже да спречи ескалацију сукоба у Нагорно–Карабаху, истичући да је „Азербејџан посвећен мирном решавању конфликта на основу међународног права, резолуција Савета безбедности УН и других међународних организација“.
Он је приметио да иако договорено примирје „друга страна није увек поштовала“ последњих дана ситуација у целини је била мирна.
„Верујемо да је то позитивна ствар“, закључио је Алијев.
У престоници Нагорно-Карабаха живот се наставља нормално упркос сукобу - У Степанакерту, престоници непризнате републике Нагорно-Карабаха, упркос ескалацији тензија на линији разграничења са Азербејџаном, људи настављају да живе нормално, саопштио је новинар РИА Новости са лица места.
Према његовим речима, на улицама града има много пешака и аутомобила, кафићи и ресторани раде сасвим нормално и ништа не подсећа на то да се у њиховој близини недавно пуцало.
Иако телефонске и мобилне линије раде сасвим нормално, у прекиду је мобилни интернет, а хотели су препуни избеглица које су допутовале из села која се налазе дуж линије разграничења. Према речима новинара, они тврде да се не могу вратити својим кућама док год је ситуација напета.
У граду се такође налази велики број новинара, као и посматрача ОЕБС-а.

О томе да је ситуација напета једино говори податак да кроз Степанакерт пролази велики број добровољаца који се упућују на линију разграничења. На путу је новинар РИА Новости приметио неколико десетина војних камиона са људима у војним униформама и са наоружањем.
Претходно је портпарол Министарства одбране Јерменије Арцрун Ованисјан изјавио да према последњим подацима у Нагорно-Карабах стиже велики број добровољаца, не само из Јерменије, већ и из других земаља, укључујући и Русију.
Он је, међутим, додао да јерменско Министарство није одговорно за организацију њиховог доласка.
Абрамјан Медведеву: Молим Вас да утичете да се испоруке оружја убрзају - Председник владе Јерменије - Овик Абрамјан - замолио је руског колегу, Дмитрија Медведева, да убрза потписивање уговора о испорукама руског наоружања његовој земљи.
Притом је рекао: „Захвални смо Русији што нам је одобрила кредит за куповину оружја, али су се у реализацији тог посла појавила нека кашњења. Молим Вас да утичете да се испоруке убрзају“.
Абрамјан је имао на уму кредит од 200 милиона долара који је Русија одобрила Јерменији за куповину њеног наоружања и војне опреме.
Не зна се шта је Медведев обећао поводом ове молбе, али је изјавио да је Москва спремна да игра посредничку улогу у тражењу решења за Карабах.
Лавров: Споразум о примирју у Нагорно-Карабаху спреман - Практично сви детаљи споразума о примирју у Нагорно-Карабаху су спремни, остало је да се дефинишу још по које формулације, изјавио је руски министар спољних послова Сергеј Лавров након сусрета са колегама из Азербејџана и Ирана у Бакуу.
Министри су поздравили прекид ватре који је већ почео да се поштује у Нагорно-Карабаху, а према речима Лаврова, важно је да све те мере и остану на снази како би се избегли могући инциденти.
„Трудили смо се да помогнемо нашим блиским пријатељима како би се дошло до договора који ће се поштовати, узимајући у обзир споразум који је постигнут још деведесетих година прошлог века. Сматрамо да тренутна ситуација захтева од свих нас да се активније позабавимо тим споразумом који је већ постигнут, како би се повратило поверење на линији разграничења“, рекао је Лавров.
Он је, међутим, упозорио на то да успостављање поверења на линији разграничења не треба да се протумачи као завршен посао, већ да буде шлагворт за налажење политичког решења за конфликт у Нагорно-Карабаху.
Лавров је подсетио да је руски председник Владимир Путин већ разговарао са председницима Јерменије и Азербејџана, како би убрзао проналазак мирног решења за тај регион.
Ердоган: Русија je страна у сукобу у Нагорно-Карабаху, a не Турска - Турски председник Реџеп Тајип Ердоган оптужио је Русију да је постала страна у сукобу у Нагорно-Карабаху.
„Русија каже да је Турска постала страна у сукобу у Нагорно-Карабаху, а заправо је то Русија“, рекао је Ердоган у Анкари.
Он је додао да је Русија заузела страну у сукобу и у Грузији, Украјини, па и у Сирији.
Раније је руски министар иностраних послова Сергеј Лавров рекао да Русија не оптужује Турску за јачање тензије у Нагорно-Карабаху, док је Ердоган изјавио да је Турска од почетка те кризе блиска Азербејџану.
Сукоби у Нагорно Карабаху - из минута у минут -
- Извор
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Глобални гигант Глово напушта БиХ, а домаћа апликација Ордера преузима тржиште доставе хране. Ресторани и купци масовно прелазе на поуздано домаће рјешење — које своју мрежу већ шири и...
Посланици блока су, како се наводи, изабрали Qwant, који је раније био у власништву Axel Springer-а, како би смањили дигиталну зависност од САД....
Само 38 одсто испитаника верује да Москва представља војну претњу, у поређењу са 52 одсто прошлог септембра, наводи Билд....
Нико од одговорних за напад на школу у Старобељску неће бити помилован, саопштило је руско Министарство спољних послова...
Извештај долази у тренутку све већих америчких ратних трошкова, исцрпљених залиха ракета и неспремности савезника да се укључе....
Џон Ретклиф је, како се наводи, рекао да амерички председник очекује „темељне промене“ од Хаване....
Остале новости из рубрике »
















